naturalne glinki kosmetyczne

Glinki kosmetyczne- rodzaje i właściwości

Naturalne glinki były wykorzystywane do celów kosmetycznych nawet w czasach starożytnych. Już wtedy odkryto ich pozytywny wpływ na skórę. W dzisiejszych czasach mamy ten komfort, że większość rodzai  glinek kosmetycznych może znaleźć się w naszym domu dzięki kilku kliknięciom myszy. Jednak ich wybór jest tak duży, że często mamy problem z wyborem. Nie wiemy czy kupić glinkę z dodatkami, czy może w naturalnej postaci? Która będzie najodpowiedniejsza dla naszej cery? Jak ją stosować i jakich efektów oczekiwać? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania i pomożemy przedrzeć się przez gąszcz glinek i produktów z ich dodatkiem.

100% czyste glinki kosmetyczne czy z dodatkami?

Glinki stały się w ostatnim czasie bardzo modne. Wzrosła liczba producentów dodających je do swoich produktów. Powodów owej popularności jest wiele. Na pewno zwiększyło się zainteresowanie klientów, dzięki internetowi, telewizji i kolorowej prasie. Chwytliwe jest także słowo ‘naturalna’, która bardzo ładnie pasuje do glinki. Bo wiadomo co naturalne to modne, a co modne to dobrze się sprzedaje. Jednak sęk w tym, że większość produktów, z których opakowania krzyczy do nas napis ‘ z naturalną glinka’ z naturą ma niewiele wspólnego. W składzie znajdziemy antyzbrylacze,konserwanty oraz alkohole, które osłabiają pozytywne działanie produktu. Dodatkowo wysuszają i podrażniają skórę oraz mogą wywoływać alergie. Jeśli więc chcemy pomóc sobie, a w szczególności swojej skórze to wybierajmy wyłącznie 100% glinki, bez żadnych chemicznych dodatków.

Glinki kosmetyczne- rodzaje

1. Glinka bentonitowa

Jest całkowicie naturalnym surowcem kosmetycznym pochodzącym ze skał wulkanicznych. Jej głównym składnikiem jest montmorylonit- czyli krzemian zaliczany do minerałów ilastych. Glinka bentonitowa ma najczęściej szary kolor. Może on się nieco różnić, w zależności od miejsca z którego została pozyskana. Ma postać drobnego i delikatnego w dotyku proszku. Jest bezwonna. W jej skład wchodzą liczne minerały, które mają pozytywny wpływ na skórę. Glinka bentonitowa cechuje się intensywnym i skutecznym działaniem.  Silne absorbuje wodę i usuwa metale ciężkie. Świetnie radzi sobie z oczyszczaniem porów, redukcją wydzielania sebum, a co za tym idzie zmniejsza ilość zmian trądzikowych i przyspiesza ich gojenie. Jest szczególnie polecana dla cery tłustej. Po zmieszaniu z wodą i nałożeniu na skórę pęczniej i usuwa z jej powierzchni wszystkie szkodliwe substancje. Glinka powinna znajdować się na skórze 15 minut. Nie należy przekraczać tego czasu.

2. Glinka biała

W swoim składzie zawiera głównie kaolinit. Prawdopodobnie pierwszy raz została wydobyta u podnóża chińskiej góry Gaoling. Jest bardzo bogata w mikroelementy i sole mineralne. Określa się ją jako najdelikatniejszą z wszystkich glinek. Jest szczególnie polecana dla skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Glinka biała może być stosowana także u dzieci. Dzięki temu, że ma czysty, naturalny skład nie wywołuje alergii. Jednak po zdjęciu maseczki z glinki białej może pojawić się lekkie, przejściowe zaczerwienienie- jest to spowodowane tym, że zwiększa ukrwienie skóry. Nie jest to powód do zmartwień. Po zastosowaniu maseczki twarz będzie odświeżona i gładka. Przy regularnym stosowaniu glinka biała wykazuje działanie oczyszczające i zwężające pory. Przyspiesza także procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.

3. Glinka czerwona

Swoją piękną barwę zawdzięcza dużej ilości związków żelaza w składzie. Ponadto obfituje w krzem, potas i mangan. Jest wydobywana we francuskich kopalniach. Ma postać drobnego proszku. Może być stosowana do każdego typu cery, jednak przy wrażliwej lepiej na początek wybrać glinkę białą. Glinka czerwona zapobiega rozszerzaniu się naczynek krwionośnych- redukuje ilość powstających pajączków. Zmniejsza także nasilenie trądziku różowatego. Podobnie jak inne glinki wykazuje działanie oczyszczające i wiążące toksyny. Nawilża i odżywia skórę oraz zmniejsza wydzielanie sebum. Przed nałożeniem należy wymieszać ją z wodą. Zmyć po 15 minutach od zastosowania. Jeśli nałożona na twarz zacznie wysychać to należy zwilżyć ją wodą.

