Olej argonowy jest pozyskiwany orzechów arganowych będących owocami arganii

Olej arganowy- właściwości i zastosowanie

Naturalne oleje roślinne stają się coraz bardziej popularne w kosmetyce. Jest to podyktowane nie tylko modą, ale i rosnącą wiedzą kupujących. Zaczynamy dostrzegać, że najwięcej dobrego dają naszej skórze produkty naturalne, a nie ich syntetyczne odpowiedniki. W ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie olejem arganowym. Jego pozytywne działanie jest doceniane przez coraz większe rzesze osób. Opóźnia on procesy starzenia, redukuje podrażnienia, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV i zmniejsza nasilenie zmian trądzikowych. Jest produkowany z wielką dbałością i starannością w tradycyjny sposób. Ma to niestety swoje odbicie w cenie dobrej jakości oleju arganowego, ale naszym zdaniem warto poświęcić te kilkadziesiąt złotych.

Co to jest olej arganowy?

Jest to olej roślinny produkowany głównie w Maroku. Wytwarza się go z pestek drzewa arganowego(arganii żelaznej). Argania porasta górzyste tereny i jest bardzo odporna na trudne warunki klimatyczne. Jej pień nie jest jednolicie gładki. Posiada wiele dużych sęków i odgałęzień. Cechy te sprawiają, że marokańskie kozy z łatwością wspinają się na drzewa arganowe i pożerają owoce. Są one ich wielkim przysmakiem. Olej arganowy wykorzystywany w kosmetyce ma barwę jasnożółtą. Jest drogi, ponieważ jego proces produkcji wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Dlatego gdy zdecydujemy się na zakup, to musimy spożytkować go jak najlepiej.

Olej arganowy to naturalny kosmetyk uzyskiwany z orzechów arganowych

Jak produkuje się olej arganowy?

Pestki drzewa arganowego są bardzo twarde i ciężko je rozłupać. Dawniej tę czynność ułatwiały kozy. Trawiły one owoce, a pestki z których uzyskuje się olej przemieszczały się nienaruszone przez ich układ pokarmowy, po czym były wydalane. Taka wędrówka sprawiała, że łupina stawała się bardziej miękka i łatwiej można było ją skruszyć. Oczywiście uprzednio myto i suszono wydalane przez kozy ziarna.
W obecnych czasach na tyle udoskonalono proces produkcji oleju arganowego, że kozy nie muszą już w nim uczestniczyć. Teraz drzew pilnują strażnicy, aby owoce nie zostały zjedzone przez żarłoczne stworzenia. Jednak tak jak dawniej wytwarzanie tej złocistej cieczy o cudownych właściwościach jest bardzo czasochłonne i mało wydajne. Do otrzymania 10 litrów oleju potrzeba prawie 500 kg owoców arganii. Najpopularniejszą metodą produkcji jest tłoczenie na zimno. Obecnie w Maroku wytwarza się dwa rodzaje oleju arganowego- kosmetyczny oraz kulinarny. Ten pierwszy jest jasny i ma mało wyrazisty aromat. Natomiast ten drugi cechuje się brązowym kolorem i intensywnie orzechową nutą.
Ziaren, z których ma powstać olej na potrzeby przemysłu kosmetycznego nie praży się przed tłoczeniem.

kozy na drzewie arganowym

10 powodów dla których warto kupić olej arganowy

 

1. Zapobiega powstawaniu rozstępów

Olej arganowy poprawia elastyczność skóry. Obecne w nim witaminy A i E odmładzają i nawilżają wszystkie jej warstwy. Dzięki temu staje się ona mniej podatna na negatywne efekty nadmiernego rozciągania. Wystarczy nałożyć na dłonie kilka kropli oleju i wcierać w miejsca o największej podatności do występowania rozstępów. Opisywany kosmetyk pozwala również lepiej radzić sobie z innymi dolegliwościami występującymi w ciąży, a mianowicie ze swędzącą i piekącą skórą na brzuchu. Zasady stosowania są takie same jak w przypadku rozstępów.

2. Balsam dla całego ciała

Olej arganowy bardzo dobrze sprawdza się jako balsam. Jedynym jego minusem jest wysoka cena. Gdybyśmy codziennie nacierali nim całe ciało to bardzo szybko zobaczylibyśmy dno opakowania. Najlepiej więc dodawać kilka kropli oleju arganowego do innego tłuszczu roślinnego np. oleju kokosowego i w takiej postaci stosować na skórę. Szczególnie należy zatroszczyć się o te miejsca na ciele, które są najbardziej podatne na przesuszenie.

