Miskant chiński 'Gracillimus'- jest widowiskową trawą ozdobną. Jego uprawa jest łatwa

Miskant chiński ‘Gracillimus’- charakterystyka i uprawa

Miskanty chińskie to malownicze trawy ozdobne, o egzotycznym wyglądzie. Bardzo dobrze zimują i przy odpowiedniej pielęgnacji nie nastręczają większych problemów. Jednym z przedstawicieli tego gatunku jest odmiana ‘Gracillimus’.

Charakterystyka miskanta chińskiego ‘Gracillimus’

Bardzo wdzięczna i mało kłopotliwa odmiana. W ogrodach możemy podziwiać ją od wielu wielu lat- pojawiła się w świecie ogrodniczym bardzo dawno.  Jednak cały czas cieszy się ogromnym zainteresowaniem i chętnie sadzą ją zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Wysokość ‘Gracillimusa’ bez kwiatostanów wynosi około 1,2 m. Ma dość wąskie, ciemnozielone liście o ostrych krawędziach. Przez ich środek przebiega biały pas. Nadają one roślinie lekkiego i zwiewnego wyglądu. We wrześniu na miskantach pojawiają się długie kwiatostany o barwie złocisto-różowej. Są wyniesione wysoko ponad poziom liści. Wraz z upływem czasu przebarwiają się na ciemny beż. W okresie zimowym staja się białe i puszyste, co znacznie podnosi atrakcyjność opisywanej trawy ozdobnej. Kępa miskanta chińskiego ‘Gracillimus’ ma bardzo zwarty pokrój. Nie rozrasta się nadmiernie na boki i nie jest podatna na złamania powodowane przez wiatr.

Miskant chiński 'Gracillimus' to piękna, odporna trawa ozdobna
kwiatostany zimą

Uprawa miskanta chińskiego ‘Gracillimus’

Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, o dobrze przepuszczalnej oraz wilgotnej glebie. Zadowalająco radzi sobie również w półcieniu. Nie toleruje cienia- w takim miejscu traci zwarty pokrój, jest słabo wybarwiony oraz wytwarza pojedyncze liche kwiatostany. Ze względu na to, że rośnie bardzo intensywnie i w krótkim czasie wytwarza dużą ilość masy zielonej, potrzebuje nawożenia. Dobrze sprawdzą się tutaj nawozy naturalne oraz mineralne. Zabieg należy przeprowadzać 2-3 razy w sezonie. W suchych oraz słonecznych miesiącach Miskant chiński ‘Gracillimus’ wymaga podlewania, ponieważ bardzo źle znosi przedłużające się okresy niedoboru wody. Opisywana trawa ozdobna zimuje na ogół dobrze. Jednak młode egzemplarze, szczególnie w pierwszym uprawy, wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Suche liście i kwiatostany należy związać w snopek, a dół kępy obłożyć słomą, suchymi liśćmi lub gałązkami świerkowymi.

Zastosowanie ‘Gracillimusa’

Miskant chiński ‘Gracillimus’ może mieć bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Jego gęsta i zwarta budowa sprawia, że świetnie sprawdzi się jako sezonowy żywopłot. Może być, również sadzony wzdłuż murów, tarasów i ścieżek. Stworzy wtedy długą, zieloną linię, z której we wrześniu wystrzelą barwne kwiatostany. Przyjemnie szumiące oraz spokojnie falujące liście miskanta chińskiego ‘Gracillimus’ sprawiają, że świetnie nadaje się on do sadzenia w pobliżu miejsc wypoczynku w ogrodzie. Jego malownicza kępa idealnie komponuje się z lustrem wody oraz przybrzeżną roślinnością oczek wodnych. Jego dośc duże rozmiary oraz przewieszające się liście sprawiają, że może być przepiękną rośliną soliterową.