Miskant chiński Strictus to bardzo ciekawa odmiana o paskowanych liściach. Wszystko o jego uprawie i wyglądzie

Miskant chiński ‘Strictus'(Zebrinus Strictus)- uprawa i charakterystyka

Miskanty chińskie coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Są mało kłopotliwe i odporne na choroby. Ściana tych malowniczych traw ozdobnych, posadzona wzdłuż ścieżki wprowadza do ogrodu cząstkę egzotycznego klimatu. Szczególnie piękne są odmiany o paskowanych liściach. Na ich czele stoi ‘Zebrinus Strictus’. Jest dobrze znany i chętnie sadzony przez ogrodników. Najwyższy czas, aby zagościł w Państwa ogrodach.

Miskant chiński ‘Strictus’- charakterystyka

Coraz bardziej rozpowszechniona i ceniona odmiana miskanta chińskiego. Posiada żywozielone, dość wąskie liście. Już późną wiosną pojawiają się na nich kremowo-żółte, poprzeczne pasy. Są one ułożone  nieregularnie i występują z różną częstotliwością, na całej długości źdźbła. Miskant chiński ‘Strictus’ jest bardzo podobny do odmiany ‘Giraffe’. Jednak jest od niej niższy i wraz z kwiatostanami osiąga wysokość 2 m. Został wyróżniony przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo ogrodnicze nagrodą AGM za wyjątkowe walory ozdobne. Miskant chiński ‘Strictus’ tworzy dość szerokie, zwarte i wyprostowane kępy. Na końcu sierpnia zaczynają pojawiać się na nim różowe kwiatostany, które stopniowo przebarwiają się na kolor srebrny. Są one bardzo puszyste i stanowią ozdobę ogrodu przez całą zimę.

Właściwa uprawa miskanta chińskiego Strictus zapewnia odfite kwitnienie

Uprawa miskanta chińskiego ‘Strictus’

Miskant chiński ‘Zebrinus Strictus’ preferuje wilgotne oraz żyzne gleby. Może rosnąć na stanowisku słonecznym oraz półcienistym. W cieniu traci zwarty pokrój, liście stają się wątłe i blade, a żółte pasy praktycznie całkowicie zanikają. Opisywana odmiana cechuje się szybkim i intensywnym wzrostem. Zmusza to korzenie do poboru dużej ilości substancji pokarmowych z podłoża. W związku z tym musimy zadbać o właściwe nawożenie. Najodpowiedniejsze będą 2-3 dawki w ciągu sezonu wegetacyjnego. Dobrze sprawdzają się tutaj zarówno nawozy organiczne(obornik granulowany) jak i mineralne. Miskant chiński ‘Strictus’ nie jest ekspansywny, jego kłącza nie rozchodzą się na boki i nie wymaga stosowania ograniczników. Na terenie całej Polski w gruncie zimuje bardzo dobrze. Jednak młode egzemplarze należy zabezpieczyć na zimę. Uschnięte źdźbła wiążemy w snopek, a dolną część kępy okrywamy słomą. Miskanty chińskie przycinamy dopiero wiosną. Opisywane trawy ozdobne późno ruszają z wegetacją, tak więc nie ma się co martwić, jeśli w marcu lub w kwietniu nie pojawiły się jeszcze młode, zielone liście. Gdy już wreszcie się pokażą, to w ciągu miesiąca kępa przyrośnie o 50 cm.

charakterystyczne paskowane liście u miskanta chińskiego Strictus to jego największa ozdoba

Zastosowanie ‘Strictusa’

‘Strictus’ tworzy zjawiskowe kompozycje z innymi trawami ozdobnymi. Szczególnie polecane są te o niskich wymaganiach glebowych, ponieważ  duża kępa miskanta zubaża podłoże i konkuruje o składniki pokarmowe z roślinami rosnącymi w pobliżu. Jego liście pięknie współgrają z taflą oczek wodnych i stawów. Miskant chiński ‘Strictus’ powinien być sadzony w takich miejscach w ogrodzie, gdzie właściciele spędzają dużo czasu. Szum jego liści i kwiatostanów ma kojący wpływ na układ nerwowy. Prezentuje sie pięknie zarówno jako soliter, jak i w grupie. Idealnie nadaje się do tworzenia sezonowych żywopłotów oraz obwódek. Ścieżka, dom lub taras z linią miskantów chińskich ‘Strictus’ będą wyglądały bardzo egzotycznie i na stałe zagoszczą w pamięci obserwujących.