Nawożenie iglaków to niezbędny zabieg, aby rosły silnie

Nawożenie iglaków- jakie nawozy stosować? rodzaje, dawki, terminy

Iglaki podobnie jak inne rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują składników pokarmowych. Większość z nich znajdują w glebie, pod warunkiem, że nie została ona wyjałowiona przez intensywną uprawę. Jednak w miarę upływu wzrostu iglaków, nawet najbardziej zasobne podłoże zostanie wyjałowione, jeśli substancji odżywczych nie dostarczymy z zewnątrz. Tutaj z pomocą przychodzą nam różnego typu nawozy. Obecnie w sklepach jest ich tyle, że ciężko się w tym wszystkim połapać. W tym wpisie przedstawimy Wam jak w prosty sposób można dostarczyć iglakom wszystkiego czego potrzebują i nie pogubić się przed sklepową półką z różnego typu nawozami. Nawożenie iglaków- wszystko na ten temat poniżej.

1.  Nawożenie iglaków- nawozy naturalne

Są niezbędnym elementem nawożenia roślin iglastych. Wzbogacają one glebę w próchnicę oraz dostarczają kompletu pierwiastków potrzebnych do ich prawidłowego wzrostu. Poprawiają także pojemność wodną podłoża. Trzeba jednak wiedzieć jak je stosować, aby nie wyrządzić szkody iglakom. Poniżej krótka charakterystyka i zasady stosowania obornika i kompostu.

a) kompost

Jest to nawóz naturalny powstający w głównej mierze z rozłożonych odpadów roślinnych. Nie kupimy go w sklepie- możemy jednak zrobić go sami. Do kompostownika wrzucamy odpadki roślinne z kuchni i ogrodu. Musimy jednak pamiętać, aby nasze resztki nie były porażone przez choroby. Do resztek wrzucanych do kompostownika możemy dodać trochę wapna- przyspieszy rozkład oraz przesypywać ziemią z ogrodu. Kompost mieszamy co kilka tygodni. Zazwyczaj jest gotowy do użycia po 9 miesiącach. Możemy stosować go wiosną lub jesienią. Najlepiej wkopać go na głębokość 20 cm w kilku miejscach w pobliżu roślin. Kompost można także rozłożyć na powierzchni gleby i wymieszać z jej wierzchnią warstwą.

iglaki nawożenie

b) obornik

Kojarzy Wam się pewnie z nieprzyjemnym zapachem i trudną dostępnością dla ogrodników. Tak było kiedyś- dziś mamy obornik granulowany. Nie ma on nieprzyjemnego zapachu oraz można go stosować przez cały sezon wegetacyjny. Co prawda nie jest tak tani jak obornik nieprzetworzony jednak naprawdę warto go kupić. W sprzedaży najczęściej oferowany jest obornik granulowany bydlęcy. Wzbogaci on naszą glebę w azot oraz inne ważne mikro i makroelementy potrzebne iglakom.

2. Nawożenie iglaków- nawozy mineralne

Kupujmy przede wszystkim nawozy mineralne wieloskładnikowe np. Hydrocomplex, Azofoskę, Polifoskę itp. Dostarczają one dużej ilości składników odżywczych, dlatego trzeba ich używać z rozwagą. Nawozy tego typu stosujemy od marca do początku lipca. w 2-3 niewielkich dawkach. Jeśli używamy także nawozów naturalnych wystarczy jedna dawka. Na jesień, aby wzmocnić iglaki przed zimą, co dwa lata dajemy siarczan potasu. Gotowe mieszanki do iglaków również działają dobrze, jednak są one zdecydowanie droższe niż przedstawione przez nas nawozy, a droższe w tym wypadku nie znaczy lepsze.

3. Nawożenie iglaków- jak połączyć nawozy naturalne i mineralne, aby nie przenawozić

Wiadomym jest, że nie możemy zastosować wszystkich opisanych tutaj nawozów naraz. Dlatego trzeba tak dobrać program nawożenia, żeby dostarczyć iglakom wszystkich potrzebnych substancji, a jednocześnie ich nie przenawozić. Na jesień możemy zastosować kompost, na końcu marca niewielką dawkę obornika granulowanego, w połowie maja dawkę nawozu mineralnego wieloskładnikowego. W kolejnym roku do takiego zestawu możemy dołożyć jesienią siarczan potasu. Cały czas musimy jednak obserwować wzrost naszych iglaków i w razie potrzeby zmodyfikować dawki.