Dlaczego warto dziś mieć ogród warzywny- argumentów za jest bardzo wiele

Dlaczego warto dziś mieć ogród warzywny?

Obecnie żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu i mocno przetworzonej, zatrutej żywności. Sztuczne nawozy i cała masa środków chemicznych, które są wykorzystywane przy uprawie warzyw i owoców negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Mamy coraz mniej czasu na oddech i bliski kontakt z przyrodą. W konsekwencji tego zagonienia zapominamy co jest dla nas najważniejsze oraz co zapewnia dobre samopoczucie. Nie potrzeba nam wcale tak wiele jak mogłoby się wydawać. Dlaczego warto dziś mieć ogród warzywny? W tym wpisie pokażemy Państwu jak wiele satysfakcji może dawać kawałek własnego ogródka i przytoczymy stosowne argumenty.

1. Zdrowa żywność

Dzisiaj liczy się tylko wydajność.Wszyscy chcą, a nawet muszą produkować tanio i dużo, aby godnie żyć i utrzymać się na rynku. Tyczy się to także rolnictwa i ogrodnictwa. W obecnych czasach nie można sobie pozwolić na straty wywołane przez szkodniki i choroby oraz niższy plon spowodowany brakiem stosowania nawozów sztucznych. W konsekwencji w warzywach i owocach uprawianych konwencjonalnie znajdziemy sporą dawkę substancji chemicznych, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Tutaj z pomocą może przyjść nam własny ogródek. Jeśli zastosujemy się do zasad ekologicznej uprawy, to w zamian otrzymamy warzywa i owoce bez zbędnej chemii, pełne witamin i minerałów.

2. Dlaczego warto mieć dziś ogród warzywny?- grubszy portfel

Rosnące ceny warzyw i owoców wielu przyprawiają o ból głowy. Pracujemy coraz więcej, żeby w budżecie domowym zrekompensować podwyżki. Może warto zastanowić się nad połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Czas, który poświęcilibyśmy na nadgodziny w pracy możemy przeznaczyć na uprawę własnych warzyw. Wtedy nie będziemy tracić dużej ilości pieniędzy na ich zakup, a dodatkowo zrelaksujemy się na świeżym powietrzu dbając o własny ogródek warzywny. Budżet domowy nie ucierpi, a my z satysfakcją będziemy chwalić się własną uprawą.

3. Element dekoracyjny

Ogród warzywny może być nie tylko użyteczny, ale i ozdobny. Zagony otoczone kamieniami, obrzeża obsiane kwiatami, całe rzesze pszczół i motyli to tylko niektóre elementy  mogące znacznie podnieść estetykę otoczenia domu. Ogród warzywny stanowi praktycznie nieograniczone pole do popisu dla osób pracowitych chcących czegoś więcej niż tylko trawnik i kilka tui. Każdy odwiedzający nasz dom na pewno będzie pełen podziwu i doceni naszą pracę, wkład oraz poświęcenie włożone w stworzenie ogródka warzywnego.

ogród warzywny to dzisiaj bardzo wielkie dobro

4. Dlaczego warto mieć dziś ogród warzywny?-miejsce relaksu

Z roku na rok w życiu towarzyszy nam coraz większy pośpiech. Mnożą się nerwice i depresje , które w większości przypadków są ceną jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny. Oczywiście sam ogród warzywny ich nie wyleczy, ale może wspomóc proces terapeutyczny poprzez kontakt z przyrodą, ruch na świeżym powietrzu i wyciszenie umysłu. Oczywiście nie tylko osoby chore mogą czerpać korzyści z ogrodu. U osób zdrowych praca przy warzywach i owocach będzie rozładowywać stres i napięcie, poprawi sen i zwiększy dystans do problemów. Dzięki temu będziemy wypoczęci, zrelaksowani i optymistyczniej nastawieni do życia.

5. Miejsce bytowania pożytecznych owadów

Pszczoły i inne pożyteczne owady w dzisiejszych czasach mają bardzo trudne życie. Ze wszystkich stron są atakowane przez środki chemiczne służące do ochrony roślin. Nie bez znaczenia jest tutaj także ogólne zanieczyszczenie środowiska. Przydomowy ogród warzywny, w szczególności ten prowadzony w sposób ekologiczny stwarza świetne warunki dla bytowania pożytecznych stworzeń. Pszczoły i motyle znajdą w nim schronienie i pożywienie, a dzięki ich mozolnej pracy uzyskamy dużą ilość smacznych warzyw i owoców.

Mamy nadzieję, że przytoczone wyżej argumenty zachęcą Państwa do stworzenia własnego ogrodu warzywnego. Na pewno da on wam wiele radości, zdrowej żywności oraz satysfakcji. Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o ekologicznej uprawie warzyw na naszym blogu.