rośliny na podwyższeniach

Ogród na podmokłej działce? To nie problem! Jak sobie poradzić z nadmiarem wody

Piaszczystą i suchą działkę zawsze można nawodnić. Powiecie pewnie, że podmokłą można odwodnić. Po części jest to prawdą jednak tutaj sprawa nie jest już taka prosta. Gleba silnie gliniasta, która najczęściej jest sprawczynią problemów z nadmiarem wody ciężko poddaje się drenowaniu, ponieważ przesiąkanie w głąb jest bardzo słabe. Jest jednak taki typ drenażu, który nieco pomoże. W tym artykule przedstawimy Państwu sposoby na to jak stworzyć ogród na podmokłej działce.

1. Jeśli nie chcemy nic zmieniać dobierzmy odpowiednie rośliny

Są takie gatunki roślin, które poradzą sobie na bardzo mokrym terenie. Wybór jednak jest bardzo ograniczony. Szlagierowe gatunki to cyprysik błotny, metasekwoja chińska, kosaćce, derenie, olsza czy wierzba. Można z tych roślin stworzyć ładny zadbany ogród, jeśli jednak te gatunki nie przypadną nam do gustu zaczyna pojawiać się problem. Wtedy możecie skorzystać ze sposobów podanych poniżej, a najlepiej z ich połączenia.

2. Ogród na podmokłej działce- drenaż

Najczęstszą przyczyną problemów z nadmiarem wody jest działka położona w zaniżeniu, gleba silnie gliniasta o słabej przepuszczalności lub co gorsza połączenie obu tych problemów. W przypadku, gdy działka położona jest w zaniżeniu, a gleba dobrze przepuszczalna możemy zastosować zwykły wąż drenarski owinięty geowłókniną, który skutecznie odprowadzi nadmiar wody. Jeśli jednak podłoże jest gliniaste, o bardzo słabej przepuszczalności skuteczniejszy będzie drenaż francuski. Jest to typ drenażu, w którym nie stosuje się węża drenarskiego. Wykop wykłada się jedynie przepuszczalną dla wody geowłókniną. pozostawiając na każdej stronie 20 cm zakładki. Do wykopanego rowka na szerokość łopaty i głębokość 60-70 cm wyłożonego geowłókniną sypie się kruszywo. Najkorzystniejsza frakcja to ta przekraczająca 1,6 cm. Pamiętajmy, że im grubsza frakcja kruszywa, tym szybszy przepływ wody w drenie. Po wypełnieniu rowka(drenu) kruszywem zawijamy pozostawione zakładki tak, aby szczelnie zamknęły górną powierzchnię drenu. Zapobiegnie to jego zamuleniu i będzie on działał bez naszej ingerencji przez kilkadziesiąt lat. Jego koniec łączymy rurą z odbiornikiem wody, a na zawiniętą na górze geowłókninę sypiemy warstwę przepuszczalnego podłoża np. żwiru.
Drenaż francuski jest bardzo skuteczny na terenie gliniastym, ponieważ ma dużą powierzchnię styku z gruntem przez co zwiększa się powierzchnia przenikania wody. Ponadto jest on wypełniony kruszywem prawie do samej powierzchni, dzięki czemu woda opadowa szybko do niego przesiąknie. W przypadku tradycyjnego drenażu z rurą woda najpierw musi przesiąknąć przez 60-70 cm gruntu zanim dotrze do rury drenarskiej, co na silnej glinie może trwać nawet kilka dni.

A co jeśli nie ma rowu i nie ma gdzie odprowadzić wody? 

Wtedy należy taki rów wykopać. Im będzie on dłuższy i głębszy tym lepiej, ponieważ pomieści duże ilości wody. Można go obmurować kamieniem i pięknie skomponować z otaczającym ogrodem. Jeśli mamy na to warunki, jeszcze lepszym pomysłem będzie wykopanie stawu i odprowadzenie do niego wody z drenażu. Zmagazynujemy jej wtedy duże ilości i możemy wykorzystać np. do nawadniania całego ogrodu w okresie suszy. W razie potrzeby możemy staw wyłożyć geomembraną- zminimalizuje to straty wody w suchych okresach.

3.  Ogród na podmokłej działce- sadzenie roślin na podwyższeniach

Temu tematowi poświęcimy cały osobny artykuł. W skrócie możemy jednak powiedzieć, że drenaż plus podwyższenia dają najlepsze efekty. Najkorzystniej usypać wałki szerokości 90-100 cm i wysokości 30-40 cm, na których sadzimy rośliny. Najlepiej usypać je w kształcie trapezu, który górą będzie miał szerokość około 30 cm. Wtedy w to miejsce sadzimy rośliny, a boki wybijamy kamieniami, aby grunt się nie osuwał i nie rosły chwasty. Jeśli posadzimy rośliny o dużych rozmiarach i silnych korzeniach, to po wielu latach kamienie mogą ulec wysadzeniu przez korzenie, jednak czy ktoś będzie się tym przejmował, jeśli rośliny będą rosnąć pięknie, zamiast gnić w błocie? Odpowiedzcie sobie sami :). Na terenie podmokłym możemy także stosować podniesione rabaty oraz pojedyncze wymurowane z cegieł lub kamieni duże donice bez dna o wysokości 40-50 cm wypełnione przepuszczalnym podłożem.

Ogród na podmokłej działce wymaga znacznie więcej pracy- ale efektu są zaskakujące