sosna czarna

Sosna czarna- opis, uprawa, zastosowanie

Co prawda przybyła do nas z zagranicy, ale idealnie wkomponowała się w polską przyrodę. Zaskakuje swoją odpornością i majestatycznym wyglądem. W ogrodach, ze względu na swoją większą i bardziej rozłożystą koronę prezentuje się lepiej niż sosna pospolita. Więcej o tym ciekawym drzewie poniżej.

 

Sosna czarna- charakterystyka

Wysokie drzewo iglaste o prostym pniu i koronie w kształcie stożka, która z wiekiem staje nieco bardziej nieregularna. Maksymalnie dorasta do 45 metrów wysokości. Jej najbardziej charakterystyczną cechą, która odróżnia ją od naszej rodzimej sosny pospolitej jest kolor kory. U sosny czarnej jest on ciemnobrązowy, natomiast u pospolitej, szczególnie w górnej części pnia rudopomarańczowy. Rośnie dość szybko- rocznie nawet do 60 cm. Sosna czarna ma bardzo długie igły- nawet do 20 cm!!. Wrasta głęboko w podłoże korzeniem palowym i odchodzącymi od niego korzeniami bocznymi. Z uwagi na to nie powinno przesadzać się starszych roślin. Sosna czarna jest drzewem długowiecznym- znane są egzemplarze, których wiek przekracza 500 lat.

sosna czarna

Sosna czarna- uprawa

Preferuje stanowisko słoneczne. W takim miejscu będzie miała ładny pokrój i w młodym wieku nie wyłysieje od dołu( utrata dolnych gałęzi wraz ze starzeniem się drzewa jest procesem naturalnym). Najlepiej czuje się na glebach luźnych o dobrej przepuszczalności. Co ciekawe, większość iglaków rośnie najlepiej w podłożu o lekko kwaśnym odczynie, sosna czarna czuje się dobrze również na glebach wapiennych! Nie musimy więc troszczyć się zbytnio o pH gleby. Do prawidłowego wzrostu wystarczy jej jedna dawka nawozu wieloskładnikowego w sezonie. Sosną czarną można również przycinać. Dzięki temu zabiegowi można skutecznie ograniczyć jej wzrost. U sosen zasada przycinania jest nieco inna niż u innych roślin. Tutaj cięcie wykonujemy na końcu maja skracając młode przyrosty tzw. ‘świeczki’. W zależności od potrzeb tniemy je na pożądaną przez nas długość- np. 1/3 przyrostu, 1/2 przyrostu itp. Sosna czarna jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga okrycia na zimę.

Sosna czarna- zastosowanie

Prezentuje się najlepiej w dużych ogrodach i parkach. Dzięki temu, że dobrze znosi przycinanie może być sadzona także w mniejszych ogrodach. Należy jednak pamiętać, że po silnym regularnym cięciu przyjmie pokrój krzewu. Na dużych działkach z sosny czarnej można tworzyć malownicze, luźne szpalery, które zielenią przełamią smutny późno jesienny i zimowy krajobraz.