Sad i ogród warzywny powracają do łask. Jakie są tego przyczyny?

Sad i ogród warzywny powracają- dlaczego?

Przez wiele lat wstecz odchodziliśmy od sadów i ogrodów warzywnych na rzecz trawników, rabat oraz drzew i krzewów ozdobnych. Powody tego były bardzo różne. Często dyktował to brak czasu oraz niskie ceny warzyw i owoców w sklepach. Mniejszą wagę przywiązywaliśmy także do tego, aby jedzenie było ekologiczne. Dzisiaj znów coraz częściej przy domu zaczynamy planować miejsce do uprawy warzyw oraz sadzimy chociażby kilka drzewek i krzewów owocowych. Jakie są tego przyczyny?

1. Sad i ogród warzywny powracają- coraz mniej zdrowe warzywa z produkcji masowej.

W obecnych czasach przy uprawie warzyw wykorzystuje się bardzo duże ilości chemicznych oprysków oraz sztucznych nawozów. Substancje te nie są obojętne dla organizmu człowieka. Mimo, że w większości przypadków rolnicy przestrzegają karencji, część substancji pozostaje w warzywach i owocach. Gdy je zjemy związki te kumulują się w naszych organizmach i niekorzystnie wpływają na ich funkcjonowanie. Dzięki nagłaśnianiu tej sprawy w mediach jesteśmy tego świadomi i staramy się wybierać jak najzdrowszą żywność. Ułatwia nam to własny ogródek warzywny i sad. Mamy wtedy pewność wyhodowane przez nas warzywa i owoce są pozbawione chemii.

2. Smak i zapach własnych warzyw.

Jeśli już macie ogródki to z pewnością zauważyliście różnice w smaku pomiędzy warzywami i owocami z uprawy konwencjonalnej zakupionymi w sklepie, a tymi z własnej uprawy. Te rosnące w przydomowym warzywniku i sadzie są słodsze, mają bardziej wyrazisty smak i piękny aromat. Przygotowane z nich potrawy w znacznym stopniu różnią się smakiem od tych, do których zostały wykorzystane warzywa i owoce z upraw konwencjonalnych. Coraz bardzie to doceniamy i wracamy do korzeni, czyli uprawy własnego kawałka ziemi. Kto jeszcze się nie zdecydował, to niech spróbuje jak smakują np. maliny czy truskawki prosto z krzaka, z przydomowego ogródka.

3. Sad i ogród warzywny powracają- po prostu moda

Nie ma co się oszukiwać, bo na wiele rzeczy decydujemy się, ponieważ są po prostu modne. Nie wszystko co modne zawsze jest dobre. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w ostatnim czasie na topie jest eko. Nawet w tak dobrym trendzie znajdziemy ludzi, którzy chcą tylko na nas zarobić i oszukać. Musimy więc odpowiednio przesiewać docierające do nas z mediów informacje. Modę Was jednak zapewnić, że ogród z własnymi owocami i warzywami jest bardzo dobrym pomysłem, da nam wiele radości, zdrowej pracy na świeżym powietrzu oraz satysfakcji, a jeśli w ten sposób będziemy modni w dobrym tego słowa znaczeniu, to czemu nie 🙂