Właściwa uprawa lawendy pośredniej grappenhall gwarantuje jej szybki wzrost

Lawenda ‘Grappenhall’- opis, uprawa, wymagania

Większości z nas lawenda kojarzy się z niewielkim krzaczkiem, który od czerwca do września wypuszcza fioletowe kwiatostany. I właśnie duża część odmian, a w szczególności lawendy wąskolistnej tak właśnie wygląda. Sprawa ma się nieco inaczej jeśli weźmiemy pod lupę lawendę pośrednią, której rozmiary mogą być naprawdę imponujące. W tym wpisie zajmiemy się jej gigantycznym ‘modelem’- lawendą ‘Grappenhall’.

Ogólna charakterystyka lawendy ‘Grappenhall’

Może osiągnąć 1 metr wysokości oraz ponad 1,2 m średnicy! Posiada duże, intensywnie srebrzystoszare liście pokryte kutnerem. Ma bardzo intensywny wzrost i w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego jej obwód powiększa się o około 35 cm. Cechuję się dość ostrym, ale przyjemnym zapachem, który wabi do ogrodu niezliczone rzesze pszczół oraz motyli stanowiących dodatkową ozdobę ogrodu. Od czerwca do września na lawendzie ‘Grappenhall’ pojawiają się pędy kwiatowe zakończone podłużnym kwiatostanem w kształcie kłosa. Ma on barwę fioletową i wygląda pięknie na tle srebrzystoszarych liści.

Lawenda pośrednia Grappenhall jest odmianą łatwą w uprawie. Rośnie bardzo duża

Uprawa lawendy pośredniej ‘Grappenhall’

Słońce, słońce i jeszcze raz słońce- tego lawenda wymaga dla prawidłowego wzrostu. Musi go być minimum 6-8 godzin dziennie- a im więcej tym lepiej. Podlewać należy umiarkowanie, tylko i wyłącznie w okresach suszy. Aby lawenda rosła intensywnie i zyskała zwarty pokrój należy ją przycinać. Najlepszy termin przeprowadzenia tego zabiegu to późne lato- 15 września jest datą ostateczną. Kto zapomni i spóźni się z cięciem- niech zaczeka do wiosny i dopiero wtedy skraca. W większej części kraju lawenda ‘Grappenhall’ nie wymaga okrywania na zimę. Jedynie na wschodzie Polski w mroźne i wietrzne dni użycie agrowłókniny będzie konieczne.

Zastosowanie

Idealna do tworzenia wyższych obwódek- bardzo dobrze się formuje i nie pokłada na boki. Dzięki swoim dużym rozmiarom może stanowić tło dla niższych bylin oraz traw ozdobnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie posadzenie dwóch rzędów lawend. W pierwszym z nich może rosnąć niższa odmiana lawendy wąskolistnej, a w drugim ‘Grappenhall’ stanowiąca tło i podkreślająca walory ozdobnego swojej niższej partnerki. W dużych ogrodach świetnie sprawdzą się pojedyncze porozrzucane kule lawendy ‘Grappenhall’. Dzięki geometrycznej formie, którą można uzyskać przez jej regularne przycinanie, nadaje się do sadzenia w nowoczesnych ogrodach o uporządkowanej strukturze.