Ścieżki w ogrodzie mogą być wykonane z przeróżnych materiałów

Czerwona cegła na ścieżkę- czy warto?

Cegła czerwona jest materiałem wykorzystywanym od wieków. Niegdyś była praktycznie jedynym materiałem, z którego budowano domy. W dzisiejszych czasach została wyparta przez pustaki ceramiczne, z których buduje się znacznie szybciej. Nie znaczy to jednak, że całkiem zniknęła ze składów budowlanych. W tym wpisie skupimy się na jej wykorzystaniu w ogrodzie, a konkretnie przedstawimy jesj wady i zalety w przydatności do wykonywania ścieżek.

Czerwona cegła na ścieżkę- zalety:

1. Naturalny kolor

W przeciwieństwie do np. elementów betonowych, które barwione są najczęściej z wierzchu, cegła czerwona ma swój naturalny kolor przez całą grubość. Dzięki temu, nawet po wielu latach nie straci swojej pięknej czerwonej barwy, która jest zależna od rodzaju gliny jaka została użyta do jej wykonania oraz od czasu wypalania w piecu. Wystarczy trochę, aby odzyskała swoją żywoczerwoną barwę po intensywnym użytkowaniu przez nas ścieżki.

2. Czerwona cegła na ścieżkę nie jest droga

Niska cena na pewno nie pobije kamienia polnego, który przy odrobinie wysiłku może znaleźć się w naszym ogrodzie praktycznie za darmo. Jednak na tle innych materiałów, dostępnych w składzie budowlanym, z których można wykonać ścieżki wypada bardzo korzystnie. Nie będziemy tutaj przytaczać konkretnych cen bo one na przestrzeni miesięcy i lat ulegają znacznym wahaniom, jednak korelacja cegła, a inne materiały jeśli chodzi o cenę zawsze będzie korzystna. Przy jej wyborze trzeba zwracać uwagę na klasę. Na ścieżki wybierajmy zawsze tę w klasie 20, ponieważ jest mocniej wypalona, twardsza i posłuży nam jako materiał brukowy przez znacznie dłuższy czas.

3. Szeroko pojęty materiał naturalny

To chyba jej największa zaleta. Jest częścią najpiękniejszego naturalnego połączenia trzech materiałów w ogrodzie, a mianowicie cegły, drewna oraz kamienia. Świetnie wpasowuje się w każdy styl ogrodowy, a w szczególności w styl naturalistyczny. Ścieżki z czerwonej cegły pięknie współgrają z zielenią ogrodu o podkreślają niezwykły urok roślin. Wprowadzają do ogrodu ciepło, podkreślają naturalność i łączą jego elementy w jedną uporządkowaną całość.

Czerwona cegła na ścieżkę w ogrodzie

4. Łatwość wykonania ścieżek z czerwonej cegły

Cegła czerwona ma to do siebie, że nie jest idealnie regularna. Ma co prawda dość równy kształt, ale zdarzają się wybrzuszenia na krawędziach lub delikatne wyłupania. Wbrew pozorom ułatwia to jej układanie, gdyż prościej zamaskować jakiś nasz błąd. Przy naturalnych nierównościach cegły będzie to mniej zauważalne niż np. przy kostce brukowej, która jest równa i każdą naszą nierówność będzie widać i od razu rzuci się w oczy.

Czerwona cegła na ścieżkę- wady:

1. Dość duża nasiąkliwość

Cegła czerwona jest niestety podatna na wsiąkanie wody. Oczywiście jest to w dużej mierze zależne od klasy cegły jaką wybierzemy, jednak nigdy nie dorówna pod tym względem np. kostce brukowej. Owa nasiąkliwość sprawia, że cegła czerwona ulega niszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczne jest rozsadzanie przez mróz. Można jednak proces ten znacznie opóźnić poprzez stosowanie impregnatów zmniejszających absorbcję wody. Wiadomo, że czerwona cegła nie rozpadnie nam się w rok czy dwa, ale po kilkunastu latach wykonana z niej ścieżka będzie powoli niszczeć.