tuja danica to piękny, kulisty krzew

Tuja ‘Danica’- uprawa i charakterystyka

Tuje to piękne zimozielone iglaki o stosunkowo niewielkich. Cała gama odmian dostępnych w handlu zachwyca różnorodnością kształtów i kolorystyką igieł. Wśród niedoświadczonych ogrodników panuje przekonanie, że żywotniki zachodnie nadają się wyłącznie do dużych ogrodów. Nic bardziej mylnego. Tuja ‘Danica’, którą chcemy przedstawić Państwu w tym wpisie jest odmianą karłową, która sprawdzi się świetnie w ogrodach miejskich o ograniczonej przestrzeni. Ma ona szerokie zastosowanie w tworzeniu nowocesnych nasadzeń i każdy miłośnik iglaków powinien się nią zainteresować.

Tuja ‘Danica’- charakterystyka

Tuja ‘Danica’ jest odmianą karłową. Po 10 latach osiąga około 40-50 cm wysokości oraz 70-80 cm średnicy. Maksymalna średnica jaką może osiągnąć po kilkunastu latach to niespełna 1,5 m. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest kształt, który zachowuje nawet przy braku cięcia. Jednak warto dopomóc naturze i przy użyciu sekatora nieco poprawić pokrój rośliny. Tuja ‘Danica’ posiada soczyście zielone łuski, które na zimę nieco ciemnieją. Będzie ona świetnym wyborem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na prowadzenie ogrodu.

tuja danica to kulista odmiana. Jej uprawa jest prosta

Tuja ‘Danica’- uprawa

Radzi sobie najlepiej na żyznych próchnicznych glebach o umiarkowanej wilgotności. Z racji tego, że tak jak wszystkie tuje posiada płytki system korzeniowy nie lubi suchego i piaszczystego podłoża. Żywotnika ‘Danica’ można sadzić na stanowiskach słonecznych oraz pół cienistych. W cieniu jego wzrost będzie wolniejszy, a pokrój mniej zwarty. Jak pisaliśmy wcześniej ‘Danica’ bardzo ładnie zachowuje kształt kuli nawet bez przycinania. Jednak warto na wiosnę skontrolować jej pokrój i jeśli jakieś pędy psują wygląd to należy je przyciąć. Warto także delikatnie skrócić czubki pozostałych gałązek co zagęści roślinę i pobudzi ją do wzrostu. Tuja ‘Danica’ jest rośliną zimozieloną. Nie gubi igieł na zimę. Wykazuje dość dużą odporność na mróz. Jednak w bezśnieżnych mroźnych i słonecznych okresach jest narażona wystąpienie zjawiska suszy fizjologiczne. Warto wtedy okryć tuje agrowłókniną. Dwa razy do roku pod ‘Danicą’ warto rozłożyć kompost i wymieszać z glebą. Jeśli nie dysponujemy nawozem organicznym to stosujemy nieco większą dawkę mieszanki mineralnej(azofoska, polifoska, hydrocomplex).

nawożenie tui możemy przeprowadzać za pomocą nawozów mineralnych oraz naturalnych

Zastosowanie

Tuja ‘Danica’ dzięki niewielkim rozmiarom i kulistemu pokrojowi świetnie nadaje się do sadzenia wzdłuż ścieżek, płotów i murków. Bardzo dobrze sprawdzi się również w ogrodach architektonicznych i formalnych. Stworzy też piękne kompozycje z tują ‘Golden Globe’ oraz trawami np. Imperatą ‘Red Baron’. Dzięki niewielkim rozmiarom tuję ‘Danica’ można z powodzeniem sadzić na skalniakach oraz w małych ogrodach. Idealnie nadaje się również do uprawy pojemnikowej. Jeśli w swoim ogrodzie planujemy założenia grupowe to przemyślmy czy ich częścią nie powinna być właśnie tuja ‘Danica’.