pH gleby

Jak podwyższyć lub obniżyć pH gleby? Gleba kwaśna, zasadowa

Większość roślin, które sadzimy w naszych ogrodach preferuje glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Przy takim pH mogą one w łatwy sposób pobierać składniki pokarmowe i wodę, a w konsekwencji zdrowo rosnąć. W większości ogrodów gleba ma właśnie taki odczyn i nie musimy go ani obniżać ani podnosić, jednak aby mieć pewność trzeba to skontrolować pH-metrem. Są jednak rośliny, które do prawidłowego wzrostu potrzebują gleby kwaśnej lub zasadowej. Wtedy trzeba zastosować odpowiednie zabiegi, które podniosą lub obniżą pH gleby. W tym wpisie przedstawimy Wam sposoby na to jak zmienić odczyn podłoża.

1. Jak zakwasić glebę? ( Jak obniżyć pH?)

a) Wymieszanie gleby z kwaśnym torfem

Jest to najłatwiejszy sposób na zakwaszenie gleby. Kwaśny torf możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby przez pomyłkę nie kupić torfu odkwaszonego lub substratu torfowego z torfu odkwaszonego.- wtedy nasza praca pójdzie na marne. Przyjmijmy, że kupiliśmy już kwaśny torf- i co dalej? Mieszamy go z glebą w ogrodzie w stosunku 1:1 na głębokość 30-40 cm w tych miejscach gdzie chcemy posadzić rośliny kwasolubne. Do podłoża warto dodać jeszcze nieco trocin i żwiru. Trociny dodatkowo obniżą pH, a żwir poprawi przepuszczalność. Gdy zakończymy mieszanie gleby z torfem i posadzimy rośliny to na wierzchu rozłóżmy korę sosnową. Pozwoli ona utrzymać kwaśny odczyn, który uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu torfu oraz ograniczy wzrost chwastów.

b)Nawozy zakwaszające glebę

Drugim sposobem, który pozwoli nam obniżyć pH gleby jest stosowanie zakwaszających nawozów. Dodatkowo wzbogacą one podłoże w substancje pokarmowe potrzebne rośliną.

-Gotowe zakwaszające mieszanki nawozowe

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele gotowych nawozów przeznaczonych dla roślin kwasolubnych. Są to mieszanki przygotowane z myślą o konkretnych gatunkach roślin. Będą to więc nawozy np. dla borówki amerykańskiej, żurawiny, wrzosów itd. Mają one swoje wady i zalety. Największą wadą jest cena- są one stosunkowo drogie. Jeśli jednak mamy mały areał uprawy roślin kwasolubnych to warto zainwestować w taki nawóz.

-Siarczan amonu

Nawóz ten silnie i szybko zakwasza glebę. Jest bardzo dobrym źródłem azotu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Zawiera także łatwo przyswajalną siarkę. Występuje najczęściej w postaci białych lub szarych granulek. Siarczan amonu najlepiej stosować 2-3 razy w sezonie w niewielkich dawkach.

-Siarczan potasu

Jest to nawóz w formie krystalicznej wzbogacający glebę w siarkę i potas. Szybko się rozkłada i zawiera bardzo małą ilość chloru. Bardzo dobrze wpływa na krzewienie roślin oraz owocowanie.

2. Jak odkwasić glebę? (Jak podnieść pH?)

a) Dolomit

Jest to najlepszy sposób, żeby odkwasić glebę w ogrodzie. Dolomit jest nawozem wapniowo-magnezowym, który nie tylko podwyższa pH podłoża, ale także wzbogaca je w magnez i wapń. Jest on w pełni naturalny- pochodzi z mielenia skał. Ponadto rośliny przyswajają go bardzo łatwo. Dolomit poprawia także strukturę gleby i stwarza korzystne warunki do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

b) Popiół drzewny

Naturalny nawóz, który bardzo dobrze odkwasza glebę. Aby lekko zalkalizować podłoże stosujmy 50 g na metr kwadratowy. Na glebach bardzo kwaśnych 100 g. Popiół drzewny nie tylko odkwasza glebę, ale wzbogaca ją również w potas, fosfor, wapń, magnez oraz wiele mikroelementów. Poprawia także strukturę podłoża.