Miskant chiński Strictus

Miskant chiński ‘Strictus'(Zebrinus Strictus)- uprawa i charakterystyka

Miskanty chińskie coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Są mało kłopotliwe i odporne na choroby. Ściana tych malowniczych traw ozdobnych, posadzona wzdłuż ścieżki wprowadza do ogrodu cząstkę egzotycznego klimatu. Szczególnie piękne są odmiany o paskowanych liściach. Na ich czele stoi ‘Zebrinus Strictus’. Jest dobrze znany i chętnie sadzony przez ogrodników. Najwyższy czas, aby zagościł w Państwa ogrodach.

Charakterystyka miskanta chińskiego ‘Strictus’

Coraz bardziej rozpowszechniona i ceniona odmiana miskanta chińskiego. Posiada żywozielone, dość wąskie liście. Już późną wiosną pojawiają się na nich kremowo-żółte, poprzeczne pasy. Są one ułożone  nieregularnie i występują z różną częstotliwością, na całej długości źdźbła. Miskant chiński ‘Strictus’ jest bardzo podobny do odmiany ‘Giraffe’. Jednak jest od niej niższy i wraz z kwiatostanami osiąga wysokość 2 m. Został wyróżniony przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo ogrodnicze nagrodą AGM za wyjątkowe walory ozdobne. Miskant chiński ‘Strictus’ tworzy dość szerokie, zwarte i wyprostowane kępy. Na końcu sierpnia zaczynają pojawiać się na nim różowe kwiatostany, które stopniowo przebarwiają się na kolor srebrny. Są one bardzo puszyste i stanowią ozdobę ogrodu przez całą zimę.

Kwiat miskant chinski strictus

Uprawa miskanta chińskiego ‘Strictus’

Miskant chiński ‘Zebrinus Strictus’ preferuje wilgotne oraz żyzne gleby. Może rosnąć na stanowisku słonecznym oraz półcienistym. W cieniu traci zwarty pokrój, liście stają się wątłe i blade, a żółte pasy praktycznie całkowicie zanikają. Opisywana odmiana cechuje się szybkim i intensywnym wzrostem. Zmusza to korzenie do poboru dużej ilości substancji pokarmowych z podłoża. W związku z tym musimy zadbać o właściwe nawożenie. Najodpowiedniejsze będą 2-3 dawki w ciągu sezonu wegetacyjnego. Dobrze sprawdzają się tutaj zarówno nawozy organiczne(obornik granulowany) jak i mineralne. Miskant chiński ‘Strictus’ nie jest ekspansywny, jego kłącza nie rozchodzą się na boki i nie wymaga stosowania ograniczników. Na terenie całej Polski w gruncie zimuje bardzo dobrze. Jednak młode egzemplarze należy zabezpieczyć na zimę. Uschnięte źdźbła wiążemy w snopek, a dolną część kępy okrywamy słomą. Miskanty chińskie przycinamy dopiero wiosną. Opisywane trawy ozdobne późno ruszają z wegetacją, tak więc nie ma się co martwić, jeśli w marcu lub w kwietniu nie pojawiły się jeszcze młode, zielone liście. Gdy już wreszcie się pokażą, to w ciągu miesiąca kępa przyrośnie o 50 cm.

liscie miskant chinski strictus

Zastosowanie miskanta chińskiego ‘Strictus’

‘Strictus’ tworzy zjawiskowe kompozycje z innymi trawami ozdobnymi. Szczególnie polecane są te o niskich wymaganiach glebowych, ponieważ  duża kępa miskanta zubaża podłoże i konkuruje o składniki pokarmowe z roślinami rosnącymi w pobliżu. Jego liście pięknie współgrają z taflą oczek wodnych i stawów. Miskant chiński ‘Strictus’ powinien być sadzony w takich miejscach w ogrodzie, gdzie właściciele spędzają dużo czasu. Szum jego liści i kwiatostanów ma kojący wpływ na układ nerwowy. Prezentuje sie pięknie zarówno jako soliter, jak i w grupie. Idealnie nadaje się do tworzenia sezonowych żywopłotów oraz obwódek. Ścieżka, dom lub taras z linią miskantów chińskich ‘Strictus’ będą wyglądały bardzo egzotycznie i na stałe zagoszczą w pamięci obserwujących.