Dochodowe plantacje na małym areale to świetny pomysł na uzyskanie dodatkowych pieniędzy

Dochodowe plantacje. Mały areał- duży zysk

Dawniej przy każdym domu na wsi był mniejszy lub większy kawałek pola. Uprawiano na nim warzywa oraz siano zboże potrzebne do wykarmienia ludzi i zwierząt. Dzisiaj dla większości osób taki kawałek ziemi to tylko problem. Sami nic na nim nie uprawiają, a wynajęcie maszyn kosztuje więcej pieniędzy niż można uzyskać z uprawy. W konsekwencji pole jest dzierżawione większemu rolnikowi lub stoi odłogiem. Wyjściem z tej sytuacji mogą stać się plantacje, które z małego areału przynoszą relatywnie duże zyski. W tym wpisie przedstawimy wam kilka pomysłów na ciekawy biznes na wsi. Dochodowe plantacje- jest ich kilka

1. Dochodowe plantacje- Plantacja lawendy

Lawenda to piękna śródziemnomorska roślina. Wbrew swojemu pochodzeniu zimuje bardzo dobrze i jest odporna i jest odporna na polskie warunki. Wytwarza dużą ilość fioletowych kwiatów o pięknym zapachu. Preferuje stanowiska silnie nasłonecznione o dobrze zdrenowanym podłożu. Urośnie nawet na glebach piaszczystych. Wymaga podlewania jedynie w 2-3 miesiącach po posadzeniu. Zbiór kwiatów rozpoczyna się w połowie czerwca. Należy je ściąć kiedy są jeszcze zamknięte. Można z nich wykonywać bukiety, mydła oraz całą gamę ozdób o pięknym zapachu, które bardzo skutecznie odstraszą mole. Dodatkowym źródłem dochodu z plantacji lawendy są coraz popularniejsze sesje fotograficzne. Śluby, komunie i wiele innych ważnych wydarzeń w życiu człowieka może być uwiecznionych na zdjęciach, których tłem jest lawenda. Aby osiągnąć całkiem przyzwoity zysk z plantacji lawendy wystarczy już nawet 10 arów ziemi.

Plantacja lawendy to bardzo dobry pomysł na dochodową plantację

2. Plantacja pigwy

Pigwa jest drzewem pochodzącym z rejonów Azji. Plantacje najlepiej zakładać w Zachodniej i Centralnej Polsce, ponieważ na wschodzie może wymarzać. Preferuje ciepłe stanowiska o dobrze przepuszczalnej glebie. Przed sadzeniem roślin warto zastosować nawóz organiczny. W handlu można znaleźć kilka odmian pigwy pospolitej. Młode sadzonki zawsze kupujmy wiosną, aby przed zimą zdążyły się dobrze przekorzenić. Pigwa wytwarza duże owoce idealnie nadające się na przetwory. Należy pamiętać, że powstają one na końcówkach pędów, dlatego nie należy ich radykalnie skracać. Ciągle rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi otwiera przed plantacja pigwy szerokie możliwości. Owoce te są coraz częściej poszukiwane w sklepach i osiągają wysokie ceny, a plantacji w naszym kraju jak na lekarstwo.

3. Dochodowe plantacje- jagoda kamczacka

W Polsce bardzo popularna jest borówka amerykańska. Uprawia się ją na dużym areale. Możemy kupić jej owoce praktycznie w każdym warzywniaku i markecie. Ciągle nie doceniana, ale z roku na rok zyskująca na popularności jest nieco podobna do borówki jagoda kamczacka. Wytwarza ona podłużne owoce i jest znacznie odporniejsza na mrozy. Owocuje bardzo wcześnie, bo już w połowie maja- oznacza to, że jest gotowa do sprzedaży zanim jeszcze zaowocują truskawki. Jest to niezwykle ważne dla działań marketingowych, które będziemy przeprowadzać, aby sprzedać owoce. Ceny jagody kamczackiej są dość wysokie i nawet już z kilku arów można zarobić całkiem przyzwoite pieniądze. Dodatkowym atutem jest długowieczność tych roślin- nie musimy ciągle kupować nowych sadzonek.

4. Plantacja truskawek

Mało wyszukany, ale sprawdzony pomysł na biznes na wsi. W kraju cały czas są poszukiwane smaczne, zdrowe i pachnące truskawki bez chemii i całej masy sztucznych nawozów. Oczywiście cena takich owoców nigdy nie będzie konkurencyjna z tymi z wielkich plantacji, które nie zwracają uwagi na zdrowie konsumenta, ale na szczęście wielu ludzi jest w stanie zapłacić więcej za smaczny i pewny owoc. Truskawki nie mają szczególnych wymagań glebowych. Lubią przepuszczalne podłoże, o dużej zawartości próchnicy. Nie należy sadzić ich na polach o wysokim poziomie wód gruntowych. Przy uprawie truskawek bardzo ważne jest ściółkowanie. Aby owoce nie były brudne i nie gniły stosuje się słomę lub włókninę. Standardowe odmiany truskawek dojrzewają późną wiosną. Nawet na niewielkich plantacjach nie damy rady ich obrywać sami. Dlatego wcześniej warto zorganizować rodzinę lub pracowników, aby owoce nie zgniły na krzakach.

Przy żadnej z plantacji nie podaliśmy szacowanego zysku w przeliczeniu na przykładową wielkość nasadzenia. Jest to podyktowane tym, że jest w dużej mierze uzależniony od pomysłowości właściciela, charakteru uprawy(konwencjonalna, ekologiczna) oraz kilku innych czynników, które nie dają się w łatwy sposób zbilansować. Ale możemy zagwarantować, że wszystkie pomysły przedstawione w tym wpisie są na pewno dużo bardziej opłacalne niż pozostawienie własnego kawałka ziemi odłogiem lub jego dzierżawa.