Kora sosnowa to bardzo dobry materiał ściółkujący

Ściółkowanie korą- jak to zrobić poprawnie?

Korę bardzo często wykorzystuje się do ściółkowania podłoża. Można ją spotkać w wielu typach ogrodów, ponieważ jest materiałem uniwersalnym, pasującym do realizacji przeróżnych projektów. Spełnia nie tylko szeroko pojętą funkcję estetyczną, ale również pomaga utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Najłatwiej dostępna, najbardziej wydajna i najczęściej stosowana jest kora sosnowa. Rynek ogrodniczy oferuje jej rozmaite frakcje oraz kolory. Macie mało czasu i nie chcecie godzinami wyrywać chwastów? Ściółkowanie będzie dla was bardzo dobrym rozwiązaniem. Jaką korę wybrać? Ile jej potrzeba? Dla jakich roślin jest odpowiednia? O tym poniżej.

Jakie rośliny można ściółkować korą?

Kora ma właściwości zakwaszające glebę. Będzie zatem najlepszym wyborem do ściółkowania roślin preferujących lekko kwaśny lub kwaśny odczyn podłoża. W żadnym wypadku nie wolno stosować jej pod drzewa i krzewy ozdobne, byliny oraz kwiaty wymagające obojętnego lub zasadowego pH. Klasycznym przykładem jest tutaj lawenda. Wielokrotnie odbieraliśmy telefony i emaile od klientów z zapytaniem dlaczego ich krzaczki tej śródziemnomorskiej rośliny słabo rosną, mają wątłe pędy i słabo kwitną. Po przesłaniu zdjęć sprawa okazała się jasna- lawendowe rabatu były ściółkowane korą sosnową. Niskie pH oraz wilgoć, którą utrzymuje kora(lawenda jej nie lubi) były przyczyną tych problemów. Po usunięciu ściółki i zwapnowaniu gleby rośliny odzyskały wigor. Widzimy więc, że korę należy stosować wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem. Bez obaw możemy wysypywać nią podłoże dla:

-borówki,

-żurawiny,

-wrzosu,

-wrzoścu,

-azalii,

-magnolii,

-hortensji,

-thuji i innych kwasolubnych iglaków.

Rodzaje kory sosnowej

a) Kora przekompostowana

Będzie najlepszym wyborem do ściółkowania roślin kwasolubnych. Podczas dwuletniego okresu kompostowania traci większość szkodliwych substancji, zyskuje właściwości zakwaszające glebę oraz zawiera więcej łatwo przyswajalnych składników mineralnych. Jedynym jej minusem jest to, że dość szybko się rozkłada i co kilka lat należy ją uzupełniać. Jednak proces rozkładu wzbogaca glebę w próchnicę i zwiększa jej żyzność, wpływając tym samym bardzo korzystnie na wzrost roślin. Kora przekompostowana ma bardzo ciemny kolor. Dzięki temu tworzy piękny kontrast z zieloną barwą roślin i sprawia, że są one lepiej widoczne.

Kompostowanie kory

b) Kora świeża

Jest dostępna w trzech frakcjach. Może drobno, średnio lub grubo mielona. Dobór odpowiedniego stopnia rozdrobnienia jest uzależniony od wielkości ściółkowanego terenu oraz rosnących na nim roślin. Niestety świeża kora sosnowa wyjaławia glebę oraz posiada związki, które mogą hamować właściwy wzrost i rozwój roślin. Jeśli jednak zdecydujemy się na jej zastosowanie, to pamiętajmy o odpowiednio częstym nawożeniu podłoża, na które została rozsypana.
Świeża korę najlepiej wysypywać w miejscach w ogrodzie, gdzie nie ma roślin. Dzięki temu, że jest cięższa niż ta przekompostowana oraz znacznie trwalsza, sprawdzi się idealnie przy tworzeniu ścieżek oraz we wszystkich tych rejonach, w których chcemy ograniczyć rozwój chwastów. W sprzedaży dostępna jest bardzo szeroka gama kolorów świeżej kory sosnowej. Możemy więc w łatwy sposób dobrać taką, która będzie pasować do kolorystyki ogrodu.

Zabieramy się z ściółkowanie

Zasadniczo można wyróżnić dwie szkoły ściółkowania korą sosnową- przy użyciu agrowłókniny oraz bez niej. Naszym zdaniem najlepszy jest sposób drugi. Pozwala on oddychać ziemi w naturalny sposób, nie zwiększa ryzyka występowania chorób grzybowych oraz sprawia, że kora ma kontakt z glebą. Dzięki temu przenikają z niej do podłoża związki mineralne i dodatkowo jest ono wzbogacane w próchnicę. Dlaczego nie agrowłóknina? Co prawda nieco bardziej ogranicza rozwój chwastów, ale za to zaburza naturalne procesy zachodzące w glebie i w połączeniu z korą utrzymuje zbyt dużą wilgotność podłoża. Zawsze będzie to też sztuczny materiał, który często kłóci się z naturalistycznymi założeniami w ogrodzie.

Ściółkowanie korą ogranicza wzrost chwastów oraz poprawia efekt estetyczny

Jak to zrobić krok po kroku?

Przed rozpoczęciem ściółkowania należy właściwie przygotować glebę. W tym celu trzeba ją przekopać, wyrównać oraz usunąć zanieczyszczenia. Szczególnie ważne jest wyrwanie wszystkich chwastów. Przy wyliczaniu ilości potrzebnej kory trzeba przyjąć następujące założenie : jeden 80-litrowy worek wystarczy na 1 metr kwadratowy powierzchni. Koszt takiego opakowania to waha się w przedziale 6-10 zł. Cena jest uzależniona wyłącznie od producenta oraz zakupionej ilości. Grubość ściółki powinna wynosić 5-7 cm. W samym ściółkowaniu nie ma większej filozofii. Wystarczy rozsypać korę sosnową i ją wyrównać. Aby nie rozsypywała się na boki warto stosować podniesione obrzeża.
Pielęgnacja  ściółkowanego miejsca ogranicza się do okresowego wyrywania pojedynczych chwastów. Co kilka należy dosypać kory, ponieważ jest ona materiałem organicznym i ulega rozkładowi.

Zalety ściółkowania korą sosnowa

a) Utrzymuje wilgoć

Kora sosnowa ogranicza parowanie z gleby oraz sama w sobie zatrzymuje wilgoć. Dzięki temu, stwarza lepsze warunki dla wzrostu roślin oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej.

b) Zwiększa żyzność gleby

Próchnica oraz związki mineralne powstałe z jej rozkładu zwiększają ilość substancji pokarmowych dla roślin i stymulują ich silny wzrost oraz zwiększają odporność na choroby.

c) Chroni przed chorobami i szkodnikami.

Warstwa kory zabezpiecza korzenie roślin przed atakiem szkodników oraz chorób grzybowych. Bytujące w niej pożyteczne mikroorganizmy w naturalny sposób walczą z patogenami.

d) Ogranicza rozwój chwastów

Ściółka z kory sosnowej jest świetnym sposobem na ograniczenie wzrostu chwastów. Oczywiście nie liczmy, że w ten sposób wyeliminujemy wszystkie niepożądane rośliny, ale na pewno będzie ich znacznie mniej.