pomidor gruntowy

5 najlepszych wczesnych odmian pomidora gruntowego

Pomidory lubimy wszyscy. Wszyscy też czujemy różnicę w smaku pomiędzy tymi uprawianymi w przydomowych ogródkach bez dużej ilości chemii i nawozów, a tymi z masowej produkcji szklarniowej. Warto więc posadzić w swoim warzywniku, chociaż kilku krzaków pomidorów i cieszyć się ich wspaniałym smakiem. W tym artykule przedstawimy Państwu 5 wczesnych odmian pomidora, które zawsze udają się w gruncie. Wasza praca nie pójdzie więc na marne i doczekacie się własnych, pysznych pomidorków.

1. Pomidor gruntowy ‘Betalux’

Bardzo wczesna odmiana pomidora, która nadaje się do zbioru już po 60 dniach od momentu wysiewu nasion. Najlepiej wysiać go w domu lub ogrzewanej szklarni po połowie marca i gotową rozsadę przenieść w połowie maja do gruntu. Pomidor ‘Betalux’ jest zdolny wytworzyć owoce bez zapłodnienia (partenokarpia). Jest to bardzo korzystne w polskich zmiennych warunkach. ‘Betalux’ jest odmianą karłową o mało intensywnym wzroście. Może więc być sadzony w niewielkich odstępach- wystarczy 40 x 40 cm. Nie wymaga palikowania. Przed sadzeniem ziemię warto wyściółkować agrotkaniną, aby nisko położone owoce nie miały kontaktu z wilgotnym podłożem. Owoce odmiany ‘Betalux’ mają ciemnoczerwoną, gładką skórkę. Są dość duże i okrągłe. Mają przyjemny słodko-kwaśny smak.

2. Pomidor gruntowy ‘Rumba Ożarowska’

Kolejna bardzo wczesna odmiana pomidora. Idealnie nadaje się na przetwory. ‘Rumba Ożarowska jest niewielkich rozmiarów i ma zwarty pokrój, w związku z tym nie wymaga palikowania. Rozsadę przygotowujemy w domu lub ogrzewanej szklarni. Nasiona wysiewamy pod koniec marca. Młode pomidorki sadzimy do gruntu w połowie maja. ‘Rumba Ożarowska’ jest odmianą bardzo plenną. Jej owoce mają średnią wielkość, gładką skórkę i twardy miąższ. Zawierają dużo witaminy C. Opisywana odmiana jest bardzo odporna na choroby grzybowe.

3. Pomidor gruntowy ‘Jawor’

Wczesna odmiana pomidora o średniej sile wzrostu. Owoce nadają się do zbioru po około 80 dniach od momentu wysiewu nasion. Owoce są odporne na pękanie i dojrzewają równomiernie. Nadają się zarówno na przetwory jak i do bezpośredniego spożycia. Odmiana ‘Jawor’ jest plenna, rośnie średnio silnie i ma zwarty pokrój. Ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę- jej liście maja tendencję do zwijania się. Gdy pierwszy raz posadziłem w swoim ogródku tę odmianę to doszukiwałem się jakiejś choroby jednak ta odmiana po prostu już tak ma i nie musicie się niepokoić, że dzieje się coś złego. Przy przygotowaniu rozsady postępujemy tak samo jak u powyższych odmian.

4. Pomidor gruntowy ‘Promyk’

Bardzo wczesna, karłowa odmiana i niezwykłej plenności. Podobnie jak pomidor ‘Betalux’ ma cechę partenokarpii. Między innymi tym jest spowodowana jego duża plenność. Jak na wczesną odmianę plonuje dość długo, bo aż do końca sierpnia. Jego owoce są bardzo aromatyczne. Mają średnią wielkość. Pomidor ‘Promyk wyróżnia się dużą tolerancją na niskie temperatury. Można go siać nawet wprost do gruntu, jednak lepiej przygotować rozsadę- wcześniej zjemy smaczne pomidory. Nasiona w ciepłym pomieszczeniu wysiewamy na końcu marca. ‘Promyk’ ma wysoką odporność na choroby grzybowe.

5. Pomidor gruntowy ‘Malinowy Ożarowski’

Po 4 odmianach niskich przyszedł czas na odmianę wysoką. Wzrost ‘Malinowego Ożarowskiego’ jest ciągły i silny. W przypadku tej odmiany palikowanie jest więc konieczne. Musimy także pamiętać o zachowaniu większych odstępów niż w przypadku odmian karłowych- minimum 60×60 cm. Owoce pomidora ‘Malinowego Ożarowskiego’ mają kulisty kształt . Jak przystało na malinową odmianę mają różowy kolor. Nadają się na przetwory oraz do bezpośredniego spożycia. Na pierwsze dojrzewające owoce możemy liczyć już po 55 dniach od momentu wysiewu nasion. ‘Malinowego Ożarowskiego’ wysiewamy na początku kwietnia w domu lub ogrzewanej szklarni i w połowie maja sadzimy do gruntu.