uprawa rozsady

Warzywa uprawiane z rozsady- gatunki, termin siewu i sadzenia, opis

Dużą część warzyw możemy wysiewać wprost do gruntu. Mają one dość krótki okres wegetacji i zdążą wydać plon przed zimą. Są też takie warzywa, które źle znoszą pikowanie i muszą być wysiewane wprost do gleby w ogródku. W tym artykule skupimy się jednak na jeszcze innej grupie- na warzywach, które uprawia się z rozsady. Jest to dość liczna grupa, dlatego warto poświęcić kilka minut i zapoznać się z jej przedstawicielami. Znajdziecie tutaj ich krótką charakterystykę, terminy wysiewu nasion oraz terminy sadzenia do gruntu.

1. Arbuz

Arbuz musi być sadzony na stanowisku o pełnym nasłonecznieniu. Gleba powinna być żyzna i próchniczna o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Do nawożenia możemy wykorzystać zarówno nawozy  mineralne jak i naturalne. W okresach posuchy podlewamy go obficie.

Termin wysiewu nasion arbuza: początek marca

Termin sadzenia rozsady arbuza do gruntu: początek czerwca

rozsada arbuza

2. Brokuł

Brokuł najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Gleba powinna być żyzna i próchniczna, a pH oscylować w granicach obojętnego. Najlepiej uprawiać go w pierwszym roku po oborniku. Lubi także nawożenie mineralne. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu- w przeciwnym razie róże będą małe. Brokuła możemy uprawiać zarówno na zbiór letni jak i jesienny.

Termin wysiewu nasion brokuła: na zbiór letni w kwietniu, na zbiór jesienny w połowie czerwca

Termin sadzenia  rozsady brokuła do gruntu : na zbiór letni na początku maja, na zbiór jesienny w połowie lipca

rozsada brokuła

3. Cukinia

Może być siana wprost do gruntu lub uprawiana z rozsady. Ta sadzona z rozsady plonuje wcześniej. Cukinia preferuje stanowisko słoneczne. Jak wszystkie dyniowate lubi gleby próchniczne i bogate w substancje pokarmowe. Rośnie bardzo dobrze w pierwszym roku po oborniku. W suchych okresach wymaga podlewania. Oprócz obornika możemy jeszcze zastosować 1-2 niewielkie dawki  nawozu mineralnego.

Termin wysiewu nasion cukinii: połowa kwietnia

Termin sadzenia rozsady cukinii do gruntu: połowa maja

rozsada cukini

4. Dynia

Podobnie jak cukinia może być siana wprost do gruntu lub uprawiana z rozsady. Lubi gleby przepuszczalne o dużej zawartości azotu. Jesienią przed uprawą dyni glebę przekopujemy z obornikiem. Ma wysokie potrzeby wodne. Bez regularnego podlewania nie mamy co liczyć na pokaźne owoce.

Termin wysiewu nasion dyni: połowa kwietnia

Termin sadzenia rozsady dyni do gruntu: połowa maja

rozsada dyni

5. Kapusta biała

Lubi gleby przepuszczalne o dużej żyzności. Do optymalnego rozwoju potrzebuje podłoża o obojętnym pH. Wytrzymuje przymrozki do -5 stopni Celsjusza. Uprawia się ją w pierwszym roku po oborniku. Odmiany wczesne mają mniejsze i mniej zbite główki, natomiast późne większe i bardziej zbite. Kapusta biała ma ma bardzo duże potrzeby wodne i nawozowe.

Termin wysiewu nasion kapusty białej: odmiany wczesne od lutego do połowy marca, odmiany późne na początku kwietnia

Termin sadzenia rozsady kapusty białej do gruntu: odmiany wczesne w kwietniu, odmiany późne w czerwcu

rozsada kapusty białej

6. Kalafior

Kalafior sadzimy na stanowisku słonecznym lub lekko cienistym. Gleba powinna być przepuszczalna, stale lekko wilgotna i zasobna. Kalafior dobrze rośnie w pierwszym roku po oborniku. Do nawożenia stosujemy także nawozy mineralne. Kalafior jest rośliną klimatu chłodnego. Możemy go sadzić w dwóch terminach- na zbiór letni i jesienny. Z uwagi na to, że lubi on niższe temperatury podczas zawiązywania i wzrostu róż, polecamy sadzić go na zbiór jesienny- plony będą obfitsze.

Termin siewu nasion kalafiora: na zbiór letni w kwietniu, na zbiór jesienny w połowie czerwca

Termin sadzenia rozsady kalafiora do gruntu: na zbiór letni początek maja, na zbiór jesienny połowa lipca.

kalafior charakterystyka

7. Kalarepa

Jak większość kapustnych lubi stanowiska słoneczne, zasobną i lekko wilgotną glebę o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Kalarepa nie toleruje niskich temperatur. Gdy posadzimy rozsadę zbyt wcześnie i przez kilka dni utrzyma się temperatura poniżej 5 stopni Celsjusza to istnieje duże ryzyko, że zamiast tworzyć zgrubienia po prostu wybije pędy kwiatostanowe. Kalarepa jest bardzo mało odporna na suszę. Rośnie najlepiej w drugim lub trzecim roku po oborniku.

