mydło-marsylskie

Mydło marsylskie- prosty skład, zadziwiające właściwości

Pułki w sklepach aż uginają się pod ciężarem mydeł i innych kolorowych kosmetyków, których zapach roznosi się po po całym pomieszczeniu. Ciągle powtarzające się w radiu, telewizji i prasie reklamy produktów kosmetycznych wytwarzanych na masową skalę powodują, że bez większego zastanowienia kupujemy rzeczy podsunięte nam pod nos przez środki masowego przekazu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przecież kto nie chciałby mieć w swoim domu tak zachwalonego mydła czy szamponu? Może się zdziwicie, ale są takie osoby, a należą do nich wszyscy ci, którzy mieli okazję wypróbować na własnej skórze produkty naturalne. Najczęściej są one wytwarzane według starych receptur, przy dużym nakładzie pracy rąk ludzkich. Nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, a ich wpływ na skórę i cały organizm człowieka jest wyłącznie pozytywny. Jednym z takich wartościowych kosmetyków jest mydło marsylskie i to właśnie jemu poświęcimy ten wpis.

Krótka historia mydła marsylskiego

Pierwsze doniesienia o jego produkcji sięgają 1370 r. Nie było wtedy jednak zbyt popularnego, a zakres jego dostępności był wyłącznie lokalny. Na skalę przemysłową zaczęto je wytwarzać dopiero w XVI w. Na przestrzeni kolejnych stuleci mydło marsylskie notowało swoje liczne wzloty i upadki. Raz myła się nim połowa Francja, żeby po chwili jego popularność spadła niemal do zera. Po zakończeniu II wojny zaczął następować definitywny, sukcesywny spadek jego produkcji. Głownie miało na to wpływ pojawienie się na rynku innych detergentów piorących oraz masowo wytwarzanych mydeł. Obecnie w Marsylii znajduje się tylko kilka zakładów trudniących się tradycyjnym robieniem mydła według starej receptury.

Skład oraz proces produkcji

Tradycyjne mydło marsylskie było produkowane wyłącznie z czterech składników. Były nimi: woda z Morza Śródziemnego, oliwa z oliwek, ług sodowy oraz węglan sodu. Wszystkie te składniki mieszano w dużym kotle i podgrzewano przez 10 dni. Następnie wylewano do form. Gdy mydło lekko zastygło, to cięto je na niewielkie kostki i wytłaczano napis. Po całkowitym stwardnieniu było gotowe do sprzedaży.
Obecnie wychodząc naprzeciw klientom produkuje się mydła marsylskie o różnych kolorach i zapachach. Jednak ich naturalność musi pozostać zachowana- nie może być w nich żadnych sztucznych barwników ani aromatów. Zapachu nadają olejki eteryczne, a zmienna barwa jest zależna od rodzaju tłuszczu roślinnego jaki został użyty przy produkcji. Mydło marsylskie o barwie zielonkawej ma w składzie wyłącznie oliwę z oliwek, natomiast o barwie białej olej palmowy i kokosowy. Dodatkowo może występować niewielka ilość chlorku sodu oraz gliceryny i dwa składniki wymienione wcześniej czyli ług sodowy i węglan sodu.
Mydła z dodatkiem sztucznych substancji takich jak np. EDTA nie są prawdziwe i nie powinny być nazywane marsylskimi.

mydło-marsylskie

Właściwości mydła marsylskiego

Obecnie we Francji(niestety bardzo rzadko w Polsce) można kupić naturalne mydło marsylskie w wielu wariantach z różnym przeznaczeniem. W zależności od tego jaki składnik został dodany jego działanie będzie się różnić. I tak np. to z olejkiem lawendowym będzie oczyszczać skórę i ograniczać rozwój bakterii, z arganowym świetnie nawilży, a dodatek oleju palmowego zwiększy skuteczność usuwania plam i przebarwień występujących na skórze. Jednak często wraz z dodatkiem naturalnych olejków, w składzie  pojawia się kilka nienaturalnych składników. W Polsce bardzo trudno spotkać takie mydło marsylskie, do którego dodano wyłącznie olejek. W związku z tym unikajmy tych kolorowych i o intensywnym zapachu. Skupmy się na tych w podstawowej formie, które również świetnie nawilżają, nadają się do każdego typu cery i są hipoalergiczne. Bardzo dobrze się pienią, łatwo rozprowadzają po skórze i pozostawiają na niej barierę ochronną zapewniającą właściwe odżywienie. Naturalnych mydeł z dodatkiem olejków szukajmy we Francji!

Zastosowanie mydła marsylskiego

Mydło marsylskie ma bardzo szerokie zastosowanie. Poniżej kilka przykładów jego zastosowania.

a) Odplamiacz i środek piorący

Od wieków było wykorzystywane w Marsylii do usuwania plam. Na wilgotną szmatkę należy nabrać jego niewielką ilość i przyłożyć do plamy na 30 min. Dzięki temu, że jest delikatne i nie uczula może służyć jako środek piorący dla delikatnych tkanin, takich jak wełna czy jedwab oraz odzieży dla dzieci.

b) Odstrasza mole

Kostka mydła marsylskiego umieszczona pomiędzy ubraniami skutecznie odstraszy szkodniki.

c)Dwa w jednym- środek do golenia oraz po goleniu

Dzięki temu, że mydło marsylskie bardzo dobrze się pieni, może zastąpić krem lub piankę do golenia. Wystarczy je spienić w rękach i nałożyć na twarz. Oliwa z oliwek w nim zawarta świetnie redukuje podrażnienia skóry.

d) Szeroko stosowany produkt kosmetyczny

Dzięki temu, że nie zawiera sztucznych, drażniących substancji chemicznych, może służyć do mycia całego ciała- w tym także włosów. Mydło marsylskie jest szczególnie polecane dla osób borykających się z trądzikiem oraz innymi chorobami skóry.