Żywopłot liściasty- bukszpan świetny na niskie żywopłoty

Bukszpan-wybór stanowiska oraz sadzenie

Wybór stanowiska dla bukszpanu

Bukszpan najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych. Często można spotkać się z opiniami, że jego sadzonki poradzą sobie również w cieniu. Nie jest to do końca prawda. Rośliny w takim miejscu są mniej odporne na choroby grzybowe, stają się bardziej wątłe i mają nieco mniejsze przyrosty w ciągu sezonu wegetacyjnego. Podczas dobierania stanowiska do uprawy trzeba również wziąć pod uwagę typ gleby na jakiej będzie sadzony bukszpan oraz możliwość jego podlewania. Musimy pamiętać, że rośliny wystawione na długą operację słoneczną oraz rosnące w piaszczystej glebie wymagają częstszego podlewania niż te w półcieniu i na żyznej glebie.

Właściwe sadzenie i wybór stanowiska dla bukszpanu to dwie ważne składowe, aby uzyskać piękny gesty krzew

Bukszpan wieczniezielony- sadzenie

Niezależnie od tego czy dysponujemy sadzonkami z gołym korzeniem czy w doniczce procedura wygląda podobnie. Należy wykopać odpowiednio duży i głęboki dołek. Jego wymiary są uzależnione od wielkości sadzonek bukszpanu oraz długości korzeni. Bryła korzeniowa musi swobodnie zmieścić się w dziurze- nie może być umieszczana na siłę i podwijana. Kopiąc dołki należy zachować pomiędzy roślinami 20 cm odstępu. Często można spotkać się z opiniami, że bukszpany należy sadzić w dwóch rzędach, aby uzyskać gęsty żywopłot bez dziur. Oczywiście, jeśli komuś pozwalają na to środki finansowe, to może zastosować się do tego sposobu, jednak z naszych obserwacji wynika, że rośliny sadzone z 20 cm odstępami w jednej linii, również pozwalają stworzyć gęsty mur. 

Ćma bukszpanowa zniszczyła twoje krzewy? Co dalej?

Jeśli msz mało czasu i jesteś zapracowanym człowiekiem, to warto wymienić je na inną roślinę o podobnych cechach. W naszej szkółce roślin w roli zamiennika bardzo dobrze sprawdza się wierzba ‘Hakuro’, ostrokrzew karbowanolistny, cis pośredni i pospolity oraz lawendy. Są to rośliny odporne, a co najważniejsze, nie są atakowane przez bardzo groźne szkodniki. Warto więc przemyśleć nasadzenia i dobrać do swojego ogrodu, którąś z wyżej wymienionych roślin. Nie wymagają one oprysków, a wyglądają równie pięknie co bukszpan.