3. Olej arganowy redukuje przebarwienia skóry

Wykazuje zaskakująco skuteczne działanie jeśli chodzi o likwidację przebarwień na skórze. Przy regularnym stosowaniu znacznie rozjaśnia większe zmiany, a mniejsze usuwa całkowicie. Dzięki temu cera staje się wyrównana i wygląda zdrowiej. Efekt ten jest spowodowany przez bogactwo witamin, kwasów tłuszczowych oraz saponin, których dostarcza naszej skórze olej arganowy.

4. Pomaga walczyć z trądzikiem

Olej arganowy zawiera dużą ilość triterpenoidów. Są to związki, które hamują nadmierny rozwój bakterii i grzybów oraz wykazują działanie przeciwzapalne. W naturalny sposób wpływają na redukcję zmian trądzikowych, przyspieszają ich gojenie oraz zmniejszają ilość powstających blizn. W badaniach udowodniono również, że olej arganowy hamuje przetłuszczanie skóry i poprawia jej ogólny wygląd.

5. Opóźnia procesy starzenia

Olej arganowy składa się w 80% z kwasów tłuszczowych. Mają one zbawienny wpływ na skórę. Marokańczycy od wieków wykorzystują ten cudowny, złocisty płyn do redukcji zmarszczek. Jego regularne stosowanie sprawia, że ulegają one znacznemu spłyceniu. Wielu z nas dokuczają również tzw. plamy starcze, czyli płaskie, ciemne przebarwienia na skórze. Jeśli nie zareagujemy na nie odpowiednio wcześnie, to wraz z wiekiem będzie ich coraz więcej. Dobrym remedium na te problemy jest olej arganowy. Przywraca on skórze elastyczność oraz przyspiesza regenerację komórek, zmniejszając tym samym ilość kłopotliwych przebarwień.

6. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV

Olej arganowy jest selektywnym inhibitorem biosyntezy melaniny. Zmniejsza ryzyko powstawania zmian skórnych, a w szczególności tych wywoływanych przez promienie słoneczne. Normalizuje komórki skóry i zabezpiecza je przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dodatkowo zawiera sporą dawkę przeciwutleniaczy, które pełnią funkcję protekcyjną względem komórek. Opisywany olej może być również stosowany na skórę poparzoną przez słońce w celu jej nawilżenia i redukcji podrażnień.

7. Odżywka do włosów

Olej arganowy działa świetnie nie tylko na skórę, ale i na włosy. Po nałożeniu kilku kropli stają się one nawilżone i łatwiejsze do stylizacji. Nabierają zdrowego wyglądu, a końcówki przestają się rozdwajać. Olej arganowy tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed niszczycielskim wpływem suszarek, lokówek i prostownic. Istnieją badania wskazujące, że opisywany olej może pobudzać wzrost włosów.

8. Wzmacnia paznokcie

Kuracja olejem arganowym wzmacnia paznokcie i zapobiega nieprzyjemnemu zadzieraniu się skórek. Wysoka dawka witaminy E sprawia, że płytka paznokciowa będzie twardsza i mniej podatna na uszkodzenia. Ponadto właściwości przeciwgrzybiczne oleju arganowego pomagają zwalczać trudne w leczeniu infekcje paznokci. Wystarczy nanieść  na nie 1-2 krople i wcierać. Nie  należy zapominać przy tym o skórkach znajdujących się wokół.

9. Leczy suche i spękane stopy

Suche i spękane stopy wyglądają nieestetycznie. Za wszelką cenę staramy się je ukryć. Jednak w wielu sytuacjach jest to bardzo trudne- w szczególności latem. Z pomocą przychodzi nam olej arganowy. który ma właściwości nawilżające i regenerujące. Nanosimy kilka kropel na stopy i wcieramy(w przypadku znacznej suchości ilość zwiększamy do kilkunastu kropel). Nadmiaru nie należy spłukiwać. Warto ubrać skarpetki i odczekać 30 min. Po tym czasie olej arganowy dobrze wchłonie się w skórę i ujrzycie zaskakujące efekty jego działania.

10. Łagodzi podrażnienia po goleniu

Osoby z bardzo wrażliwą skórą doświadczają po goleniu bólu, pieczenia oraz wyprysków. Wszystkie te nieprzyjemne dolegliwości sprawiają, że czujemy się niekomfortowo. Aby sobie pomóc warto zastosować olej arganowy. Będzie świetnym wyborem zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Zadziała kojąco i nawilżająco na podrażnioną skórę.

Pamiętajcie, aby kupować jedynie 100% olej arganowy. Nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu i urodzie. Nie dajcie się skusić na tanie mieszanki niewiadomego pochodzenia. Dobrej jakości olej kosmetyczny ma jasnozłoty kolor i jest klarowny. Wybierajcie tylko ten tłoczony na zimno.