berberys-thunberga

Żywopłot z berberysu Thunberga- piękny i obronny

Berberys Thunberga to piękny krzew o niezliczonej liczbie odmian. Ma niewielkie wymagania i nie musi musimy poświęcać mu wiele uwagi. Można tworzyć z niego formowane i nieformowane żywopłoty, obwódki oraz komponować z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Sadząc berberys Thunberga oddamy przysługę przyrodzie, ponieważ jego owoce bardzo lubią ptaki- oczywiście jeśli wcześniej sami ich nie zjemy, ponieważ są jadalne dla człowieka. W tym wpisie przedstawimy charakterystykę berberysu Thunberga, podpowiemy jak go uprawiać oraz damy kilka wskazówek niezbędnych przy tworzeniu żywopłotu.

Berberys Thunberga- charakterystyka

Berberys Thunberga jest krzewem dorastającym do 2 m wysokości. Pochodzi z Japonii. Ma dość gęsty i rozłożysty pokrój. Nieco różni się on jednak u poszczególnych odmian. Pędy są pokryte cierniami. Liście mają owalny kształt i długość do 3 cm. Nie są zimozielone- opadają jesienią. Berberys Thunberga kwitnie w maju. Po przekwitnięciu kwiatów zaczynają tworzyć się owoce. Gdy dojrzeją mają intensywnie czerwony kolor. Zdobią cierniste pędy przez całą zimę. Są jadalne dla człowieka. Idealnie nadają się na przetwory. Zawierają bardzo dużo witamin i minerałów.

Berberys Thunberga

Berberys Thunberga- uprawa

Preferuje stanowiska słoneczne, jednak poradzi sobie także w półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań co do typu gleby. Urośnie nawet w piaszczystym podłożu. Ma szeroki zakres tolerancji jeśli chodzi o odczyn gleby. Cechuje się dużą na zanieczyszczenia środowiska. Berberys Thunberga jest odporny na suszę, jednak jeśli w okresie gorącej i bezdeszczowej aury nie będziemy go regularnie podlewać to nie mamy co liczyć na intensywny wzrost. Opisywany krzew ma niewielkie wymagania nawozowe- wystarczą mu 1-2 dawki nawozu mineralnego lub obornika granulowanego w sezonie. Jest bardzo mrozoodporny- nie wymaga okrycia na zimę.

berberys-zywoplot

Żywopłot z Berberysu Thunberga- niezbędne informacje

– Berberys Thunberga sadzimy w jednej linii co 50 cm.

– Do tworzenia żywopłotu wybierajmy odmiany wyższe o zwartym pokroju

– Młode sadzonki berberysu Thunberga wymagają regularnego podlewania- warto przemyśleć nawadnianie kroplowe w linii żywopłotu.

– Z berberysu Thunberga można tworzyć zarówno żywopłoty formowane jak i niefoemowane.

– Żywopłot z Berberysu Thunberga ma wiele zalet. Jego piękne liście ożywią ogród. Dzięki cierniom na pędach  będzie świetnie chronił ogród przed zwierzętami. Dostarczy nam także wielu smacznych owoców.

– Jeśli zdecydujemy się na formowany żywopłot z berberysu Thunberga to musimy go regularnie przycinać. Najlepiej robić to w dwóch terminach- tuż po kwitnieniu oraz w połowie lipca. Po kwitnieniu przycinamy pędy o 1/4 ich długości, a w lipcu usuwamy pędy psujące formę.