Malina w ogrodzie – uprawa, charakterystyka, nawożenie i sadzenie.

Jak już wspominałem w jednym z ostatnich artykułów, malina staje się coraz bardziej popularnym krzewem w polskich ogrodach. Każdy kto ma choć skrawek swojej działki, marzy aby latem cieszyć się ze swoich czerwonych i soczystych owoców prosto z krzaczka. Dlatego właśnie Polska plasuje się w czołówce światowych producentów malin – zarówno na plantacjach profesjonalnych jak i przydomowych ogródkach. Jeśli jeszcze nie macie u siebie tej wspaniałej rośliny lub jeśli macie, ale nie do końca wiecie jak ją pielęgnować to ten artykuł jest właśnie dla Was! Postaram się w nim scharakteryzować i pokrótce objaśnić poszczególne etapy uprawy.

1. Krótka charakterystyka malin

Malinę możemy spotkać dziko rosnącą w lasach a także w przydomowych ogródkach. Należy do krzewów dorastających nawet do 2 metrów, o długich i wiotkich pędach, a jej liście o zielonym zabarwieniu mają charakterystyczny białawy spód. Owoce tego krzewu składają się ze ściśle przylegających do siebie małych pestkowców. Cały owoc w porze dojrzewania oddziela się od stożkowatego dna kwiatowego.

Muszę też zaznaczyć, że maliny są bogactwem witamin – zawierają m. in.: C, E, K, PP i z grupy B; minerałów: potas, magnez, wapń i żelazo; kwasy organiczne: askorbinowy, cytrynowy, jabłkowy czy salicylowy; a także pektyny, antocyjany, związki śluzowe i błonnik.

2. Wybór stanowiska do uprawy malin

Generalnie maliny lubią stanowiska słoneczne i ciepłe, ale są odmiany, które świetnie znoszą półcień lub przejściowe zacienienie. Należy zwrócić uwagę, aby nasze stanowisko było dobrze osłonięte przed wiatrem – malinom najbardziej szkodzi zimowy, mroźny wiatr i przymrozki w momencie zawiązywania pąków. Jeśli chodzi o uwarunkowania glebowe to maliny lubią lekkie, przewiewne i przepuszczalne gleby. Musicie pamiętać, że te rośliny lubią wilgoć. Maliny lubią podłoża o pH ok. 6,5 a miejsce pod ich uprawę powinno być zasobne. Najlepiej przed posadzeniem malin rozprowadzić na naszym stanowisku kompost lub nawóz wieloskładnikowy. Wtedy rośliny szybko się przyjmą i będą bujne.

3. Wybór sadzonek malin

Jak już wspominałem, odmian malin jest całe mnóstwo. Musicie zdecydować która z nich najlepiej będzie Wam odpowiadać. W sprzedaży sadzonki występują w 3 wersjach:

-balotowane lub w pojemniku – ich zaletą jest to, że można je sadzić w każdym momencie okresu wegetacyjnego i mamy pewność, że nie uszkodzimy ich korzenia,

-z nagim korzeniem – są trudniejsze w adaptacji na nowym podłożu a także szybciej mogą ulec uszkodzeniu.

Jeśli sadzonki są już kupione trzeba wyznaczyć odpowiednią rozstawę. Najlepiej, aby sadzonki były od siebie oddalone o około 40 cm, a rzędy co 150 cm. Optymalna głębokość to 20 cm.

4.Sadzenie malin

Po pierwsze – dokładnie obejrzyjcie korzenie – nie powinny być połamane czy pognite. Niestety jeśli takie traficie – usuńcie zniszczone części. W przypadku sadzonek balotowanych lub w pojemniku wystarczy jedynie wykopać dołek o odpowiedniej wielkości i włożyć sadzonkę. Natomiast w przypadku sadzonek z gołym korzeniem – trzeba delikatnie włożyć sadzonkę w dołek, rozprostować jej korzenie i rozłożyć na dnie dołka.

Sadzonkę należy obłożyć ziemią do wysokości 3 pąka od ziemi, pilnując aby był cały czas w pozycji pionowej. Glebę należy udeptać nogami. W przypadku malin jesiennych od razu po posadzeniu trzeba przyciąć sadzonkę na wysokości 20-30 cm nad ziemią. Wiosną rośliny odbiją a wtedy trzeba je jeszcze raz przyciąć.

5.Podlewanie malin

Maliny nie mają zbyt dużych wymagań, ale jak już wspomniałem na początku – lubią wilgoć. Jeśli Wasza gleba jest przepuszczalna konieczne jest nawadnianie. Natomiast gdy podłoże jest wilgotne – nawadnianie jest konieczne tylko w okresie suszy lub dużych upałów. Pamiętajcie, że malina ma korzenie dość płytko – dlatego musicie je nawadniać!

6.Palikowanie i nawożenie malin

Maliny powinny być palikowane już w pierwszym roku. Przy krzewach należy wkopać paliki i rozciągnąć między nimi linki lub druty, aby mogły się po nich swobodnie piąć.

Jeśli chodzi o nawożenie to maliny dobrze zareagują na nawóz organiczny – warto go zastosować jeszcze przed posadzeniem malin. W przypadku nawozów mineralnych to wiosną i na początku lata można stosować nawozy azotowe o spowolnionym działaniu, natomiast w późniejszym okresie – nawozy potasowe i fosforowe.

7.Przycinanie malin

Niestety jest to jeden z trudniejszych etapów uprawy. Nie ma jednego dobrego terminu na przycinanie, ponieważ jest zależne od wielu czynników. Jednak najważniejszy z nich to rodzaj odmiany. Te owocujące na pędach tegorocznych ścinamy wiosną przy ziemi, natomiast te owocujące na pędach dwuletnim tniemy zaraz po owocowaniu w lipcu. Odpowiedni sposób przycięcia pozwoli zapobiec niektórym chorobom – np. zamieraniu pędów.

Generalnie maliny przycinamy dwa razy w roku. Pierwsze należy wykonać wczesną wiosną, drugi tuż po zbiorze owoców.

-Wiosenne cięcie ma charakter bardziej pielęgnacyjny, ponieważ pozwoli na odnowienie krzewów.  U odmian owocujących na pędach dwuletnich należy uciąć wszystkie zmarznięte i wysuszone pędy.

-Maliny owocujące na pędach tegorocznym tniemy tuż przy ziemi.

8.Zbiór malin

Maliny trzeba zbierać w miarę dojrzewania, a właściwie to zaraz po osiągnięciu dojrzałość. Owa dojrzałość przejawia się charakterystycznym zabarwieniem, ale też łatwością oddzielania od dna kwiatowego. Gdy maliny są dobrze pielęgnowane i zadbane to wówczas zbieramy owoce latem 2-3 razy w tygodniu, a jesienią raz lub dwa w tygodniu. Owoce powinny być suche, ponieważ bardzo szybko gniją. Generalnie maliny nie są odporne i nie nadają się do długiego przechowywania, ale śmiało można je zamrozić.

 

Moi Drodzy, maliny w gruncie rzeczy nie są trudne w uprawie. Jeśli będziecie stosować powyższe zalecenia to staniecie się prawdziwymi malinowymi ekspertami 🙂 a maliny odwdzięczą się dużą ilością pysznych i soczystych owoców, które będą o wiele smaczniejsze niż te sklepowe a świadomość, że wyszły spod naszej ręki – BEZCENNA 🙂