skorupki-jajek-wykorzystanie

Jak wykorzystać skorupki jajek w ogrodzie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że skorupki od jajek można wykorzystać na wiele sposobów. Są one pełne minerałów oraz substancji, które mogą w naturalny sposób wzbogacić glebę w ogrodzie, posłużyć jako ekologiczna doniczka, a nawet pomóc w walce ze szkodnikami.Jedźcie jajka, żyjcie zdrowo, a skorupek nie marnujcie. Wypełnianie nimi śmietnika to rzecz karygodna. 😉 Poniżej szczegółowy opis pomysłów na ich wykorzystanie.

  • Dodatek do kompostu

Kompost- czyli naturalne złoto, każdego ekologicznego ogrodu. Jest on źródłem minerałów oraz substancji odżywczych dla roślin przez cały sezon wegetacyjny. Zapewnia ich odpowiedni wzrost oraz wysokie plony. Jak sprawić, żeby kompost był jeszcze bardziej wartościowy?- dodać skorupki od jajek. Zawierają one ponad 20 dobrze przyswajalnych minerałów, które rośliny mogą w łatwy sposób pobrać i wykorzystać na własne potrzeby.  Skorupki myjemy tuż po wykorzystaniu jajek, aby nie wydzielały przykrego zapachu. Do kompostu dodajemy je zmielone lub drobno rozkruszone- w tej formie łatwiej będzie je wymieszać z resztą biomasy w kompostowniku.

  • Skuteczna broń przeciw szkodnikom

Każdej wiosny w waszych ogrodach trwa wyścig? Nie wiadomo czy sałata zdąży urosnąć, bo czyhają na nią żarłoczne zastępy ślimaków? U mnie było tak przez wiele lat, aż do momentu zastosowania skorupek od jaj. Kruszymy je i rozsypujemy wokół roślin. Pełzające ślimaki po pierwszym kontakcie z ostrymi krawędziami cofają się, a te bardziej odważne, które przekroczą barierę tną swoje delikatne ciało i po pewnym czasie zdychają.