miskant chinski goliath

Miskant chiński ‘Goliath’- uprawa i charakterystyka

Ogromna ilość odmian miskantów daje bardzo duże możliwości ich doboru w zależności od zadania jakie mają spełniać w ogrodzie. W handlu znajdziemy zarówno karłowate jak i te przekraczające 2 m wysokości, z paskowanymi liśćmi oraz o cudownie przebarwiających się kwiatostanach. Bardzo ciekawą odmianą jest miskant chiński ‘Goliath’. Ma bardzo masywną budowę, wybacza wiele błędów początkującym ogrodnikom oraz przepięknie kwitnie.

Charakterystyka miskanta chińskiego ‘Goliath’

Cechuje się masywną budową oraz szybkim tempem wzrostu. Dorasta do 2,5 m wysokości. Posiada żywozielone, szerokie liście. Przez ich środek przebiega wyraźny biały pas. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Tworzą regularną i zwartą kępę. Zewnętrzne liście przewieszają się i nadają roślinie malowniczego kształtu. U miskanta chińskiego ‘Goliath’ kwiatostany pojawiają się dość późno- dopiero na końcu sierpnia. Ale za to kwitnienie jest bardzo intensywne. Wiechy początkowo mają ciemnoczerwony kolor, a następnie przebarwiają się na srebrzysty brąz. Przed zimą stają się puszyste i zdobią kępę, aż do wiosny. Ich szum i delikatne kołysanie na wietrze ożywiają często ponury zimowy ogród. Wyglądają szczególnie pięknie gdy są pokryte szronem.

Miskant chiński goliath

Uprawa miskanta chińskiego ‘Goliath’

Preferuje stanowiska o silnym lub umiarkowanym nasłonecznieniu. W cieniu staje się wątły, blady i nie kwitnie. Dobrze toleruje długie okresy niedoboru opadów, jednak najlepiej rośnie w glebie wilgotnej. Dlatego w trakcie suszy warto go podlewać. Miskant chiński ‘Goliath’ nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o pH podłoża. Z naszych obserwacji wynika jednak, że najlepiej służy mu odczyn lekko kwaśny. Z uwagi na silny i intensywny wzrost wymaga regularnego nawożenia. Najodpowiedniejsze będą 2-3 dawki obornika granulowanego lub mieszanki azotowej w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego. Odwdzięczy się za nie pięknie wybarwionymi liśćmi oraz intensywnym kwitnieniem. Młode egzemplarze, szczególnie te w pierwszym roku uprawy wymagają zabezpieczenia na zimę. Ich młode kłącze jest narażone na niszczycielskie działanie mrozu. Górę kępy wiążemy w snopek, a dół obkładamy słomą lub suchymi liśćmi, nakrywamy agrowłókniną i lekko obsypujemy ziemią.

Miskant chiński Goliath
Miskant chiński ‘Goliath- sadzonka

Zastosowanie miskanta chińskiego ‘Goliath’

Jego duże rozmiary oraz intensywny wzrost kwalifikują go jako świetny materiał na sezonowy żywopłot. Miskant chiński ‘Goliath’ może zostać skomponowany z roślinami kwitnącymi oraz innymi trawami ozdobnymi. Będzie stanowił dla nich piękne, zielone tło i podkreślał ich barwy. Nie może go zabraknąć w miejscach wypoczynku w ogrodzie oraz nad zbiornikami wodnymi. Szum jego liści i kwiatostanów wycisza organizm i wpływa na pozytywnie na nastrój. ‘Goliath’ świetnie wpasuje się do projektów nasadzeń w stylu japońskim. Jego regularny pokrój sprawia, że może być łączony z roślinami formowanymi, o regularnych kształtach.