miskant chiński morning to trawa ozdobna ozdobna. której uprawa jest prostalight

Miskant chiński ,Morning Light’- uprawa i charakterystyka

Miskant chiński ‘Morning Light’ posiada wyjątkowo ozdobne liście. Szczególnego blasku nadają im letnie krople rosy. Cała roślina wygląda wtedy jak z bajki i przyciąga wzrok wszystkich ludzi znajdujących się w jej pobliżu. Jeśli chcecie mieć w ogrodzie tę odmianę to zapoznajcie się z poniższym opisem, aby stworzyć jej odpowiednie warunki wzrostu i w pełni cieszyć się jej walorami ozdobnymi.

Charakterystyka miskanta chińskiego ‘Morning Light’

Jedna z bardziej malowniczych odmian. Posiada srebrzysto-zielone, dość wąskie liście. Przez ich środek przebiega charakterystyczny biały pas. Przewieszają się w 3/4 długości źdźbła. Sprawia to, że kępa nabiera lekko parasolowatego kształtu. Liście jesienią przebarwiają się na kolor beżowy. Opisane cechy nadają trawie lekkiego i eleganckiego wyglądu. Delikatne źdźbła pokryte rosą pięknie współgrają z promieniami wschodzącego słońca- wiemy już więc skąd wzięła się nazwa ‘Morning Light’. Opisywana odmiana kwitnie mało obficie. Jednak jej główną ozdobą są liście, których blask w pełni rekompensuje tą stratą. Pojawiające się pojedyncze kwiatostany mają różową barwę i są wysoko wyniesione ponad poziom kępy. W miarę przekwitania robią się coraz bledsze. Na samym końcu stają się białe oraz puszyste i w takiej formie zdobią roślinę przez całą zimę.

Miskant chiński ‘Morning Light’- uprawa

Do prawidłowego wzrostu wymaga słońca oraz wilgotnej gleby. Toleruje stanowiska półcieniste. Nie można sadzić go jedynie w cieniu- będzie słabo wybarwiony i wątły. Preferuje żyzne podłoże, o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga regularnego nawożenia. Najlepiej sprawdzają się 2-3 dawki nawozu w ciągu sezonu wegetacyjnego. Do tego celu można wykorzystać zarówno mieszanki mineralne jak i naturalne. Z uwagi na to, że miskant ‘Morning Light’ lubi glebę bogatą w próchnicę, co 2-3 lata warto w pobliżu kępy wkopać trochę kompostu lub obornika. Po tym zabiegu należy pominąć jedną z dawek nawozu, aby nie doszło do przenawożenia. Opisywana odmiana dość dobrze znosi przedłużające się okresy niedoboru wody. Jednak, aby intensywnie rósł, musi być podlewany. Miskant chiński ‘Morning Light’ cechuje się dobra mrozoodpornością, ale młode egzemplarze należy zabezpieczyć na zimę. W tym celu górę kępy wiążemy w snopek(zabezpiecza to kłącze przed gromadzeniem się nadmiernych ilości wody, która w okresie zimowym jest bardzo szkodliwa ). Dół rośliny obkładamy gałązkami świerkowymi, słomą lub suchymi liśćmi, przykrywamy agrowłókniną(aby nasze zabezpieczenie nie fruwało po całym ogrodzie) i lekko obsypujemy ziemią. Tak okryte kłącze przezimuje bez uszczerbku.

Zastosowanie miskanta chińskiego

Bardzo dobrze komponuje się z elewacjami budynków w odcieniach bieli i szarości. Idealnym towarzystwem dla ‘Morning Lighta’ będą rośliny o srebrzystych liściach np. lawenda. Można go również sadzić na rabatach z bylinami kwitnącymi na biało. Dzięki temu, że świetnie zachowuje formę i nie rozchodzi się na boki może być wykorzystany jako roślina architektoniczna i tworzyć piękne kompozycje z innymi formowanymi przedstawicielami tego stylu. Nie może go zabraknąć w pobliżu miejsc wypoczynku w ogrodzie oraz nad oczkami wodnymi. Jego lśniące liście zjawiskowo komponują się z taflą wody.