nawożenie tui możemy przeprowadzać za pomocą nawozów mineralnych oraz naturalnych

Nawożenie tui (żywotników zachodnich)- rodzaje nawozów, terminy i dawki

Żywotniki zachodnie to chyba najczęściej sadzone rośliny w naszych ogrodach. Powszechnie uznawane są za bezproblemowe i niewymagające kontroli ze strony właścicieli. Jednak jeśli chcemy cieszyć się pięknymi, zdrowymi i szybko rosnącymi okazami, to musimy poświęcić kilka chwil na ich prawidłowe nawożenie. Bez niego rośliny mogą być bardziej podatne na choroby i szkodniki, a także stracą na estetycznym wyglądzie. Wyróżniamy dwa rodzaje nawozów: organiczne oraz mineralne. Wybór któregoś z nich jest uzależniony od sposobu prowadzenia ogrodu, dostępności oraz zasobności gleby w próchnicę i substancje odżywcze. Nawożenie tui- jak i czym nawozić?

Nawożenie tui- nawozy mineralne

W sklepach ogrodniczych można kupić wiele nawozów dopasowanych do konkretnych roślin lub grup roślin np. nawóz do tui, nawóz do iglaków itp. Oczywiście nie negujemy działania tych nawozów, jednak w wielu przypadkach płacimy tylko za nazwę, a skład niewiele odbiega od dużo tańszych standardowych mieszanek. Osobiście przetestowaliśmy azofoskę, polifoskę oraz hydrocomplex i możemy polecić je z czystym sumieniem. Zapewniają żywotnikom silny wzrost i zdrowy wygląd. Na jesień warto zastosować również nawóz fosforowo-potasowy, który przygotuje tuje do zimowego spoczynku. Znajdziemy ich całą gamę w składach rolnych oraz sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy jednak, że nawozów mineralnych nie wolno używać w ogrodach o ekologicznym systemie uprawy.

Nawożenie tui- nawozy organiczne

Najczęściej stosowane nawozy organiczne to kompost lub obornik. Są one podstawą nawożenia w ogrodach ekologicznych oraz jego świetnym uzupełnieniem w uprawie konwencjonalnej. Dostarczają nie tylko substancji odżywczych, ale również próchnicy, która poprawia strukturę gleby i zapobiega jej nadmiernemu przesychaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tui, ponieważ mają one płytki system korzeniowy, przez co radzą sobie kiepsko w suchym i piaszczystym podłożu. Warto więc założyć w ogrodzie własny kompostownik, cieszyć się z darmowego nawozu i pięknie rosnących , soczyście zielonych tui.

Jak i kiedy nawozić tuje?

1. Nawozy mineralne

Nawozy mineralne z dużą zawartością azotu stosujemy 1-3 razy w sezonie. Ilość wykonywanych zabiegów jest uzależniona od struktury gleby oraz jej zasobności w składniki pokarmowe. Ostatnia dawka nawozu musi być rozsypana nie później niż do połowy sierpnia, aby żywotniki zachodnie zdążyły spokojnie przygotować się do zimy. Po tym terminie stosujemy jedynie nawozy fosforowo-potasowe, które ten proces wspomagają, a nie zakłócają tak ja ma to miejsce w przypadku zbyt późno zastosowanych mieszanek o dużej zawartości azotu. Wszystkie nawozy mineralne rozsypujemy w ilości zgodnej z tą, którą producent podał na opakowaniu.

2. Nawozy organiczne

a) kompost

Kompost dostarcza tujom dużej ilości substancji odżywczych i próchnicy. Powstaje z organicznych (roślinnych) odpadków z ogrodu oraz gospodarstwa domowego. Najlepiej stosować go wczesną wiosną. Rozkładamy go wokół roślin i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Na słabych glebach oraz w ogrodach ekologicznych zabieg ten można powtórzyć również jesienią.

nawożenie tui to bardzo ważny zabieg warunkujący ich prawidłowy wzrost

b) Obornik

Obornik pod tuje najlepiej stosować jesienią. Do wiosny zdąży się częściowo rozłożyć i dostarczy roślinom substancji odżywczych potrzebnych do wiosennego startu. Obornik rozkładamy na powierzchni gleby i przekopujemy. Nawożenie obornikiem wykonujemy raz na 3-4 lata.

Tuje dzięki nawożeniu rosną szybko i mają żywy kolor

Nawożenie tui- o szczepieniu mikoryzą słów kilka…

Warto bliżej przyjrzeć się dostępnym w handlu szczepionkom mikoryzowym. Pomagają one iglakom przyswajać substancje odżywcze, zwiększają powierzchnię wchłaniania, poprawiają ogólną kondycję oraz podnoszą ich odporność na niekorzystne warunki środowiska.