sadzonki bukszpanu

Bukszpan-wybór sadzonek

Realizację marzeń o pięknym żywopłocie bukszpanowym należy zacząć od wyboru sadzonek. W handlu pojawia się kilka ich typów. Głównymi czynnikami decydującymi o zakupie są termin sadzenia oraz doświadczenie ogrodnicze. Niezmiernie ważne jest także miejsce, do którego udamy się po sadzonki. Wpis ten będzie zawierał kilka wskazówek jak rozpocząć ogrodniczą przygodę z tą fascynującą rośliną.

a) Gdzie kupować sadzonki bukszpanu?

Do wyboru mamy zakup:

– bezpośrednio od polskich producentów,
– w marketach,
– w centrach ogrodniczych.

Najlepszy okazuje się wariant pierwszy.  Kupno od krajowego szkółkarza daje nam gwarancję wyboru dobrze zahartowanych roślin, o wiadomym pochodzeniu, które po wsadzeniu do gruntu zaczną rosnąć, a nie więdnąć. Oczywiście i w tym wypadku należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania i odwiedzać tylko tych producentów, którzy mają nieposzlakowaną opinię.

A dlaczego nie bukszpan z marketu?

Ano dlatego, że praktycznie wszystkie oferowane tam rośliny pochodzą ze szklarni, w których panuje ściśle określony klimat oraz stosowane jest ciągłe nawożenie. Sadzonki bukszpanu, które trafią do marketu, a następnie do naszego ogrodu przeżywają szok- wokół nich zmienia się wszystko. Często kończy się to więdnięciem i stopniowym zamieraniem roślin.

To może centrum ogrodnicze?

I tak, i nie. Nigdy nie wiemy na co trafimy. Mogą to być zarówno sadzonki ze szklarni, jak i od polskich producentów. Zanim zdecydujemy się na zakup w takim miejscu zapytajmy sprzedawcę o pochodzenie oferowanych bukszpanów    ( i liczmy, że powie nam prawdę) oraz sami oceńmy wygląd sadzonek.

Gdzie kupić sadzonki bukszpanu

Sadzonki bukszpanu w doniczce? Czy z gołym korzeniem?

Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli macie małe doświadczenie ogrodnicze to wybierzcie właśnie te sadzonki bukszpanu. Będą mniej kłopotliwe w uprawie i poświęcicie im mniej uwagi. Dla osób doświadczonych dobrym rozwiązaniem będą te oferowane z gołym korzeniem. Pamiętać należy, że można je sadzić wyłącznie wczesną wiosną lub jesienią. Reszta to już same plusy. Bukszpan z gołym korzeniem jest tańszy niż ten doniczkowany, a przy odpowiedniej pielęgnacji i właściwym zasadzeniu daje praktycznie 100% przyjęć.