lawenda wąskolistna 'Siesta' bardzo dobrze nadaje się do tworzenia obwódek

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’- uprawa i charakterystyka

Lawenda to roślina coraz częściej spotykana w naszych ogrodach. Mimo iż, ma korzenie śródziemnomorskie, świetnie radzi sobie także w polskim klimacie. Ma szereg zastosowań w kuchni, przemyśle i kosmetyce. Większość z nas ma w głowie obraz lawendy jako niepozornego krzaczka obsypanego fioletowymi kwiatami na długich pędach. Jednak obecnie w handlu jest dostępnych bardzo wiele odmian tej rośliny różniących się pomiędzy sobą wielkością, pokrojem, zapachem oraz kolorem kwiatów. W tym wpisie przybliżymy Państwu odmianę lawenda wąskolistna ‘Siesta’.

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’- charakterystyka

‘Siesta’ jest odmianą lawendy wąskolistnej. Jej wysokość nie przekracza 40 cm. Ma szaro-zielone liście pokryte kutnerem. Cechuje się zwartym pokrojem, jednak mimo to wymaga przycinania. Dobrze znosi okresowe niedobory wody. Bardzo nie lubi nadmiaru wilgoci. W połowie czerwca na krzewach lawendy zaczynają pojawiać się kwiatostany o pięknym, intensywnie fioletowym kolorze i bardzo przyjemnym, słodkim zapachu. Lawenda wąskolistna ‘Siesta’ podobnie jak inne odmiany jest niezwykle miododajna. Ma wysoką mrozoodporność- do -30 stopni Celsjusza.

lawenda wąskolistna siesta to kompaktowa, łatwa w uprawie odmiana

Lawendy wąskolistna ‘Siesta’- uprawa

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’ nie jest zbyt wymagająca co do gleby. Preferuje stanowiska dobrze zdrenowane bez zastoju wody. Podłoże ciężkie, gliniaste przed sadzeniem należy rozluźnić piaskiem. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. W cieniu będzie miała mniej zwarty pokrój i wątłe kwiaty. Panuje powszechne przekonanie, że lawenda wąskolistna nie potrzebuje nawożenia- nic bardziej mylnego. Aby prawidłowo rosła i intensywnie kwitła wymaga dostarczania składników pokarmowych. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj nawozy organiczne( kompost, obornik) jak i mineralne(azofoska, hydrocomplex). Szczegóły o nawożeniu znajdziecie Państwo w innym wpisie. Mimo że lawenda wąskolistna ‘Siesta’ ma dość zwarty pokrój to i tak wymaga przycinania. Tniemy przekwitnięte kwiaty oraz 2-3 centymetrowe końcówki pędów. Zabieg można wykonywać wiosną oraz wczesną jesienią. Według nas lepszą porą jest wczesna jesień.

Zastosowanie

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’ dzięki swojemu zwartemu pokrojowi świetnie nadaje się do tworzenia obwódek. Szczególnie pięknie prezentuje się sadzona po bokach długich ścieżek biegnących od bramy pod dom. Można tworzyć z niej piękne kompozycje z różami, trawami ozdobnymi oraz niskimi bylinami. Sadzi się ją również z innymi lawendami o większych rozmiarach i jaśniejszym kolorze kwiatów np. ‘Grappenhall’. Pamiętajmy, że lawenda to nie tylko ogród.- z suszonych kwiatów można wykonywać wiele pachnących ozdób.