żywopłot z grabu pospolitego może rosnąć w cieniu tego

Żywopłot z grabu- jak sadzić, przycinać i nawozić?

Żywopłot z grabu to dobry wybór dla osób, które chcą mieć w ogrodzie wysoką oraz estetycznie wyglądającą zieloną ścianę. To liściaste drzewo, będące gatunkiem rodzimym jest bardzo rzadko atakowane przez choroby i szkodniki. Przy właściwej pielęgnacji nie stwarza problemów i może być sadzone w ogrodach nawet bardzo zapracowanych właścicieli, którzy nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się roślinami. Często spotykamy się z opiniami, że grab pospolity wygląda nieestetycznie zimą. Są to jednak uwagi osób nie posiadających takiego żywopłot i zmieniają się w same pozytywy, gdy ta roślina na stałe zagości w ich zielonej przestrzeni. Jak sadzić żywopłot z grabu? Jak go przycinać? Czy wymaga nawożenia? Odpowiedzi na te wszystkie pytania uzyskacie Państwo po przeczytaniu dalszej części artykułu.

Charakterystyka grabu pospolitego

W naturze grab jest dużym drzewem dorastającym do 30 m wysokości. Ma bardzo gęstą oraz bogato ulistnioną koronę. Posiada giętkie gałęzie, dzięki czemu jest mało podatny na złamania. Jego liście cechują się eliptycznym kształtem oraz żywozieloną barwą. Są lekko omszone. Jesienią przebarwiają się na żółto, a następnie usychają. Opadają tylko częściowo. Reszta pozostaje na drzewie aż do wiosny. Dzięki temu nawet zimą grab stanowi dobrą osłonę przed wysuszającymi, silnymi wiatrami. Jednak niektórzy uważają, że suche, brązowe liście znacznie zmniejszają walory estetyczne grabowego żywopłoty, ale to już tylko i wyłącznie kwestia gustu.
W maju oraz czerwcu na gałęziach grabu zaczynają pojawiać się kwiaty o słomkowo-zielonej barwie. Na jednym osobniku znajdują się zarówno te męskie, jak i żeńskie. Oznacza to, że jest on rośliną jednopienną. Drewno opisywanego drzewa liściastego jest bardzo twarde. Ma dużą wartość opałową. Służy do wykonywania wytrzymałych przedmiotów codziennego użytku.

liście grabu pospolitego są bardzo gęste i tworzą warty żywopłot

Uprawa grabu pospolitego- jak dbać o żywopłot z grabu?

Grab pospolity urośnie praktycznie na każdym typie gleby. Najlepiej czuje się jednak na podłożu żyznym, o dużej zawartości próchnicy. Nie toleruje kwaśnego odczynu. Może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i cienistym. Jest to bardzo ważna cecha, ponieważ daje duże możliwości przy wyborze miejsca w ogrodzie, z przeznaczeniem pod żywopłot grabowy. Grab pospolity ma wysoką mrozoodporność. Nie są mu straszne nawet wyjątkowo mroźne zimy występujące na wschodzie naszego kraju. Dobrze znosi nawet bardzo silne cięcie formujące. Należy go przycinać 2-3 krotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego. Ważne jest, aby ostatnie cięcie wykonać najpóźniej do końca sierpnia- roślina mysi mieć czas, żeby zdrewnieć i właściwie przygotować się do zimy. Grab pospolity bardzo dobrze znosi suszę, jednak dla właściwego wzrostu potrzebuje wilgotnej gleby. Warto więc kontrolować wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlać go.

żywopłot z grabu zimą
Żywopłot z grabu zimą

Sadzimy żywopłot z grabu pospolitego

1. Wybór sadzonek

Najlepszą opcją będą sadzonki z gołym korzeniem. Są bardzo tanie, a ich jakość w większości przypadków jest zadowalająca. Podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na bryłę korzeniową oraz pokrój młodych roślin. Najlepsze będą te o silnie rozrośniętych korzeniach i gęstych gałęziach. Ich optymalna wysokość powinna kształtować się w zakresie 70-100 cm. Żywopłot z grabu należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną.

2. Przygotowanie gleby pod żywopłot z grabu pospolitego

Wybraliśmy już sadzonki. więc teraz trzeba przystąpić do wytyczenia linii żywopłotu oraz przygotowania gleby. Młode graby będziemy sadzić w jednym rzędzie. Jego docelowa szerokość po kilkunastu latach uprawy osiągnie około 50-60 cm. Wiedza ta jest bardzo potrzebna przy określeniu odległości od ogrodzenia lub innego elementu znajdującego się w pobliżu nasadzenia. Żeby żywopłot wyglądał estetycznie i był prosto posadzony, należy wytyczyć jego przebieg za pomocą sznurka. Następnie zabieramy się za przygotowanie gleby. Podstawowe zabiegi to przekopywanie i wyrównywanie. Jeśli żywopłot ma przebiegać przez trawnik najpierw należy uporać się z darnią przy wykorzystaniu wideł i ostrej łopaty. Następnie oceniamy typ gleby w ogrodzie. Jeśli jest gliniasta wówczas w linii przebiegu żywopłotu kopiemy rowek o szerokości i głębokości dwa razy większej niż bryła korzeniowa sadzonek. Wykopaną gliniastą ziemię mieszamy w proporcji 1:1 z kupnym podłożem ogrodniczym. Powstałą mieszanką wypełniamy i lekko ubijamy.
Wreszcie możemy przystąpić do sadzenia. Młode rośliny umieszczamy w glebie co 20-30 cm. wcześniej delikatnie skracamy ich korzenie. Po posadzeniu glebę wokół roślin ubijamy.

3. Podlewanie

Grab pospolity bardzo lubi wilgoć. Jest ona szczególnie ważna w kilku pierwszych miesiącach po posadzeniu żywopłotu. Młoda i jeszcze nie rozrośnięta bryła korzeniowa potrzebuje stałych dostaw wody. Nie wolno dopuścić do jej przesuszenia. Skutecznym i mało pracochłonnym rozwiązaniem jest rozwinięcie linii kroplującej. Starsze egzemplarze, szczególnie te rosnące na stanowiskach cienistych lub półcienistych nie wymagają już, aż tak częstego podlewania. Przez większą część roku wystarczy im woda pochodząca z opadów. Jedynie podczas suchych i gorących letnich miesięcy będą wymagały nawadniania.

4. Nawożenie

Graby do silnego wzrostu i odpowiedniego zagęszczania potrzebują nawożenia. Jeśli chcemy uzyskać wysoką, zieloną ścianę bez prześwitów to zasilajmy rośliny 2-3 razy w sezonie. Dobrze sprawdzą się tutaj zarówno nawozy organiczne jak i mineralne. Pamiętajmy jednak, aby rozpocząć nawożenie dopiero 2-3 miesiące po posadzeniu żywopłotu.

5. Przycinanie grabu pospolitego

Młode świeżo posadzone graby przycinamy na wysokość około 30-40 cm. Dzięki temu zagęszczą się już od samego dołu, a powstały z nich żywopłot będzie łatwiejszy w prowadzeniu. W kolejnych latach cięcie wykonujemy 2-3 razy w sezonie. Pierwsze najlepiej przeprowadzić już w lutym, a ostatnie nie później niż na końcu sierpnia. Tnąc grab pospolity starajmy się zawsze zachowywać proste boczne i górne krawędzie. Podstawa żywopłotu zawsze powinna być nieco szersza niż część górna, aby dolne partie były dobrze nasłonecznione. Po uzyskaniu docelowej wysokości, należy przycinać 100 % rocznych przyrostów.