warzywa i owoce

Sad i ogród warzywny powracają- dlaczego?

Przez wiele lat wstecz odchodziliśmy od sadów i ogrodów warzywnych na rzecz trawników, rabat oraz drzew i krzewów ozdobnych. Powody tego były bardzo różne. Często dyktował to brak czasu oraz niskie ceny warzyw i owoców w sklepach. Mniejszą wagę przywiązywaliśmy także do tego, aby jedzenie było ekologiczne. Dzisiaj znów coraz częściej przy domu zaczynamy planować miejsce do uprawy warzyw oraz sadzimy chociażby kilka drzewek i krzewów owocowych. Jakie są tego przyczyny?

1. Coraz mniej zdrowe warzywa z produkcji masowej.

W obecnych czasach przy uprawie warzyw wykorzystuje się bardzo duże ilości chemicznych oprysków oraz sztucznych nawozów. Substancje te nie są obojętne dla organizmu człowieka. Mimo, że w większości przypadków rolnicy przestrzegają karencji, część substancji pozostaje w warzywach i owocach. Gdy je zjemy związki te kumulują się w naszych organizmach i niekorzystnie wpływają na ich funkcjonowanie. Dzięki nagłaśnianiu tej sprawy w mediach jesteśmy tego świadomi i staramy się wybierać jak najzdrowszą żywność. Ułatwia nam to własny ogródek warzywny i sad. Mamy wtedy pewność wyhodowane przez nas warzywa i owoce są pozbawione chemii.

2. Smak i zapach własnych warzyw.

Jeśli już macie ogródki to z pewnością zauważyliście różnice w smaku pomiędzy warzywami i owocami z uprawy konwencjonalnej zakupionymi w sklepie, a tymi z własnej uprawy. Te rosnące w przydomowym warzywniku i sadzie są słodsze, mają bardziej wyrazisty smak i piękny aromat. Przygotowane z nich potrawy w znacznym stopniu różnią się smakiem od tych, do których zostały wykorzystane warzywa i owoce z upraw konwencjonalnych. Coraz bardzie to doceniamy i wracamy do korzeni, czyli uprawy własnego kawałka ziemi. Kto jeszcze się nie zdecydował, to niech spróbuje jak smakują np. maliny czy truskawki prosto z krzaka, z przydomowego ogródka.

3. Po prostu moda

Nie ma co się oszukiwać, bo na wiele rzeczy decydujemy się, ponieważ są po prostu modne. Nie wszystko co modne zawsze jest dobre. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w ostatnim czasie na topie jest eko. Nawet w tak dobrym trendzie znajdziemy ludzi, którzy chcą tylko na nas zarobić i oszukać. Musimy więc odpowiednio przesiewać docierające do nas z mediów informacje. Modę Was jednak zapewnić, że ogród z własnymi owocami i warzywami jest bardzo dobrym pomysłem, da nam wiele radości, zdrowej pracy na świeżym powietrzu oraz satysfakcji, a jeśli w ten sposób będziemy modni w dobrym tego słowa znaczeniu, to czemu nie 🙂