Obwódka z bukszpanu to piękny element ogrodu

Przycinanie bukszpanu. Topiary- figury z bukszpanu

Bukszpan jest rośliną, która do intensywnego wzrostu wymaga przycinania. Cięcie nowo wypuszczonych pędów zagęszcza ją i umożliwia nadanie określonego kształtu. Ładnie uformowany bukszpanowy krzew wygląda bardzo reprezentacyjnie i niewątpliwie podnosi walory estetyczne ogrodu. Samodzielne uzyskiwanie określonych kształtów nie jest trudne i daje ogromną satysfakcję.

Żywopłot z bukszpanu krok po kroku

Zacząć należy od właściwego posadzenia roślin. Należy umieszczać je w glebie co 20 cm. Jeśli chcemy stworzyć żywopłot o szerokości 30 cm, to wystarczy jedna linia krzewów, jeśli 60 cm, to dwie linie itd.. Optymalnym wyjściem będzie zakup sadzonek bukszpanu o wysokości 25-30 cm, które są ładnie zagęszczone. Cena za taki materiał nasadzeniowy nie jest wysoka, a w miarę szybko uzyskamy zarys żywopłotu.

Kolejny zabieg, który należy wykonać to przycinanie. Musi odbyć się ono w dwóch terminach- w czerwcu oraz wrześniu. Za każdym razem tniemy połowę nowych przyrostów, a także zbędne pędy psujące formę. W kolejnych latach należy postępować tak samo i stopniowo nadawać linii z bukszpanu kształt żywopłotu.

zywoplot z bukszpanu

Formowanie bukszpanowej kuli- przycinanie

Do stworzenia kuli należy wybrać krępą i silnie rozgałęzioną sadzonkę. Po posadzeniu przycinamy ją na około 20-30 cm od ziemi, aby się zagęściła. W kolejnych latach wykonujemy dwa cięcia w sezonie i staramy się nadawać naszej roślinie zaokrąglone kształty. Ogólnie możemy przyjąć, że górne pędy przycinamy mocniej, a dolne mniej, aż do momentu uzyskania pożądanego kulistego kształtu. Pamiętajmy o właściwym podlewaniu i nawożeniu bukszpanów, aby mogły intensywnie wytwarzać masę zieloną.

Bukszpan to idealna roślina do formowania. Na zdjęciu piękny bukszpanowy topiar-kula

Formowanie stożka z bukszpanu

Początkowe zabiegi są podobne do tych wykonywanych podczas kształtowania kuli. Sadzonkę bukszpanu tniemy na wysokość 20-30 cm, aby ładnie się zagęściła. Kolejnymi cięciami przygotowujemy się już do uformowania stożka. Przyrosty w górnych rejonach krzewu skracamy najmocniej, a coraz dłuższe pozostawiamy przesuwając się ku środkowi i od niego ku dołowi znów zaczynamy skracać. Wycinamy także te pędy, które znacznie odchodzą na boki i zaburzają formę rośliny. Przy kolejnych formujących cięciach postępujemy tak samo.

Uzyskiwanie skomplikowanych kształtów- artystyczne przycinanie

Bukszpan jest rośliną, która bardzo dobrze nadaje się do tworzenia fantazyjnych figur. Jednak do tego typu operacji na roślinie nie wystarczy nam już sam sekator. Potrzebna będzie druciana forma, która pozwoli ciąć precyzyjnie. Jeśli mamy zmysł majsterkowicza może ją wykonać sami w warsztacie, gdy nie czujemy się na siłach, to też nic straconego- kupujemy gotowy stelaż w sklepie.

Mamy formę i co dalej? Jak dopasować do niej bukszpan?

W zależności od wielkości wykonywanych przez nas rzeźb roślinnych trzeba dobrać ilość sadzonek bukszpanu, po które wybierzemy się do szkółki lub zamówimy przez internet. Odstępy pomiędzy roślinami w tym wypadku mogą być nieco mniejsze niż w przypadku żywopłotu i wynosić 15cm. Po przeliczeniu ilości i zakupieniu materiału roślinnego przystępujemy do sadzenia, a następnie cięcia. Bukszpany skracamy na wysokość 20-30 cm. Czekamy aż się zagęszczą i w kolejnym sezonie nakładamy na nie stelaż. Wiążemy do niego ich pędy, tak aby zapełnić jak najwięcej pustych miejsc w formie i odpowiednio ukierunkować roślinę. Jeśli dysponujemy skomplikowaną dużą konstrukcją, która jest wykonana z drutu i siatki, to przewlekanie sznurków może okazać się kłopotliwe. Wówczas przed nałożeniem stelaża wbijamy w ziemię, w pobliżu sadzonek bukszpanu, patyki o wysokości większej niż cała forma. Następnie jeden koniec sznurka wiążemy do gałązki bukszpanu, a drugi do wierzchołka patyka. Z kolejnymi pędami postępujemy tak samo. Dzięki temu sposobowi, po nałożeniu szablonu do cięcia kijki ze sznurkiem będą wystawać poza jego obręb. Wtedy pozostanie nam już tylko odwiązać od nich linkę i dowiązać do konstrukcji właściwie rozmieszczając gałązki roślin znajdujących się pod nią.