Obwódka z bukszpanu to piękny element ogrodu

Obwódka z bukszpanu- jak stworzyć? pielęgnacja, przycinanie

Bukszpan jest rośliną uniwersalną. Pasuje do wielu typów ogrodów i można wykorzystywać go do różnego rodzaju nasadzeń. Jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i ma dużą tolerancję jeśli chodzi o typ gleby na jakiej rośnie. Bardzo dobrze znosi przycinanie i silnie się zagęszcza. Dzięki temu jest świetną rośliną do wykonywania obwódek. Obwódka z bukszpanu wprowadza do ogrodu elegancję i porządek. W tym wpisie krótko scharakteryzujemy  bukszpan oraz przedstawimy wszystkie niezbędne informacje potrzebne do stworzenia i pielęgnacji obwódki z bukszpanu.

Bukszpan wieczniezielony- charakterystyka

Jest to roślina o wyjątkowo zwartym pokroju. Ma sztywne pędy o gęstym ulistnieniu. Liście bukszpanu są sztywne, skórzaste o eliptycznym kształcie. Nie opadają na zimę. Jest to roślina o dość powolnym wzroście, jednak przy prawidłowej pielęgnacji efekt obwódki uzyskamy po około 4-5 latach od posadzenia sadzonek. Nieprzycinany bukszpan dorasta maksymalnie do około 3 m wysokości. Jest rośliną długowieczną. Kwitnie w kwietniu- tylko starsze egzemplarze. Kwiaty są miododajne, ale bardzo niepozorne i nie mają wartości ozdobnej.

Obwódka z bukszpanu wprowadza do ogrodu ład i porządek

Bukszpan wieczniezielony- uprawa

Bukszpan można sadzić na stanowisku słonecznym oraz półcienistym. W cieniu traci zwarty pokrój i częściej choruje. Gleba powinna być próchniczna i przepuszczalna. W praktyce jednak poradzi sobie na każdym typie gleby za wyjątkiem jałowych piachów i terenów podmokłych. Bukszpan wieczniezielony jest odporny na suszę. Nie znaczy to jednak, że nie wymaga podlewania. W okresach bezdeszczowych róbmy to regularnie. Do nawożenia możemy wykorzystywać zarówno nawozy naturalne jak i mineralne. Nawożenie przeprowadzamy 2-3 razy w sezonie. Bukszpan rzadko atakowany jest przez choroby i szkodniki. Najgroźniejsza jest ćma bukszpanowa. Jednak oprysk zastosowany w porę poradzi sobie z nią bez problemu.

Obwódka z bukszpanu- wszystkie potrzebne informacje

-Do stworzenia obwódki wybierajmy sadzonki o wysokości 20-25 cm. Muszą być gęste i dobrze ukorzenione. Oczywiście możecie kupić sadzonki większe, jednak są one dużo droższe.

-Sadzonki bukszpanu sadzimy naprzemiennie w dwóch rządach co 20 cm. Jeśli jednak ma to być wąska obwódka to sadźmy w jednym rzędzie co 15 cm.

-Jeśli mamy w ogrodzie ubogą glebę lub zanieczyszczoną gruzem, to w pasie gdzie będzie rosnąć obwódka z bukszpanu należy ją wymienić. Wybieramy ją na głębokość 30-40 cm i zastępujemy bogatszym podłożem np. mieszaniną substratu torfowego ze żwirem w stosunku 3:1

-Sadzonki bukszpanu po posadzeniu przycinamy o 5-10 cm.

-W kolejnych latach naszą obwódkę przycinamy 2 razy w sezonie- w czerwcu i wrześniu. Za każdym razem tniemy połowę nowych przyrostów. Wycinamy także pędy psujące formę. Po uzyskaniu pożądanej wysokości i szerokości obwódki z bukszpanu przycinamy całe nowe przyrosty. Dzięki przycinaniu nasza obwódka będzie gęsta i zwarta oraz uzyska regularny kształt.