teren podmokły

Podmokła działka- sadzenie roślin na podwyższeniach

Podmokła działka to plus i minus jednym. Z jednej strony mamy dużo wody, którą można zmagazynować i wykorzystać do nawadniania, a z drugiej ogrom pracy, aby taki teren okiełznać. Niestety niewiele roślin radzi sobie z nadmiarem wody, więc jeśli nic z tym nie zrobimy, to nasz ogród będzie mało urozmaicony. Warto więc włożyć trochę pracy i cieszyć się pięknym ogrodem przez lata. W tym wpisie skupimy się na różnych opcjach podniesienia terenu, które pozwolą nam sadzić różne gatunki roślin na podmokłych działkach.

 

1. Podniesienie terenu w całym ogrodzie

Jest to dobry sposób, o ile nasz ogród nie jest duży. Trzeba też zwrócić uwagę czy w ten sposób nie zalejemy działki sąsiada. Jeśli spełniamy te dwa wymagania, to możemy przystępować do pracy. Na początek musimy znaleźć firmę, która dostarczy nam dobrej jakości ziemię ogrodniczą, bez zanieczyszczeń i o dobrych warunkach powietrzno-wodnych. Jeśli już taką znajdziemy to musimy przeliczyć ile ton potrzebujemy(nie da się tego zrobić dokładnie). Po rozgarnięciu i delikatnym ubiciu warstwa nowego podłoża powinna wynosić minimum 40 cm. Następnie możemy przystąpić do sadzenia roślin. Widzimy więc, że jest to sposób szybki i nie wymagający dużej ilości pracy. W małym ogrodzie będzie więc najlepszym wyborem.

2. Podniesione rabaty

Teren podnosimy tylko w tych miejscach , gdzie będą rosły rośliny. Jest to bardzo dobry sposób do zastosowania w większych ogrodach. Wysokość takich rabat powinna wynosić minimum 40-50 cm. Możemy wykonać je w formie stoku (wyższa z jednej strony, a z drugiej niższa) lub jako płaski teren. Brzegi takich rabat muszą być zabezpieczone, aby ziemia się nie osuwała. Najlepiej zabezpieczyć je murkiem z kamienia, cegły lub innego materiału pasującego do stylu ogrodu. Jest to dość pracochłonne, ale daje wiele satysfakcji i wygląda pięknie. Po wymurowaniu murku, dosypujemy ziemi, ubijamy i możemy tworzyć wymarzone kompozycje roślinne.

3. Podniesienie terenu w linii prostej- czyli wałek w kształcie trapezu

Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli mamy do posadzenia żywopłot lub chcemy odgrodzić długim pasem roślin jedną część działki od drugiej. Zasada wykonania jest prosta. Rozciągamy dwa sznurki w linii prostej na takiej szerokości i długości jaką ma mieć nasz trapez. Wzdłuż sznurków układamy dość duże kamienie(20-30 cm). Do wnętrza na całej długości wsypujemy cienką warstwę żwiru 5- 10 cm, na to kompost( jeśli mamy), a następnie ziemię, z której usypujemy stożek. Ziemię ubijamy i spłaszczamy szczyt, tak aby osiągnąć na górze szerokość minimum 30 cm. Całość obmurowujemy kamieniami, tak aby tylko spłaszczona góra została wolna( patrz zdjęcie). Możemy sadzić rośliny:)

4. Murowane donice bez dna

Bardzo ciekawa alternatywa dla betonowych gazonów, które nie pasują do naturalistycznych ogrodów. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej, jeśli chcemy posadzić niedużą ilość roślin w wyeksponowanym miejscu na podmokłej działce. Jak to zrobić? Najpierw musimy przygotować sobie wzornik wokół którego będziemy murować kamienie. Jeśli donica ma mieć kształt kwadratu możemy wykonać go z desek. Zbijamy z nich kwadrat o boku minimum 40 cm i wysokości 30 cm. Zbity kwadrat umieszczamy w miejscu gdzie ma powstać nasza donica. Wokół kwadraty wybieramy ziemię na 5 cm. Kładziemy beton, a na nim pierwszą warstwę kamieni, a następnie znów beton i drugą warstwę( kamienie wielkości 15-20 cm). Zdejmujemy delikatnie kwadrat. Następnego dnia możemy wsypać ziemię i ewentualnie domurować jeszcze jedną warstwę z mniejszych kamieni przesuniętą do środka kwadratu, tak aby oparła się w połowie na wsypanej ziemi a w połowie na warstwie większych kamieni. Dosypujemy ziemię i możemy sadzić rośliny.