Uprawa kalarepy jest łatwa.

Kalarepa – charakterystyka, odmiany, uprawa.

Kalarepa jest powszechnie znanym warzywem, posiada wiele właściwości odżywczych a także zdrowotnych. Należy do warzyw o małych wymaganiach, dlatego jest doskonałą rośliną dla początkujących. Zapraszam do lektury!

Kalarepa- charakterystyka

Kalarepa pochodzi z rodziny kapustowatych i jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku uprawy powstaje gruba, mięsista łodyga o kształcie kuli a otacza ją rozeta liści. Natomiast w drugim roku tworzy się rozgałęziony pęd kwiatostanowy. Liście kalarepy są podłużne, o długich ogonkach i barwie zielonej lub fioletowej. Sama łodyga może być zaś jasnozielona, biała, fioletowa a nawet niebieska. Z samego wierzchołka rośliny wyrastają pędy kwiatowe o drobnych, żółtych kwiatkach. W późniejszym okresie kwiatki przekształcają się w owoce, w których środku znajdują się okrągłe nasionka o ciemnej barwie. Kalarepa może osiągać nawet do 40-60 cm wysokości. Obecnie jest bardzo popularna w wielu krajach na całym świecie.

Kalarepa jest warzywem kapustnym łatwym w uprawie

Kalarepa- odmiany

Rynek ogrodniczy oferuje całe mnóstwo odmian kalarepy, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednią i dostosowaną do swoich potrzeb czy wymagań glebowych. Główny podział jaki chcę Wam przedstawić to podział na odmiany wczesne, średniowczesne i późne.

1. Odmiany wczesne

 • Kalarepa ‘korist F1’ – odmiana uniwersalna o kulistych, lekko spłaszczonych główkach, bez zdrewnień o lekko słodkim smaku, możne być sadzona w ciągu całego okresu wegetacyjnego.
 • Kalarepa ‘Gabi’ – jedna z najsmaczniejszych odmian. Jest delikatna, z żółto-zieloną gładką skórką o niezwykle soczystym miąższu.
 • Kalarepa ‘wiedeńska biała’ – mimo, że jest odmianą wczesną jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Jest dość trudna i wymagająca w uprawie – wykazuje skłonność do drewnienia.
 • Kalarepa ‘Dworsky’ego’ – odmiana polecana także do uprawy w tunelu i na polu. Miąższ bardzo soczysty o delikatnym smaku.

2. Odmiany średniowczesne

 • Kalarepa ‘Komet F1’ – jest bardzo plenna i wykazuje dużą odporność na drewnienie. Jeśli chodzi o smak to jest bardzo krucha i lekko słodkawa.
 • Kalarepa ‘Delikates Biała’ – odmiana o średniej wielkości bulwach, preferuje stanowiska żyzne i próchniczne.

3. Odmiany późne

 • Kalarepa ‘Niebieska Masłowa’ – bardzo dobrze sprawdza się w przechowywaniu, ponieważ jest bardzo odporna na drewnienie. Długo zachowuje swój smak. Jej nazwa bierze się stąd, że zgrubienia przybierają ciemnofioletową barwę na zewnątrz, ponieważ w środku są białe.
 • Kalarepa ‘Kossak’ – odmiana przeznaczona głównie do zamrażania, bardzo wydajna, ponieważ jej bulwy mogą osiągać nawet po 5-8 kg.
 • Kalarepa ‘Titan’ – odmiana o dużych zgrubieniach o jasnozielonym kolorze, odporna na drewnienie.

Kalarepa- uprawa

1. Wysiew kalarepy oraz produkcja rozsady

Jak już wspominałem, kalarepę można uprawiać na zbiór wczesny, średniowczesny i późny. Z własnego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że najlepszy jest zbiór wczesny, ponieważ bulwy wtedy rzadziej drwenieją.

Produkcja rozsady

 • Odmiana wczesna – zaprawione przeciwko mączniakowi rzekomemu nasiona wysiewamy w drugiej połowie lutego. Przygotowanie tej rozsady trwa od 35-45 dni. Należy ją przenieść na zagony około połowy kwietnia. Rozstaw kalarepy zależy głównie od tego jaką odmianę wybierzecie. Zazwyczaj jest zalecany 30 cm x 15 cm lub 40 cm x 30 cm. Po wysadzeniu naszych roślin warto je okryć włókniną, aby mogły się dostosować do nowych warunków i zdjąć ją na początku maja.
 • Odmiany średniowczesne – tutaj nasiona wysiewamy w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia, natomiast do gleby przesadzamy na przełomie maja i czerwca.
 • Odmiany późne – nasiona wysiewamy pod koniec czerwca, natomiast przenosimy je do gruntu w sierpniu.

2. Sadzenie oraz wybór stanowiska

Uprawa kalarepy nie jest aż tak wymagająca jak w przypadku innych warzyw z rodziny kapustowatych. Ważne, aby miała optymalne warunki uprawy. Jeśli chodzi o wymagania glebowe to kalarepa preferuje gleby świeże, próchnicze i żyzne. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Kalarepa lubi dużo słońca, dlatego musicie ją sadzić na stanowiskach w pełnym słońcu. Ponadto jest bardzo wrażliwa na przymrozki oraz niedobór wody. W pierwszym przypadku zamiast bulwy wytworzy pędy nasienne, a w drugim bulwa stanie się zdrewniała.

3.Kalarepa- nawożenie i podlewanie

Kalarepę najlepiej sadzić w drugim lub trzecim roku po oborniku. Tuż przed sadzeniem nie wolno wysiewać nawozów organicznych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zamarcia stożków wzrostu. Przed posadzeniem roślin ziemia powinna być starannie spulchniona i rozdrobniona. Ponadto kalarepa wykazuje duże zapotrzebowanie na potas i azot, ponieważ bardzo szybko rośnie. Dlatego warto stosować łatwo przyswajalne nawozy mineralne wieloskładnikowe.

Jeśli chodzi o podlewanie, to tak jak już wspominałem na początku, kalarepa jest bardzo wrażliwa na suszę. Musicie ją zatem podlewać od siewu aż do zbiorów.

4. Choroby i szkodniki

Kalarepa podobnie jak inne rośliny z rodziny kapustnych jest narażona na szereg chorób i szkodników. Do najczęstszych chorób należą: czerń krzyżowy, mączniak rzekomy, rdza biała krzyżowa, szara pleśń.

Jeśli zaś chodzi o szkodniki to kalarepę najczęściej atakują: bielnik kapustnik, mszyca kapuściana, chowacz czterozębny czy śmietek kapuściany.

Najlepiej bacznie obserwować swoje rośliny i gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki choroby lub szkodników – wykonać odpowiedni oprysk.

5. Zbiór i przechowywanie

Zbiór kalarepy jest zależny od tego, którą z odmian wybierzecie, o czym wspominałem już wcześniej. To samo tyczy się także przechowywania – jedne odmiany nadają się do mrożenia i długiego przechowywania, inne natomiast muszą być od razu zjedzone.

Podsumowanie

Kalarepa jest warzywem wartym uwagi. Nie ma zbyt dużych wymagań w uprawie, a posiada mnóstwo właściwości odżywczych a nawet leczniczych. Dlatego zachęcam Was do jej uprawy w Waszych ogrodach 🙂