Miskant chiński 'Giraffe'- wysoka trawa o paskowanych liściach, uprawa

Miskant chiński ‘Giraffe’- uprawa i charakterystyka

Miskanty chińskie to wyjątkowe trawy ozdobne. Ich delikatnie falujące liście oraz puszyste i duże kwiatostany nadają im malowniczego wyglądu. Świetnie prezentują się zarówno jako soliter, jak i w grupie. Odmiana ‘Giraffe’ oprócz tych wszystkich niezwykłych cech, posiada dodatkowo żółte pasy na liściach.

Charakterystyka miskanta chińskiego ‘Giraffe’

Jest to odmiana o dość dużych rozmiarach. Jej wysokość wraz z kwiatostanami może dochodzić do 2,5 m. Posiada żywozielone oraz szerokie liście. Te zlokalizowane na obrzeżach kępy malowniczo przewieszają się. Na wszystkich występują charakterystyczne, poprzeczne pasy o żółtym kolorze. Miskant chiński ‘Giraffe’ jest bardzo podobny do innej odmiany o nazwie ‘Strictus’, jednak jest od niej znacznie wyższy i masywniej zbudowany.
Opisywana trawa ozdobna kwitnie dość późno, do dopiero w połowie września. Jednak malownicze, intensywnie wybarwione liście, utrzymujące się praktycznie przez cały sezon w pełni rekompensują tę stratę. Kwiatostany mają kolor złocisto-czerwony i są wysoko wyniesione ponad poziom kępy. Nie martwcie się, jeśli wasze młode miskanty ‘Giraffe’ nie mają jeszcze pasów na liściach- wybarwią się z czasem.

Miskant chiński Giraffe- uprawa i charakterystyka to wpis podające wszystkie niezbędne informacje

Miskant chiński ‘Giraffe’- uprawa

Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W cieniu roślina straci zwarty pokrój, a poprzeczne pasy na liściach będą słabo widoczne. Przed posadzeniem opisywanej trawy ozdobnej, podłoże warto wymieszać z kompostem. Dzięki temu, zostanie ono wzbogacone w próchnicę. Miskant chiński ‘Giraffe’ źle znosi przedłużające się okresy niedoboru wody, dlatego w suchych i słonecznych miesiącach letnich trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża, w którym rośnie. Nie musimy martwić się pH gleby- ‘Giraffe’ ma bardzo szeroki zakres tolerancji. Również jego zimowanie nie nastręcza większych problemów. Szczególną troską należy objąć młode egzemplarze. Suche źdźbła i kwiatostany wiążemy w snopek, a dół kępy zabezpieczamy liśćmi, słomą lub gałązkami świerkowymi. miskantów chińskich nie można sadzić w miejscach, gdzie tworzą zastoiska wody. Zalane kłącze zgnije i nie przetrwa zimy.

Zastosowanie

Dzięki znacznym rozmiarom, świetnie sprawdzi się jako sezonowy żywopłot. Miskant chiński ‘Giraffe’ będzie się bardzo dobrze komponował z roślinami o żółtych kwiatach. Może być sadzony zarówno, jako soliter, jak i w grupie. Dzięki bardzo wysokiej odporności na zanieczyszczenia jest chętnie wybierany do nasadzeń przeprowadzanych w centrach miast. Szum liści i kwiatostanów miskantów, wycisza i wprawia w dobry nastrój. Z tego względu nie może ich zabraknąć w pobliżu tarasów oraz innych części ogrodu, gdzie spędza się dużo czasu. Są również odpowiednimi roślinami do sadzenia w realizacjach naturalistycznych.