cydalima-gąsienica1

Cydalima perspectalis- ćma bukszpanowa. Nowy szkodnik

Bukszpany będące nieodłącznym elementem ogrodów zamkowych, kompleksów pałacowych oraz tak chętnie sadzone w całej Polsce stanęły w obliczu zagrożenia. A to za sprawą bardzo żarłocznego szkodnika, który przybył do nas z Azji- ćmy bukszpanowej. Cydalima perspectalis, bo tak brzmi jej łacińska nazwa wdarła się do naszego kraju w 2016 roku i niszczy nasadzenia bukszpanowe. Czy jesteśmy całkowicie bezradni?

Ćma bukszpanowa nie ma u nas naturalnych wrogów. W Azji jej populacja jest ograniczana przez pewien gatunek szerszenia, dlatego w tamtejszym rejonie nie jest inwazyjna i nie wyrządza takich szkód jak w Polsce i Europie, gdzie owy szerszeń nie występuje. Fauna naszego kraju zjada ją niechętnie, ponieważ zawiera w sobie gorzkie i trujące substancje pochodzące z bukszpanu. Niestety, na naszą niekorzyść motyle cydalimy składają jaja wewnątrz krzewów, więc inwazję łatwo przeoczyć. Trzeba często i dokładnie oglądać bukszpany od połowy marca do października- w tym okresie mogą zostać zaatakowane.

Jak przebiega inwazja ćmy bukszpanowej?

Motyle ćmy bukszpanowej składają zapłodnione jaja na krzewach bukszpanu. Wylęgają się z nich gąsienice, które żywią się liśćmi. Przy dużym natężeniu występowania cydalimy można pozbyć się żywopłotu w zaledwie kilka dni. Bukszpan w trakcie zjadania przez szkodnika ma liczne gołożery- niszczone są zarówno liście, jak i młode pędy, a roślinę pokrywa charakterystyczna pajęczyna.

Pajęczyna stworzona przez ćmę bukszpanową oraz widoczne gąśienice

Metody walki z nowym szkodnikiem bukszpanu

-W wielu przypadkach wystarcza ręczne zbieranie larw lub spłukiwanie ich z roślin silnym strumieniem wody. Pod roślinę należy uprzednio podłożyć folię, aby po zabiegu w łatwy sposób dało się pozbierać gąsienice oraz uszkodzone przez nie fragmenty roślin, które następnie należy bezwzględnie spalić.

Powyższa metoda w większych ogrodach może okazać się zbyt czasochłonna, dlatego należy skorzystać z innych opcji:

– Zakup lejowych pułapek feromonowych, które wabią samce cydalimy nie dopuszczając tym samym do zapłodnienia jaj. Larwy się nie wykluwają, nie ma żarłocznych gąsienic i zniszczeń na bukszpanach.

-Oprysk biologicznym preparatem zawierającym w składzie bakterię Bacillus Thuringiensis. Szkodnik zjada liście, które zostały pokryte cieczą z ww. bakterią. Dostaje się ona do jego organizmu i zabija go, zapobiegając tym samym dalszej inwazji. Środek można stosować zapobiegawczo.

– Oprysk chemicznym preparatem Decis luk Karate. Te insektycydy bardzo dobrze radzą sobie z cydalimą i znacznie ograniczają populację szkodnika. Są przeznaczone wyłącznie do stosowania interwencyjnego. Warto zastosować dawkę większą niż zalecana.

Ćma bukszpanowa- najważniejsza prewencja

Wyżej wymienione metody zastosowane w odpowiednim czasie poradzą sobie z inwazją ćmy bukszpanowej- Cydalimy perspectalis. Szczególnie skuteczne wydaje się zwalczanie za pomocą środka biologicznego. Najważniejsza jest kontrola krzewów i nie dopuszczenie do rozprzestrzeniania się szkodnika oraz zwiększenia jego populacji. Nie dawajmy mu szansy na zniszczenie pięknego, roślinnego dziedzictwa jakim są krzewy bukszpanu rosnące w ogrodach od wielu pokoleń.

cydalima gąsienica
Gąsienica ćmy bukszpanowej.
cydalima-motyl
Forma dorosłą.
cydalima na bukszpanie
Zaatakowany bukszpan.