JAk podwyższyć lub obniżyć pH bleby?

Jak podwyższyć lub obniżyć pH gleby? Gleba kwaśna, zasadowa

Większość roślin, które sadzimy w naszych ogrodach preferuje glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Przy takim pH mogą one w łatwy sposób pobierać składniki pokarmowe i wodę, a w konsekwencji zdrowo rosnąć. W większości ogrodów gleba ma właśnie taki odczyn i nie musimy go ani obniżać ani podnosić, jednak aby mieć pewność trzeba to skontrolować pH-metrem. Są jednak rośliny, które do prawidłowego wzrostu potrzebują gleby kwaśnej lub zasadowej. Wtedy trzeba zastosować odpowiednie zabiegi, które podniosą lub obniżą pH gleby. W tym wpisie przedstawimy Wam sposoby na to jak zmienić odczyn podłoża.

1. Jak zakwasić glebę? ( Jak obniżyć pH?)

a) Wymieszanie gleby z kwaśnym torfem

Jest to najłatwiejszy sposób na zakwaszenie gleby. Kwaśny torf możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby przez pomyłkę nie kupić torfu odkwaszonego lub substratu torfowego z torfu odkwaszonego.- wtedy nasza praca pójdzie na marne. Przyjmijmy, że kupiliśmy już kwaśny torf- i co dalej? Mieszamy go z glebą w ogrodzie w stosunku 1:1 na głębokość 30-40 cm w tych miejscach gdzie chcemy posadzić rośliny kwasolubne. Do podłoża warto dodać jeszcze nieco trocin i żwiru. Trociny dodatkowo obniżą pH, a żwir poprawi przepuszczalność. Gdy zakończymy mieszanie gleby z torfem i posadzimy rośliny to na wierzchu rozłóżmy korę sosnową. Pozwoli ona utrzymać kwaśny odczyn, który uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu torfu oraz ograniczy wzrost chwastów.

b) Jak obniżyć pH?- nawozy

Drugim sposobem, który pozwoli nam obniżyć pH gleby jest stosowanie zakwaszających nawozów. Dodatkowo wzbogacą one podłoże w substancje pokarmowe potrzebne rośliną.

-Gotowe zakwaszające mieszanki nawozowe

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele gotowych nawozów przeznaczonych dla roślin kwasolubnych. Są to mieszanki przygotowane z myślą o konkretnych gatunkach roślin. Będą to więc nawozy np. dla borówki amerykańskiej, żurawiny, wrzosów itd. Mają one swoje wady i zalety. Największą wadą jest cena- są one stosunkowo drogie. Jeśli jednak mamy mały areał uprawy roślin kwasolubnych to warto zainwestować w taki nawóz.

-Siarczan amonu

Nawóz ten silnie i szybko zakwasza glebę. Jest bardzo dobrym źródłem azotu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Zawiera także łatwo przyswajalną siarkę. Występuje najczęściej w postaci białych lub szarych granulek. Siarczan amonu najlepiej stosować 2-3 razy w sezonie w niewielkich dawkach.

-Siarczan potasu

Jest to nawóz w formie krystalicznej wzbogacający glebę w siarkę i potas. Szybko się rozkłada i zawiera bardzo małą ilość chloru. Bardzo dobrze wpływa na krzewienie roślin oraz owocowanie.

2. Jak odkwasić glebę? (Jak podwyższyć pH?)

a) Dolomit

Jest to najlepszy sposób, żeby odkwasić glebę w ogrodzie. Dolomit jest nawozem wapniowo-magnezowym, który nie tylko podwyższa pH podłoża, ale także wzbogaca je w magnez i wapń. Jest on w pełni naturalny- pochodzi z mielenia skał. Ponadto rośliny przyswajają go bardzo łatwo. Dolomit poprawia także strukturę gleby i stwarza korzystne warunki do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

b) Jak podwyższyć pH gleby- popiół drzewny

Naturalny nawóz, który bardzo dobrze odkwasza glebę. Aby lekko zalkalizować podłoże stosujmy 50 g na metr kwadratowy. Na glebach bardzo kwaśnych 100 g. Popiół drzewny nie tylko odkwasza glebę, ale wzbogaca ją również w potas, fosfor, wapń, magnez oraz wiele mikroelementów. Poprawia także strukturę podłoża.