Uprawa melono w ogrodzie udaje się bardzo dobrze. Na pewno doczekamy się owoców

Melon- uprawa w ogrodzie, wskazówki, charakterystyka

Każdy z nas na pewno miał okazję zobaczyć na sklepowej półce pięknego, żółtego melona i cieszyć się jego słodkim smakiem. Uprawa melona w Polsce nie jest rozpowszechniona, ponieważ to roślina o dość dużych wymaganiach cieplnych. Jednak wiele odmian melona, o ile zapewni im się osłonięte i słoneczne stanowisko może być z powodzeniem uprawiana w polskim ogródku. Podpowiemy Wam co zrobić, aby wyhodować dorodnego i smacznego melona we własnym ogródku warzywnym. Melon- uprawa w ogrodzie- zapraszamy do lektury!!

Melon- charakterystyka

Jest rośliną z rodziny dyniowatych. Jako dziko rosnącego można go spotkać w Afryce, Azji oraz Australii. Melon uprawiany jest od bardzo dawna. Wymienia się go nawet w Biblii. W Polsce został posadzony pierwszy raz w XVII wieku. Podobnie jak dobrze znana nam dynia czy ogórek posiada on dość długie płożące pędy. Jego liście mają dłoniasty kształt i są szorstkie. Z kątów liści wyrastają wąsy czepne oraz kwiaty. Są one owadopylne. Warto więc w pobliżu melonów sadzić rośliny przyciągające pożyteczne owady zapylające. Owocem melona jest kulista lub jadalna jagoda o gładkiej lub szorstkiej skórce. Jego długość najczęściej nie przekracza 30 cm. Miąższ melona jest bardzo soczysty. W jego wnętrzu podobnie jak u dyni i ogórka znajdują się nasiona.

W handlu dostępne są różne odmiany melona

Melon- uprawa w ogrodzie

1. Wysiew nasion i przygotowanie rozsady

Do uprawy w gruncie bez osłon najlepiej nadają się odmiany ‘Seledyn’, ‘Bosman’, ‘Malaga’ oraz ‘Oliwin’ i w nasiona którejś z tych odmian musimy się zaopatrzyć. Aby owoce melona zdążyły dojrzeć, do gruntu musimy sadzić przygotowaną wcześniej rozsadę. W tym celu nasiona melona do doniczek na końcu marca i ustawiamy je w pomieszczeniu gdzie panuje temperatura w okolicy 20 stopni Celsjusza. Najlepszy będzie parapet w domu. Czekamy aż nasiona wykiełkują i siewki podrosną. Gdy temperatura na zewnątrz w dzień przekroczy 15 stopni Celsjusza możemy je wynosić i powoli przyzwyczajać do warunków panujących poza domem(hartować).  Pamiętajmy jednak, że gdy temperatura w nocy będzie spadać poniżej 10 stopni Celsjusza  należy je wnosić z powrotem do domu. Na miejsce stałe do gruntu melony wysadzamy po połowie maja.

2. Sadzenie i przygotowanie podłoża dla melona

Melon jak już wspominaliśmy jest rośliną ciepłolubną. Dlatego należy sadzić go w miejscu zacisznym oraz o pełnym nasłonecznieniu. Melon lubi gleby przepuszczalne o dużej zawartości próchnicy i bogate w substancje pokarmowe o odczynie zbliżonym do obojętnego. Glebę warto przykryć agrotkaniną, wyciąć w niej otwory i w nie sadzić rozsadę. Dzięki temu gleba będzie się szybciej nagrzewać, co wpłynie korzystnie na wzrost melonów, a przy okazji pozbędziemy się problemu chwastów. Opisywaną roślinę sadzimy w rozstawie 100×70 cm. Rozsadę przenosimy do gruntu, gdy ma 5-6 liści. Przed wysadzeniem nasze rośliny należy przyciąć. Skracamy je za 3 liściem właściwym. Dzięki temu młode melony rozkrzewią się i będą obficie owocować.

3. Podlewanie i nawożenie

Melon tak jak wszystkie dyniowate ma dość duże potrzeby pokarmowe. Rośnie świetnie w pierwszym roku po oborniku. Oprócz nawozu naturalnego warto zastosować jeszcze jedną dawkę wieloskładnikowego nawozu mineralnego- najlepiej pod koniec czerwca. Jeśli nie dysponujemy obornikiem to zwiększamy częstotliwość nawozu mineralnego do 2 niedużych dawek- na końcu maja oraz w połowie lipca. Melon lubi stale wilgotną glebę. Jednak zarówno nadmiar jak i niedobór wody jest dla niego szkodliwy. Woda do podlewania powinna być letnia.

4. Melon- uprawa w ogrodzie- zbiór owoców

Z jednej rośliny możemy uzyskać średnio 4-5 owoców. Dojrzewają one pod koniec sierpnia. Dojrzałe melony poznajemy po mięknącym miąższu w pobliżu szypułki ( ugina się po naciśnięciu) oraz jaśniejącej skórce.

Melon- zastosowanie

Melon przede wszystkim nadaje się do jedzenia na surowo. Zawiera duże ilości beta-karotenu, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Melon obfituje również w potas oraz witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wyciąg z melona znajduje się w składzie wielu kosmetyków. Ma on działanie silnie nawilżające. Przywraca skórze naturalną równowagę oraz wzmacnia ją. Opóźnia także procesy starzenia skóry.

Dobra uprawa melona zapewnia smaczne, duże owoce