Cis pośredni wojtek to odporna odmiana kolumnowa

Cis pośredni ‘Wojtek’- odmiana kolumnowa. Uprawa i charakterystyka

Cisy pośrednie to bardzo odporne iglaki o wyjątkowo estetycznym wyglądzie. Mogą być sadzone w cieniu oraz półcieniu. Świetnie znoszą przycinanie i nie gubią igieł na zimę. Nadają się do tworzenia różnorodnych kompozycji, topiarów oraz żywopłotów. Jednym z przedstawicieli tego gatunku jest cis pośredni ‘Wojtek’. Został on wyselekcjonowany w Polsce i zajął czołowe miejsce wśród kolumnowych odmian cisa. Idealnie nadaje się na szpalery oraz jako soliter do sadzenia w małych ogrodach. W tym wpisie poznacie krótką charakterystykę cisa pośredniego ‘Wojtek’, dowiecie się jak go pielęgnować i właściwie przycinać.

Cis pośredni ‘Wojtek’- charakterystyka

Jest odmianą o dość powolnym wzroście. Po 10 latach uprawy osiąga około 2 m wysokości. Sadzi się go najczęściej w formie szpalerów lub formowanych i nieformowanych  żywopłotów. Jego cechą charakterystyczną jest wąski, kolumnowy pokrój. Starsze egzemplarze rozszerzają się ku górze i przyjmują kształt litery ‘V’. Cis pośredni ‘Wojtek’ wywodzi się od odmiany ‘Hicksii’. Jest jednak znacznie od niej węższy i ma nieco luźniejszy pokrój. Posiada piękne ciemnozielone igły, które utrzymują się na gałęziach przez cały rok. Cis pośredni ‘Wojtek’ nie wytwarza czerwonych owoców, ponieważ jest klonem męskim. Ma strzeliste i sztywne pędy. Roczne przyrosty kształtują się na poziomie 10-15 cm.

Cis pośredni ‘Wojtek’- uprawa

Cis pośredni ‘Wojtek preferuje stanowiska półcieniste. Urośnie także w cieniu oraz w miejscu słonecznym, ale wtedy wymaga poświęcenia większej ilości uwagi. Mniejsza ilość światła sprawia, że gałązki cisa rozchylają się na boki i traci on zwarty pokrój. Można temu zapobiec poprzez częste i regularne przycinanie. Z kolei intensywne nasłonecznienie powoduje szybsze wysychanie gleby, a co za tym idzie konieczność jej częstszego podlewania. Cis pośredni ‘Wojtek’ preferuje wilgotną, żyzną i przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. ‘Wojtek’ tak jak inne cisy pośrednie potrzebuje odpowiedniego nawożenia. Przed sadzeniem warto wykopać większe dołki, na ich dno wsypać kompost i przysypać go cienką warstwą ziemi. Zabieg ten wzbogaci glebę w próchnicę oraz dostarczy związków odżywczych potrzebnych cisom do prawidłowego wzrostu. Pamiętajmy!-przy sadzeniu oraz przez pierwsze 2-3 miesiące po nim nie wolno stosować nawozów mineralnych, których silne działanie może zaburzać ukorzenianie i aklimatyzację roślin na nowym miejscu.
W kolejnych latach dokarmiamy cisy 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego niewielkimi dawkami obornika granulowanego lub mieszanki azotowej.

Jak wiemy cis pośredni ‘Wojtek’ jest rośliną zimozieloną. Wymaga więc poświęcenia nieco większej ilości uwagi niż rośliny zrzucające liście na zimę. Chodzi tutaj szczególnie o młode egzemplarze. Te, które rosną na stanowiskach wietrznych, w mroźne zimy powinny zostać okryte. Należy pamiętać także o jesiennych oraz zimowym(w czasie roztopów) podlewaniu. Zapobiega ono występowaniu zjawiska suszy fizjologicznej. Starsze okazy mogą zimować na terenie całego kraju bez okrycia. Cis pośredni ‘Wojtek’ uchodzi za jedną z najbardziej mrozoodpornych odmian tego gatunku.

Przycinanie

Młode cisy pośrednie ‘Wojtek’ należy przycinać zaraz po posadzeniu. Dzięki temu zagęszczą się i zostanie pobudzony ich silny wzrost. Tniemy kilkucentymetrowe fragmenty. Starsze egzemplarze wymagają regularnego cięcia-dwa razy w sezonie. Wiosną cisy pośrednie ‘Wojtek pozbawiamy chorych i suchych gałęzi oraz skracamy zeszłoroczne przyrosty o połowę. Drugi raz z sekatorem do naszych cisów podchodzimy w sierpniu. Teraz z kolei jedynie delikatnie przycinamy wierzchołki pędów oraz odstające gałęzie. Pamiętajmy- formowanie jest dla cisów bardzo ważne, ponieważ pobudza ich wzrost i zwiększa odporność na choroby.

Zastosowanie cisa pośredniego ‘Wojtek’

Bardzo dobrze nadaje się do tworzenia żywopłotów. mimo, że rozrasta się na boki nieco wolniej niż odmiana ‘Hicksi’ to i tak po kilku latach uzyskamy z niego bardzo przyzwoite naturalne ogrodzenie. Dzięki temu, że ma bardzo zwarty pokrój świetnie nadaje się do tworzenia rzeźb roślinnych. Cis pośredni ‘Wojtek’ może być sadzony także w formie szpaleru. Lubi on dużo wilgoci w powietrzu, dlatego bardzo dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. Dzięki swojemu kolumnowemu pokrojowi i dobrej tolerancji na przycinanie sprawdzi się świetnie jako pojedynczy egzemplarz sadzony w małych ogrodach. Cis pośredni ‘Wojtek’ będzie tworzył pikne kompozycje z tujami, kwitnącymi bylinami, a także tawułami.