dynia uprawa

Dynia – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Mając swoje ogrody zastanawiacie się zapewne jakie rośliny możecie w nich posadzić. Dość ciekawym i wartym uwagi warzywem jest dynia. Uprawa dyni z roku na rok się zwiększa, ponieważ konsumenci coraz częściej i chętniej ją kupują. W dzisiejszym artykule poznacie tajniki uprawy oraz charakterystykę. Zapraszam do lektury!

Dynia – charakterystyka

Mimo, że dynia teraz dopiero zyskuje na popularności to wbrew pozorom była już znana w czasach starożytnych. Dla Rzymian podawana razem z miodem była prawdziwym smakołykiem. Grecy natomiast docenili ją przede wszystkim za to, że szybko eliminowała ich problemy z zaparciami. W Europie znalazła się dopiero w XV w.

Łodygi dyni mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości, całe są owłosione i posiadają pędy czepne. Korzenie są dość płytko osadzone. Natomiast liście przybierają kształt dużych serc, a ich końce również posiadają liczne włoski. Latem roślina wydaje żółte kwiaty, które w późniejszym okresie przekształcają się w owoc. Owoce mogą przybierać różne kształty, kolory czy rozmiary. Gruba skorupa otula miękki miąższ z licznymi nasionami.

Dynia- uprawa

1. Przygotowanie rozsady dyni czy wysiewanie wprost do ziemi?

Dynia jest rośliną, którą można uprawiać z rozsady czy z siewu. Jeśli chodzi o siew to powinien on się odbyć w maju. Nasiona należy umieszczać po dwie sztuki w niezbyt głębokim dołku co około 50 cm. Ale przed siewem musicie się zapoznać z charakterystyką wybranej przez Was odmiany, ponieważ niektóre z nich potrzebują znacznie więcej miejsca.

Niewątpliwie zaletą uprawy z rozsady jest to, że nasze rośliny będą owocowały szybciej. Rozsadę można już przygotować w kwietniu. W tym celu możecie użyć wielodoniczek, ale ze względu na duży rozmiar nasion i samej rośliny musicie wybrać te z większymi i głębszymi dziurkami. W jedną dziurkę wkładamy po dwa nasionka a po wykiełkowaniu słabszą roślinkę wyrywamy. Do gleby wysadzamy naszą dynię około połowy maja.

2. Sadzenie oraz wybór stanowiska.

Dynia jest rośliną jednoroczną i wykazuje bardzo dużą wrażliwość na przymrozki. Należy do roślin ciepłolubnych. Jeśli chodzi o glebę to powinna być żyzna i przepuszczalna, bogata w próchnicę. Warto zadbać o to, aby stanowisko było osłonięte przed dużymi wiatrami, ponieważ w czasie przymrozków nasza roślina może tego nie przetrwać. W okresach spadków temperatur zawsze warto nakrywać rośliny agrowłókniną, ale z tym też musicie być ostrożni, ponieważ trzeba pamiętać odkryć rośliny przed okresem kwitnienia.

Jak już wspominałem, dynię można uprawiać z rozsady czy z nasion. Uprawa z siewu powinna odbywać się w maju, natomiast z rozsady już w kwietniu.

3. Dynia- nawożenie i podlewanie

Jeśli chodzi o nawożenie dyni to robimy to dwukrotnie. Pierwszy raz w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców, natomiast drugi nawozami wieloskładnikowymi w okresie wegetacji.

Dynia oprócz wrażliwości na przymrozki cechuje się także dużą wrażliwością na niedobory wody. Nawadnianie jest szczególnie istotne w fazie kwitnienia i zawiązywania owoców. Gdy wody będzie za mało to owoce będą zdecydowanie mniejsze.

Aby zwiększyć swoje plony warto przycinać młode rośliny, które już wykształciły pęd główny. Wówczas rośliny szybciej wytwarzają owocujące pędy boczne.

4. Opryski.

Moi Drodzy, jeśli chodzi o uprawę dyni to nie należy ona wcale do najtrudniejszych. Choroby występują stosunkowo rzadko. Musicie przede wszystkim bacznie obserwować swoje rośliny i przy pierwszych oznakach choroby wykonać odpowiedni oprysk. Choroby, które mogą dotknąć dynię to przede wszystkim mączniak prawdziwy dyniowatych i mączniak rzekomy dyniowatych, parch dyniowatych a także kanciasta bakteryjna plamistość liści. Aby im zapobiec należy zawsze dokładnie oczyścić miejsce uprawy po zbiorach a nawet narzędzia, którymi to wykonaliście. Ponadto dynie zawsze powinny być odchwaszczone, ponieważ chwasty sprzyjają przenoszeniu chorób, a mocno zagęszczony teren sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

5. Dynia-zbiór i przechowywanie.

I o to dotarliście do jednej z najprzyjemniejszych rzeczy w uprawie – a mianowicie do zbioru upragnionych owoców. Pierwszy zbiór dyni można przeprowadzić już w okresie letnim, natomiast ostatni przed pierwszymi przymrozkami. W przypadku zbiorów letnich warto wystawić zerwaną dynię na słońce, aby jej skórka stwardniała – to ułatwi przechowywanie, ponieważ straty wody są wtedy mniejsze.

Dynia jest wręcz idealna do przechowywania. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki to może leżeć nawet do pół roku w nienaruszonym stanie. Musi to być miejsce chłodne i przewiewne.

Dynia to bardzo popularne warzywo. JEj uprawa jest bardzo prosta

Podsumowanie

Dynia jest bardzo wdzięcznym w uprawie warzywem. Przy niewielkiej ilości nakładu pracy Wasze plony będą bardzo udane a dodatkowym atutem jest niewątpliwie to, że jej pnące długie kłącza zagospodarują Wam całkiem spory kawałek ogrodu. Sami się przekonajcie! 🙂