metasekwoja chińska

Metasekwoja chińska- iglak na podmokłe tereny

Czytając opisy zarówno drzew i krzewów liściastych jak i iglastych znajdziemy informację, że większość z nich najlepiej czuje się na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych i o dużej żyzności. Jeśli posiadamy w ogrodzie taką glebę to mamy praktycznie nieograniczony wybór roślin. Co jednak, gdy teren w naszym ogrodzie jest np. podmokły? Czy nie mamy szans na piękny ogród? Otóż mamy! Istnieje kilkanaście roślin mogących rosnąć na takich terenach. Jedną z nich jest metasekwoja chińska.

Metasekwoja chińska- charakterystyka

Dorasta do 35 m wysokości. Cechuje się intensywnym wzrostem. Po 10 latach osiąga około 4 m wysokości. Ma strzelisty pokrój. Metasekwoja chińska nie jest zimozielona. Na jesień jej igły przebarwiają się na złoto-brązowy kolor i opadają. W sezonie są jasnozielone. Nie kłują. Pień silnie rozszerza się ku dołowi. Kora ma czerwonobrązowy kolor. Łuszczy się płatami. W Polsce dostępnych jest kilka odmian metasekwoi chińskiej. Różnią się one pomiędzy sobą głównie wysokością docelową, tempem wzrostu oraz pokrojem. Metasekwoja chińska jest żywą skamieniałością. Odciski jej liści archeolodzy znajdowali w pokładach węgla brunatnego. Pokazuje to jakim silnym i odpornym drzewem jest metasekwoja chińska, że udało się jej przetrwać przez tak długi okres czasu.

Metasekwoja chińska- uprawa

Preferuje stanowiska słoneczne. Można sadzić ją także na stanowisku półcienistym, jednak będzie rosła mniej intensywnie. Gleba powinna być żyzna i wilgotna. Metasekwoja chińska urośnie nam także na terenie podmokłym i okresowo zalewanym. Jest bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o odczyn podłoża. Najlepsze jednak będzie to o kwaśnym pH. Metasekwoję chińską możemy nawozić kompostem oraz nawozami mineralnymi. W czasie gorącej, bezdeszczowej pogody wymaga regularnego podlewania. Opisywanego drzewa nie trzeba przycinać. Starsze egzemplarze są bardzo mrozoodporne. Młode sadzonki przez kilka pierwszych lat uprawy w mroźne zimy warto okrywać agrowłókniną. Metasekwoja jest bardzo odporna na zanieczyszczenie środowiska.

Metasekwoja chińska- zastosowanie

Ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenie środowiska z powodzeniem można sadzić ją w miastach. Świetnie sprawdzi się w dużych ogrodach, w szczególności tam gdzie gleba jest silnie wilgotna. Niektóre karłowe odmiany możemy sadzić także w małych ogrodach. Metasekwoja chińska pięknie prezentuje się przy alejach parkowych. W ogrodach komponujmy ją z cypryśnikami, kosaćcami oraz innymi roślinami lubiącymi podmokłe tereny.