oregano uprawa

Oregano( lebiodka pospolita)- uprawa, charakterystyka, zastosowanie

Oregano to podstawowa przyprawa kuchni włoskiej. Ma intensywny korzenny aromat. Mimo, że jest kojarzone głownie ze słoneczną Italią to z powodzeniem może być uprawiane także w Polsce. Jest to bylina o dość dużej mrozoodporności . Oznacza to, że w ogródku przezimuje nam bez problemu. Lebiodka pospolita- bo taka właśnie jest botaniczna nazwa oregano ma bardzo wiele zastosowań. Można je szeroko wykorzystywać w kuchni oraz lecznictwie. Warto więc zainteresować się tą rośliną i posadzić chociaż kilka krzaków w pobliżu domu.

Oregano (lebiodka pospolita)- charakterystyka

Jest rośliną z rodziny jasnowatych. Dorasta do 50 cm wysokości i podobnej średnicy. Cechuje się silnym wzrostem. Ma rozgałęzione kłącze, od którego odchodzą liczne rozłogi. Łodyga lebiodki pospolitej jest delikatnie owłosiona. Pędy są sztywne, jednak mają tendencję do lekkiego pokładania się- szczególnie w czasie kwitnienia. Liście na łodydze ułożone są naprzemianlegle. U większości odmian mają jajowaty kształt. W lipcu oregano zaczyna kwitnąć. Kwiaty są zebrane w podbaldachy. Mają kolor fioletowo- różowy. Są bardzo miododajne. Lebiodka pospolita  wytwarza dużą ilość nasion- możecie więc w łatwy sposób powiększyć areał jej uprawy w ogródku poprzez ich wysiew.

oregano charaterystyka

Oregano (lebiodka pospolita)- uprawa

Oregano w dość łatwy sposób uzyskuje się poprzez wysiew nasion. Można siać je bezpośrednio do gruntu na końcu kwietnia lub wcześniej przygotować rozsadę. Przygotowanie rozsady rozpoczynamy w połowie marca. Nasiona lebiodki pospolitej wysiewamy do skrzynek lub doniczek i ustawiamy na parapecie w domu. Młode sadzonki wysadzamy do gruntu na początku maja. Jeśli nie mamy czasu na wysiew nasion i nie potrzebujemy dużej ilości roślin to warto rozważyć zakup gotowych sadzonek. Oregano lubi stanowisko o silnym nasłonecznieniu oraz przepuszczalną glebę. Jej odczyn powinien być obojętny. Opisywana roślina nie ma zbyt wielkich wymagań pokarmowych- wystarczy jej jedna dawka nawozu wieloskładnikowego na początku kwietnia. Z podlewaniem także oszczędnie. Jest wskazane tylko w pierwszych dwóch miesiącach po posadzeniu oraz w okresach długiej posuchy. Oregano jest rośliną lubiącą przycinanie. Jego pędy skracamy na wiosnę o 1/3 długości. Dzięki temu urośnie ono gęstsze i bujniejsze. W mroźne zimy lebiodę pospolitą warto okryć agrowłókniną- tyczy się to zwłaszcza młodych sadzonek.

Zastosowanie

Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie i kuchni są gałązki oregano wraz z liśćmi. Zbiór można rozpocząć, gdy roślina osiągnie 20 cm wysokości. Zbiór rozpoczynamy tuż przed kwitnieniem- wtedy oregano ma najintensywniejszy aromat. Możemy je wykorzystywać świeże lub suszyć. Jest świetnym dodatkiem do mięs, pomidorów, sosów, serów oraz warzyw. Lebiodka pospolita poprawia apetyt oraz ułatwia trawienie. Wspomaga leczenie wrzodów oraz innych chorób żołądka. Ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jest szczególnie ceniona wśród pszczelarzy- ma bardzo dużą miododajność. Oregano może być także ozdobą rabaty- prezentuje się szczególnie pięknie podczas kwitnienia.