odmiany dyni

Dynia – jadalne i ozdobne odmiany. Tylko te najlepsze do uprawy!

Moi Drodzy, być może zainteresowałem Was poprzednim wpisem o uprawie dyni. Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć charakterystykę wybranych odmian, abyście mogli wybrać idealną dla siebie. Zapraszam do lektury!

Dynie ozdobne – krótka charakterystyka

Zacznijmy od najprostszego podziału dyni, jakim jest podział na dynie ozdobne i dynie jadalne. Dynia zyskuje z roku na rok na popularności. Jest wykorzystywana w kuchni, ale także jako element ozdobny.

Dynia ozdobna pochodzi najczęściej od dyni zwyczajnej i dyni olbrzymiej lub ich mieszańców z dynią piżmową i dynią figolistną. Zapewniam Was, że te dynie zaskoczą Was różnorodnością kształtów (jabłko, gruszka, kapelusz, turban, grzybek czy butelka), kolorów (żółte, zielone, pomarańczowe, czerwone, kremowe, z cętkami, z plamkami lub z kontrastowymi smugami) czy nawet powierzchnią skórki (gładka, z wgłębieniami, bruzdami, żebrowaniami, wypustkami czy brodawkami).

1. Formy dyni ozdobnych

Dzięki swoim różnorodnym kształtom dynie ozdobne można podzielić na:

 • piriformis – przybierają kształt gruszki,
 • citrullina – te o kształcie butelki,
 • parvifructina – owoce są małe, raczej okrągłe,
 • hubbardina – te owoce charakteryzują liczne brodawki,
 • turbaniformis – kształtem przypominają turban,
 • patissonina – posiadają owoce spłaszczone o kształcie dysku.

2. Najbardziej znane odmiany dyni ozdobnych

Do najbardziej znanych i najciekawszych odmian dyni ozdobnych należą:

 • ‘Chameleon’ – wielobarwne owoce o bruzdowatej skórce,
 • ‘Cobra’ – zielona skórka i jasne duże cętki oraz kształt przypomina kobrę,
 • ‘Turecki turban’ – owoce są dwukolorowe, przypominają turban,
 • ‘Little Indian’ – małe owoce przybierają różne kształty i kolory,
 • ‘Korona cierniowa’ – żebrowate wypustki otaczają cały owoc,
 • ‘Galaxy of Stars’ – owoce przybierają kształt gwizdy i różne kolory,
 • ‘Flat Striped’ – okrągłe, ciemnozielone owoce pokrywają jasne, podłużne pasy,
 • ‘Pear Bicolor’ – ciekawe owoce w połowie zielone w połowie żółte ze smugami,
 • ‘Yellow Crookneck’ – żółta skórka z licznymi wypustkami, kształtem przypomina butelkę ze zwężoną szyjką,
 • ‘Autumn Wings’ – długie owoce na brzegu ozdobione podłużnymi, nieregularnymi wypustkami.

Dynie jadalne

Dynia jadalna staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach na całym świecie. W kuchni występuje pod wieloma postaciami: gotowana, zapiekana czy też surowa. Niektóre z odmian mają jadalne także nasiona. Dynia łączy w sobie właściwości odżywcze i zdrowotne – jest bogata w witaminy i minerały, a przy tym zawiera mało kalorii. Działa odkwaszająco na organizm, leczy nadciśnienie a ponadto wspomaga odchudzanie.

1. Dynia ‘olbrzymia’

Odmiana pochodząca z  Ameryki Środkowej i Południowej, jednoroczna o bardzo długich pędach – nawet do 10 m, najlepiej rośnie w temperaturze 25 stopni C, a okres kwitnienia przypada już od 1,5 do 2 miesięcy od posadzenia. Owoce tej odmiany mogą osiągać nawet kilkadziesiąt kilogramów.

2. Dynia ‘Hokkaido’

Dynia o ciemnej pomarańczowo – żółtej skórce, owoce dosyć małe osiągają około 2 kilogramów. Z jednej rośliny wyrosną 2-3 owoce. Jej zaletą jest niewątpliwie to, że nie trzeba jej obierać – podczas obróbki termicznej jej skórka mięknie. Bardzo dobrze się przechowuje.

3. Dynia ‘piżmowa’

Ta odmiana pochodzi z Ameryki Środkowej, znana także pod nazwą ‘Butternut’. Jej znakiem rozpoznawczym jest gruszkowaty kształt i jasna skórka. Posiada małe gniazdo nasienne. Jej delikatny orzechowy smak ma uniwersalne zastosowanie w kuchni.

4. Dynia ‘makaronowa’

Dynia o żółtym lub żółto – zielonym kolorze skórki o wydłużonym kształcie. Posiada żółty miąższ, który po upieczeniu lub ugotowaniu rozdziela się na pojedyncze nitki, które można jeść jak makaron.

5. Dynia ‘muszkatałowa’

Znana także pod nazwami: ‘dynia Muscat de Provence’, ‘Prowansalska’ lub ‘Francuska’. Odmiana pochodzi z Francji. Jej znakiem rozpoznawczym jest podzielona na segmenty ciemnozielona skórka. Bardzo soczysty i zwięzły miąższ o owocowym aromacie w smaku przypomina marchewkę.

6. Dynia ‘Lunga di Napoli’

Odmiana pochodząca z Włoch, która kształtem przypomina wyrośniętą cukinię. Jej skórka przybiera ciemnozieloną barwę i delikatne jasne smugi. Miąższ o ciemnopomarańczowej barwie ma delikatny i słodkawy smak.

Podsumowanie

Dynia jest bardzo ciekawym warzywem, które może cieszyć oko w ogrodzie a nawet podniebienie. Posiada wiele odmian, więc z pewnością znajdziecie idealną dla siebie i mam nadzieję, że moje oba artykuły pomogą Wam przejść drogę od wyboru odmiany aż do zbioru. Zapraszam do lektury! 🙂