Lawenda jest rośliną mrozoodporną, jednak czasami należy jej pomóc w imowaniu

Zimowanie lawendy-jak to zrobić krok po kroku.

Lawenda coraz częściej gości w naszych ogrodach. Jest chętnie sadzona ze względu na wielokierunkowe wykorzystanie. Pięknie zdobi ogród praktycznie przez cały rok, jest miododajna oraz można z niej uzyskać aromatyczny susz. Lawenda jest rośliną wieloletnią i gdy zostanie właściwie przygotowana do zimy, to przetrwa ją bez problemu. A co to znaczy właściwe przygotowanie? O tym poniżej..

Zimowanie lawendy- przygotowania

Pierwsze kroki mające na celu wzmocnienie roślin przed okresem spoczynku należy rozpocząć już na końcu sierpnia. Stosujemy wtedy posypowo nawóz potasowy, który przyspieszy drewnienie oraz będzie wspomagał gromadzenie składników pokarmowych przez lawendę. Dzięki temu stanie się ona bardziej odporna na mróz i przezimuje bez uszczerbku. Pamiętajmy, że właściwe nawożenie ma ogromny wpływ na poprawę kondycji roślin.

Drugi krok, który należy wykonać to właściwe przycięcie lawendy. Trzeba je przeprowadzić najpóźniej do połowy września, aby krzew przed zimą zdążył wypuścić nowe pędy, zagęścić się i zdrewnieć.  Jeśli przegapimy jesienny termin cięcia, to można je wykonać również wczesną wiosną. Niezależnie od czasu przeprowadzenia zabiegu zawsze ścinamy suche kwiaty wraz z kilkoma centymetrami zielonych pędów- nie wolno ruszać brązowych, które są silnie zdrewniałe i muszą pozostać na roślinie.

Właściwe zimowanie jest uzalęnzione od wielu czynników

Czy lawendę należy okryć agrowłókniną na zimę?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy  miłośnik tej zachwycającej rośliny. Najgorsze jest to, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ o konieczności okrycia decyduje kilka czynników.

a)  Sposób zimowania lawendy zależy od jej gatunku

-Lawenda pośrednia jest nieco mniej mrozoodporna i jej młode sadzonki oraz dorosłe krzewy sadzone na wschodzie Polski wymagają okrycia. W innych regionach radzi sobie bardzo dobrze.

-Lawenda wąskolistna- jest wysoce mrozoodporna i nie wymaga okrywania.

Od reguł tych są wyjątki, ale o tym w poniższych podpunktach.

b) Stanowisko wzrostu

Najbardziej narażone na uszkodzenia mrozowe są lawendy rosnące na piaszczystej glebie i stanowisku wietrznym. W takim miejscu może dojść do zjawiska suszy fizjologicznej. Roślina w wyniku silnej transpiracji powodowanej przez wysuszający wiatr, traci dużo wody przez liście. Nie może jednak uzupełnić jej niedoborów, ponieważ gleba jest zamarznięta. W skrajnych przypadkach lawenda może uschnąć. Tej  nieprzyjemnej sytuacji można uniknąć dzięki zastosowaniu agrowłókniny.

c) Region Polski

Na wymarzanie bardziej narażona jest lawenda posadzona we wschodnich regionach Polski. Właśnie tam temperatura zimą osiąga najniższe wartości. W bardzo mroźne dni mogą one być zabójcze dla roślin- szczególnie dla lawendy pośredniej. Przed prognozowanymi silnymi spadkami temperatur należy więc ją okryć.

Zimowanie lawendy-kiedy okrywać?

Wyłącznie w okresie silnego mrozu, a w szczególności gdy jest on połączony ze słoneczną i wietrzną pogodą. Wtedy występuje największe zagrożenie suszą fizjologiczną. Nigdy nie należy okrywać lawend na całą zimę, ponieważ często w jej trakcie zdarzają się okresy odwilży z deszczową i wilgotną aurą, która podnosi ryzyko chorób grzybowych i gnicia roślin. Gdy dodatkowo będzie na nich agrowłóknina podnosząca temperaturę oraz utrudniająca cyrkulację powietrza, to straty mogą być dużo większe niż w przypadku całkowitego braku okrycia.