Cis pośredni Hillii to świetna odmiana żywopłotowa. Jedo uprawa jest bardzo łatwa

Cis pośredni ‘Hillii’- uprawa i charakterystyka

Cisy pośrednie to niezwykłe rośliny iglaste, o wielu przydatnych w ogrodzie cechach. Mogą rosnąć w cieniu, co dodatkowo zwiększa ich wielofunkcyjność. Wyjątkowo ciemne igły oraz intensywnie czerwone owoce pojawiające się na osobnikach żeńskich stawiają te iglaki bardzo wysoko w hierarchii roślin o wyjątkowych walorach ozdobnych. Szczególnie warty uwagi jest cis pośredni ‘Hillii’. Jej zwarty pokrój i duża gęstość sprawiają, że ma wysoką przydatność żywopłotową. Jak dbać o cisa pośredniego ‘Hillii’? Czym się charakteryzuje?

Charakterystyka cisa pośredniego ‘Hillii’

Cechuje się intensywnym wzrostem. W wieku 10 lat osiąga wysokość 1,5 m- jak na cisa to bardzo przyzwoity wynik. Posiada ciemnozielone igły, które są ułożone szczoteczkowato. Utrzymują się na gałęziach przez cały rok. Dzięki temu cis pośredni ‘Hillii’ stanowi bardzo dobry materiał na całoroczny żywopłot. Opisywana odmiana jest klonem męskim. Oznacza to, że nie zawiązuje owoców. Ma to jednak swoje plusy. Będzie dobrym wyborem do wykonywania nasadzeń w ogrodach gdzie bawią się dzieci. Unikniemy w ten sposób ryzyka zatrucia, bowiem nasiona cisa pokryte czerwoną osnówką są trujące. Bez obaw mogą je spożywać jedynie ptaki. Bardzo charakterystyczną cechą odmiany ‘Hillii’ jest jej specyficzny wzrost. Młode rośliny wyglądają jak zwarte, regularne i strzeliste kolumny. Dopiero starsze egzemplarze zaczynają silnie rozrastać się na boki. W efekcie ich korona staje się szersza niż podstawa, a cała roślina nabiera masywnego wyglądu.

Cis pośredni ‘Hillii’- uprawa

Preferuje stanowiska o średnim nasłonecznieniu oraz żyznej i próchnicznej glebie. Jego wielkim atutem jest to, że bardzo dobrze radzi sobie również w pełnym słońcu oraz cieniu. Dzięki temu jest uniwersalną rośliną, która może rosnąć praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. W ciepłych i słonecznych okresach roku oraz świeżo po posadzeniu wymaga podlewania, ponieważ nie toleruje przesuszonego podłoża. Rośnie wtedy mało intensywnie i nie wygląda zdrowo. Cisa pośredniego ‘Hillii należy nawozić 2-3 razy w sezonie. Do tego celu można wykorzystać zarówno nawóz mineralny jak i naturalny. Za odpowiednią dawkę substancji pokarmowych roślina odwdzięczy się piękną barwą igieł, intensywnym wzrostem oraz gęstym pokrojem. Cisy lubią przycinanie. Można z nich formować dowolne figury i kształty. Należy je ciąć dwa razy w sezonie- w kwietniu i sierpniu. Opisywane iglaki zimują dobrze. Jedynie młode egzemplarze, na stanowiskach wietrznych wymagają okrycia. Dzięki temu, że cis pośredni ‘Hillii’ ma gęsty i zwarty system korzeniowy może być przesadzany bez uszczerbku nawet w starszym wieku.

Zastosowanie cisa pośredniego

Cis pośredni ‘Hillii’ to przede wszystkim odmiana żywopłotowa. Dobra tolerancja przycinania, zwarty i kolumnowy pokrój oraz wysoka mrozoodporność to te cechy , które czynią go w wielu przypadkach niezastąpionym. Naturalne ogrodzenie z tego iglaka może być formowane lub pozostawione przyrodzie. Do stworzenia żywopłotu potrzeba 3-4 szt na metr bieżący. Cis pośredni lubi wilgoć, w związku z tym będzie czuł się bardzo dobrze w pobliżu zbiorników wodnych. Na rabatach może być komponowany z innymi roślinami o podobnych wymaganiach siedliskowych. ‘Hillii’ będzie bardzo dobrym tłem dla niższych i bardziej rozłożystych odmian cisa pośredniego.