Cis pośredni Hicksii bardzo dobrze znosi przycinanie i można go dowolnie formować

Cis ‘Hicksii’- najlepsza żywopłotowa odmiana cisa pośredniego

Cis pośredni ‘Hicksii’- najlepszy na żywopłot- charakterystyka

Odmiana cisa pośredniego o szybkim wzroście i dość dużych rozmiarach. Nadaje się do tworzenia żywopłotów, których docelowa wysokość ma przekroczyć 2 m. Oczywiście może być sadzony także w formie obwódki lub niższego naturalnego ogrodzenia. Ma ciemnozielone igły, które pozostają na nim przez cały rok. Są bardzo połyskliwe i ułożone wokół gałęzi. Dzięki temu specyficznemu układowi cis pośredni ‘Hicksii’ jest bardzo gęsty. Ma wyjątkowo charakterystyczny pokrój. Młode sadzonki rosną kolumnowo, natomiast starsze okazy silnie rozrastają się na boki. Powoduje to, że po kilku latach uprawy posiadamy roślinę o węższej podstawie i szerszej górnej części. Cecha ta jest szczególnie przydatna podczas tworzenia żywopłotów. Cis pośredni ‘Hicksii’ jest odmianą żeńską. Oznacza to, że pojawiają się na nim piękne, kuliste o intensywnie czerwonej barwie. Są trujące dla ludzi, ale za to bardzo pożywne dla ptaków. Gałęzie ‘Hicksii’ są sztywne, mocne i ułożone pionowo. Bardzo rzadka przeginają się na boki. Bardzo rzadka łamią się pod wpływem zalegającego śniegu.

Cic pośredni 'Hicksii' to idealna roślina na żywopłot

Uprawa cisa pośredniego ‘Hicksii’

Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym. Kiedy posadzimy go w pełnym słońcu to musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Cis pośredni ‘Hicksii’ bardzo lubi wilgotne podłoże. Z tego powodu świetnie czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. Aby zapewnić mu dużą zawartość próchnicy w gleby, przed sadzeniem warto wymieszać ją z kompostem. Opisywane iglaki są dość wymagające, jeśli chodzi o nawożenie. Do osiągnięcia zwartego pokroju oraz intensywnego wzrostu potrzebują 2-3 dawek wieloskładnikowego nawozu azotowego dobrej jakości. Z uwagi na to, że cisy są roślinami zimozielonymi, w okresie zimowego spoczynku wymagają szczególnej opieki. Późną jesienią należy je obficie podlać. Wilgotność gleby należy kontrolować również zimą- w okresach odwilży. Dobrym sposobem, który ogranicza parowanie i nadmierne nagrzewanie się gleby, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej jest ściółkowanie przekompostowaną korą.
Cisy pośrednie bardzo dobrze znoszą formowanie. Regenerują się nawet po bardzo silnym, odmładzającym cięciu. Należy je przycinać dwa razy w sezonie- wczesną wiosną oraz pod koniec lata.
Zagęszczenie roślin podczas sadzenia żywopłotu wynosi 3-4 szt. na metr bieżący.

Cis pośredni- zastosowanie

Cis ‘Hicksii’ jest wykorzystywany głównie do tworzenia formowanych oraz nieformowanych żywopłotów. Jest świetną alternatywą dla roślin, które nie tolerują cienia takich jak np thuje czy świerki. Dzięki gęstym gałęziom i igłom może posłużyć za materiał do wykonywania skomplikowanych rzeźb roślinnych. Jego owoce są bardzo dobrym pokarmem dla ptaków. Tak więc, sadząc cisa pośredniego ‘Hicksii’ przyczyniamy się do poprawy bytu naszych śpiewających przyjaciół, którzy mają nieoceniony wpływ na właściwe funkcjonowanie ekosystemów.
Gałązek cisów można używać do wykonywania stroików oraz innych kompozycji florystycznych.