4. Glinka zielona

Najpopularniejsze są jej dwa typy- Montmorillonite oraz Illite. Ta pierwsza jest wydobywana we Francji, a ta druga w USA. Obie mają postać  drobnego, zielonego proszku. Delikatnie różnią się składem. Montmorillonite ma nieco więcej minerałów. W praktyce jednak nie ma większych różnic w ich działaniu. Oba typy bez ich rozróżnienia sprzedaje się najczęściej pod nazwą “glinka zielona”. Jest ona polecana dla cery sprawiającej problemy. Ładnie absorbuje nadmiar sebum i wspomaga leczenie trądziku. Glinka zielona nadaje cerze nowego blasku i świeżości. Często stanowi składnik maści stosowanych przy bólach mięśni i stawów. Dzięki właściwością regeneracyjnym przyspiesza goje się ran. Nie należy stosować jej przy cerze suchej i skłonnej do podrażnień.

5. Glinka marokańska Ghassoul

Jedna z najskuteczniejszych glinek przy walce z trądzikiem. Znana od 1500 lat. Jest wydobywana ze złóż zlokalizowanych w górach Atlas w Maroku. Bardzo często wykorzystuje się ją w profesjonalnych, ekskluzywnych salonach spa. Poleca się ja przede wszystkim do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się, z duża ilością zaskórników. Cechuje się dość silnym działaniem absorbującym, dzięki czemu skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Delikatnie nawilża i odżywia. Po zmyciu maseczki z glinki marokańskiej ma się wrażenie, że skóra jest bardzo wygładzona i przyjemna w dotyku. regularnie stosowana sprawia, że twarz się nie przetłuszcza i dłużej zachowuje świeży wygląd. Nie należy dopuścić do jej zaschnięcia na skórze.

6. Francuska glinka niebieska

Obok glinki białej jedna z najdelikatniejszych. Jest wydobywana we Francji. Ma postać niebieskiego proszku o dużym rozdrobnieniu. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej. Dzięki swojemu czystemu, naturalnemu składowi nie wywołuje alergii i wpływa na organizm człowieka wyłącznie pozytywnie. Dzięki temu, że poprawia ukrwienie może być stosowana jako środek wspomagający leczenie chorób skóry głowy. Podobnie jak inne glinki posiada właściwości oczyszczające i wiążące zanieczyszczenia. Odświeża i odmładza skórę. Jest szczególnie polecana do pielęgnacji cery dojrzałej ze skłonnością do zmarszczek. Ma również działanie przeciwzapalne, które jest pomocne w leczeniu trądziku.

7. Błękitna glinka rosyjska(kambryjska)

Ma postać, drobnego błękitnego proszku. Wydobywa się ją w czystych i ekologicznych rejonach Rosji. Jest jedną z najstarszych glinek- jej złoża powstały kilkaset lat temu. Była wykorzystywana do celów leczniczych i kosmetycznych już w starożytności. Zwiera ogromną liczbę mikroelementów. Poleca się ją w szczególności do redukcji cellulitu. Dzięki temu, że przyspiesza krążenie oraz ma pozytywny wpływ na metabolizm zachodzący w skórze bardzo skutecznie walczy z tą przypadłością. Po zastosowaniu glinki kambryjskiej skóra staje jędrna i elastyczna. Jej działanie jest bardzo szybko zauważalne. niczym nie ustępuje temu wywieranemu przez glinkę białą,czerwoną czy zieloną.

Zasady bezpiecznego stosowania glinek

-Zawsze kupujmy tylko czyste glinki bez chemicznych dodatków.

-Glinka zastosowana na skórę musi cały czas pozostać wilgotna. Nie wolno dopuścić do jej przeschnięcia.

-Jeśli użyjemy dwa razy tej samej glinki to efekty jej działania nie będą zauważalne. Po prostu nie będzie działać. Tak więc zawsze przygotowujmy świeżą porcję.

-Do przygotowywania maseczek z glinki nigdy nie należy wykorzystywać metalowych przedmiotów.

-Glinkę należy rozmieszać w letniej wodzie- nigdy w gorącej!

-Maseczki z glinki będę przynosić najlepsze efekty przy regularnym stosowaniu.