nawozenie tui

Nawożenie tui (żywotników zachodnich)- rodzaje nawozów, terminy i dawki

Żywotniki zachodnie to chyba najczęściej sadzone rośliny w naszych ogrodach. Powszechnie uznawane są za bezproblemowe i niewymagające kontroli ze strony właścicieli. Jednak jeśli chcemy cieszyć się pięknymi, zdrowymi i szybko rosnącymi okazami, to musimy poświęcić kilka chwil na ich prawidłowe nawożenie. Bez niego rośliny mogą być bardziej podatne na choroby i szkodniki, a także stracą na estetycznym wyglądzie. Wyróżniamy dwa rodzaje nawozów: organiczne oraz mineralne. Wybór któregoś z nich jest uzależniony od sposobu prowadzenia ogrodu, dostępności oraz zasobności gleby w próchnicę i substancje odżywcze.

Nawozy mineralne

W sklepach ogrodniczych można kupić wiele nawozów dopasowanych do konkretnych roślin lub grup roślin np. nawóz do tui, nawóz do iglaków itp. Oczywiście nie negujemy działania tych nawozów, jednak w wielu przypadkach płacimy tylko za nazwę, a skład niewiele odbiega od dużo tańszych standardowych mieszanek. Osobiście przetestowaliśmy azofoskę, polifoskę oraz hydrocomplex i możemy polecić je z czystym sumieniem. Zapewniają żywotnikom silny wzrost i zdrowy wygląd. Na jesień warto zastosować również nawóz fosforowo-potasowy, który przygotuje tuje do zimowego spoczynku. Znajdziemy ich całą gamę w składach rolnych oraz sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy jednak, że nawozów mineralnych nie wolno używać w ogrodach o ekologicznym systemie uprawy.

Nawozy organiczne

Najczęściej stosowane nawozy organiczne to kompost lub obornik. Są one podstawą nawożenia w ogrodach ekologicznych oraz jego świetnym uzupełnieniem w uprawie konwencjonalnej. Dostarczają nie tylko substancji odżywczych, ale również próchnicy, która poprawia strukturę gleby i zapobiega jej nadmiernemu przesychaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tui, ponieważ mają one płytki system korzeniowy, przez co radzą sobie kiepsko w suchym i piaszczystym podłożu. Warto więc założyć w ogrodzie własny kompostownik, cieszyć się z darmowego nawozu i pięknie rosnących , soczyście zielonych tui.

Jak i kiedy nawozić tuje?

1. Nawozy mineralne

Nawozy mineralne z dużą zawartością azotu stosujemy 1-3 razy w sezonie. Ilość wykonywanych zabiegów jest uzależniona od struktury gleby oraz jej zasobności w składniki pokarmowe. Ostatnia dawka nawozu musi być rozsypana nie później niż do połowy sierpnia, aby żywotniki zachodnie zdążyły spokojnie przygotować się do zimy. Po tym terminie stosujemy jedynie nawozy fosforowo-potasowe, które ten proces wspomagają, a nie zakłócają tak ja ma to miejsce w przypadku zbyt późno zastosowanych mieszanek o dużej zawartości azotu. Wszystkie nawozy mineralne rozsypujemy w ilości zgodnej z tą, którą producent podał na opakowaniu.

2. Nawozy organiczne
a) kompost

Kompost dostarcza tujom dużej ilości substancji odżywczych i próchnicy. Powstaje z organicznych (roślinnych) odpadków z ogrodu oraz gospodarstwa domowego. Najlepiej stosować go wczesną wiosną. Rozkładamy go wokół roślin i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Na słabych glebach oraz w ogrodach ekologicznych zabieg ten można powtórzyć również jesienią.

nawożenie tui

b)Obornik

Obornik pod tuje najlepiej stosować jesienią. Do wiosny zdąży się częściowo rozłożyć i dostarczy roślinom substancji odżywczych potrzebnych do wiosennego startu. Obornik rozkładamy na powierzchni gleby i przekopujemy. Nawożenie obornikiem wykonujemy raz na 3-4 lata.

nawożenie tui

O szczepieniu mikoryzą słów kilka…

Warto bliżej przyjrzeć się dostępnym w handlu szczepionkom mikoryzowym. Pomagają one iglakom przyswajać substancje odżywcze, zwiększają powierzchnię wchłaniania, poprawiają ogólną kondycję oraz podnoszą ich odporność na niekorzystne warunki środowiska.