Popiół drzewny, który nie zawiera zanieczyszczeń może być bardzo dobrym nawozem dla roślin ogrodowych

Popiół drzewny- nawóz w ogrodzie

Podczas mroźnych zim nasze piece i kominki produkują dużo popiołu. Jego składowanie i utylizacja często nastręcza wielu problemów. Wydaje się on nam zwykłym odpadem, niemającym żadnej wartości. A gdyby tak zastosować go w ogrodzie? Czysty popiół drzewny ma szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na rośliny i strukturę gleby. Może posłużyć nam za świetny naturalny nawóz bogaty w potas oraz jako odkwaszacz podłoża. Użyty we właściwy sposób, zabezpieczy ogród przed mszycami i ślimakami. Jest jednak kilka przypadków, w których zastosowanie popiołu nie będzie mieć pozytywnego wpływu na ogród, a może wręcz zaszkodzić. Wszystko to o czym powinniście wiedzieć stosując ten naturalny nawóz znajdziecie w tym wpisie.

Jak popiół drzewny wpływa na glebę?

Popiół drzewny jest bardzo bogaty w potas. Zawiera także fosfor, wapń, magnez oraz kilka mikroelementów np. molibden, bor, miedź i cynk. Nie odnajdziemy w nim jednak azotu, który podczas spalania jest uwalniany do atmosfery. W związku z tym popiołem na pewno nie zastąpimy nawozów azotowych, ale potasowe jak najbardziej. Musimy pamiętać, że pozostałości po spaleniu twardego drewna liściastego takiego jak np. dąb, zawierają więcej związków odżywczych, które mogą zostać wykorzystane przez rośliny niż z miękkich gatunków iglastych np. sosny.
Dodatkowym atutem popiołu drzewnego jest to, że ma właściwości alkalizujące glebę. Większość ziem w Polsce jest zakwaszona przez nadmierne stosowanie sztucznych nawozów i nieodpowiednie zabiegi agrotechniczne. Popiół przywróci im właściwy odczyn i poprawi plonowanie uprawianych tam roślin.

Dlaczego warto stosować popiół drzewny?

Popiół drzewny jest darmowym nawozem uzyskiwanym podczas spalania drewna. Nic nie kosztuje, a jest bardzo przydatny dla wielu gatunków roślin. W przeciwieństwie do sztucznych nawozów mineralnych, nie wpływa negatywnie na pożyteczne organizmy bytujące w glebie. Bardzo trudno go przedawkować. Nie pali liści i nie zakwasza gleby. Ma rozdrobnioną strukturę, dlatego rośliny w łatwy i szybki sposób mogą pobrać zawarte w nim składniki mineralne. Popiół drzewny bez obaw może być stosowany w rolnictwie oraz ogrodnictwie ekologicznym. Wszyscy wiemy jak trudno dobrać naturalne nawozy i biologiczne środki ochrony roślin w tego typu uprawach. Z pomocą przychodzi nam prosty odpad z kominka, który naturalnie wzbogaca glebę w potas, odkwasza ją oraz walczy ze szkodnikami.

Popiół drzewny- bardzo dobry nawóz

Jakie rośliny można nawozić popiołem?

Wszystkie te, które preferują zasadowy lub obojętny odczyn gleby. Popiół drzewny z powodzeniem może być stosowany jako nawóz wapniowo-potasowy w ogrodach warzywnych oraz sadach. Szczególnie ważne w przypadku tych upraw jest dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia. Właściwy jego poziom zapobiega licznym chorobom i warunkuje prawidłowy wzrost warzyw i owoców. Popiół drzewny może posłużyć nam także do nawożenia roślin ozdobnych lubiących zasadowe podłoże. Są nimi np. bukszpany, ligustry, lawendy, buki, klony i wiele wiele innych. Niewielka dawka opisywanego naturalnego nawozu pomoże również utrzymać trawnik w nienagannej kondycji. Dostarczy mu związków odżywczych niezbędnych do intensywnego wzrostu trawy. Dzięki swoim alkalizującym właściwościom, popiół drzewny powstrzyma rozwój mchu.

Dodatek do kompostu

Popiół drzewny dodany do kompostu poprawia jego wartość nawozową. Wzbogaca go w pierwiastki takie jak: wapń, potas oraz fosfor. Dostarcza także bardzo potrzebnych mikroelementów. Należy go jednak dodawać z rozwagą. Najlepiej robić to małymi porcjami, przesypując resztki warzyw, liście i inne odpadki. Zbyt duża ilość popiołu drzewnego nadmiernie zalkalizuje kompost, zaburzy funkcjonowanie żyjących w nim bakterii i innych pożytecznych mikroorganizmów i zamiast poprawić jego właściwości to pogorszy je.

Jak i kiedy stosować popiół drzewny?

Nawożenie popiołem można wykonywać przez cały sezon wegetacyjny. Wiadomo jednak, że najłatwiej dostępny jest jesienią i wczesną wiosną. Najlepiej więc wykorzystać go właśnie w tych terminach. Tym bardziej, że przechowywanie może nastręczać pewnych problemów. Musi odbywać się w suchym miejscu, ponieważ potas jest bardzo łatwo wypłukiwany. Po obfitym deszczu jego zawartość w popiele byłaby znacznie mniejsza. Dawkę tego naturalnego nawozu należy dobierać w zależności od pH gleby oraz potrzeb uprawianych na niej roślin. Średnia ilość, którą należy zastosować, aby lekko zalkalizować podłoże oraz wzbogacić w substancje mineralne wynosi 40-50 g na metr kwadratowy. Na glebach wybitnie kwaśnych można zwiększyć ją do 100 g.
Popiół drzewny można stosować bezpośrednio posypując nim glebę. Należy to robić w suche oraz bezwietrzne dni. Po skończonym nawożeniu warto wymieszać go  z podłożem, aby nie był wywiewany przez wiatr. Rozsypany wzdłuż grządek będzie stanowił dobrą zaporę przed atakiem ślimaków. Działa na nie wysuszająco i zniechęca do dalszych wędrówek.

Kiedy nie stosować popiołu drzewnego?

Popiołu drzewnego nie wolno stosować na glebach zasadowych. Dodatkowe podniesie odczynu mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wzrost niektórych roślin. Opisywany nawóz naturalny nie może być również wykorzystywany do użyźniania gleb w pobliżu drzew i krzewów, które lubią kwaśne podłoże. Są to np. borówki, żurawiny, azalie, magnolie, wrzosy oraz niektóre iglaki.
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, co wrzucamy do pieca lub kominka. Nie wolno palić drewna barwionego, lakierowane oraz nasączonego chemicznymi substancjami. To co podczas spalania szkodzi środowisku, na pewno nie da wartościowego popiołu przydatnego do nawożenia roślin.