Termin wysiewu nasion kalarepy: odmiany wczesne w połowie lutego, odmiany średniowczesne w połowie marca, odmiany późne w czerwcu

Termin sadzenia rozsady do gruntu: odmiany wczesne w drugiej połowie kwietnia, odmiany średniowczesne w połowie maja, odmiany późne na początku sierpnia

rozsada kalarepy

8. Ogórek

Najpopularniejszy jest siew ogórka bezpośrednio do gruntu w połowie maja, jeśli jednak chcemy przyspieszyć plonowanie i poprawić kiełkowanie nasion warto wcześniej przygotować rozsadę. Ogórek lubi gleby żyzne i przepuszczalne. Należy go regularnie podlewać, ale nie z przesadą. Sadzimy go na stanowisku słonecznym. Do nawożenia dobrze sprawdzi się obornik oraz kompost, a także nawozy mineralne.

Termin wysiewu nasion ogórka: połowa kwietnia

Termin sadzenia rozsady ogórka do gruntu: połowa maja

rozsada ogórka

9. Papryka

Papryka lubi przede wszystkim ciepło i wilgotną glebę. Obowiązkowo musi rosnąć w pełnym słońcu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Papryka ma duże potrzeby pokarmowe i lubi regularne podlewanie. Podłoże warto wyściółkować  agrowłókniną- zahamuje to wzrost chwastów oraz podniesie temperaturę gleby. Paprykę można uprawiać pod osłonami oraz w gruncie. W zależności od tego gdzie chcemy ją uprawiać musimy dobrać odpowiednią odmianę.

Termin wysiewu nasion papryki: połowa marca

Termin sadzenia rozsady papryki do gruntu: połowa maja

rozsada papryki

10. Pomidor

Pomidory nie są wymagające jeśli chodzi o podłoże. Bardzo dobrze udają się na glebach lekkich. Niewygórowane wymagania glebowe nie zwalniają nas jednak z nawożenia- trzeba to robić regularnie. W ogródkach najlepiej udają się odmiany wczesne i średniowczesne. Wcześnie dojrzewające owoce są mniej podatne na zarazę ziemniaczaną- im bliżej jesieni tym większe ryzyko porażenia. Pomidory podlewamy rzadziej, ale obficiej i staramy się nie moczyć liści.

Termin wysiewu nasion pomidora: początek kwietnia

Termin sadzenia rozsady pomidora do gruntu: połowa maja

rozsada pomidora

11. Por

Por lubi dużo słońca i przewiewne stanowisko. Jest odporny na niską temperaturę. Podłoże do uprawy pora powinno być żyzne, próchniczne i mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Por ma dość płytki system korzeniowy, dlatego wymaga regularnego podlewania. Nawozimy go dwa razy w sezonie skromnymi dawkami wieloskładnikowego nawozu mineralnego. W ogrodach ekologicznych stosujemy kompost lub obornik. Pora najlepiej najlepiej uprawiać w drugim roku po oborniku.

Termin wysiewu nasion pora: koniec marca

Termin sadzenia rozsady pora do gruntu: początek maja

rozsada pora

12. Rabarbar

Rośnie najlepiej na glebach żyznych i głęboko spulchnionych. Wymaga częstego podlewania. W związku z tym, że buduje dużą masę zieloną ma wysokie zapotrzebowanie na azot. Do nawożenia wykorzystujmy więc nawozy z przewagą tego pierwiastka. W ogrodach ekologicznych stosujmy obornik i częste nawożenie kompostem. W ostre zimy warto okryć karpy rabarbaru agrowłókniną. Nasiona wysiewamy w wielodoniczki, po 6 tygodniach przesadzamy do doniczek, a po kolejnych 2 miesiącach sadzimy do gruntu.

Termin wysiewu nasion rabarbaru: kwiecień

Termin sadzenia rozsady rabarbaru do gruntu: 1- 15 lipca.

rozsada rabarbaru

13. Seler

Warzywo dobrze znane i lubiane. Preferuje stanowiska słoneczne i wilgotne, ale bez zastoju wody. Do nawożenia w ogrodach ekologicznych wykorzystujemy obornik i kompost, a w uprawie konwencjonalnej dodatkowo nawozy mineralne wieloskładnikowe. Seler sadzimy w pierwszym roku po oborniku. Jak pisaliśmy wyżej lubi on wilgotne podłoże. Regularne podlewanie jest więc niezbędne, aby uzyskać zgrubienia korzeniowe pokaźnych rozmiarów.

Termin siewu nasion selera: marzec

Termin sadzenia rozsady selera do gruntu: połowa maja

seler korzeniowy