Ścieżka z trawy to bardzo tanie i ozdobne rozwiązanie

Ścieżka z trawy- ciekawe i tanie rozwiązanie

Każdy z nas trawnik w ogrodzie zna i ma. Może on być skomponowany z rabatami, poprzecinany ścieżkami lub stanowić osobny element wypełniający. Ciekawym i dość niekonwencjonalnym rozwiązaniem jest ścieżka z trawy. Ma ona bardzo wiele zalet i może ją zrobić każdy z nas. Świetnie wpasowuje się ogrodu i nie wymaga dużej ilości czasu przy pielęgnacji. W tym wpisie przedstawimy zalety i wady takiego rozwiązania oraz po krótce opiszemy sposób wykonania.

Ścieżka z trawy- sposób wykonania

Nie wybiega on znacznie od wytycznych przy zakładaniu trawnika. Na samym początku należy wykonać obrzeża wyznaczające granice ścieżki. Najlepiej wykonać je z bruku klinkierowego lub kostki granitowej, ponieważ są to materiały bardzo trwałe. Poziom wyznaczamy za pomocą sznurka mając na uwadze, aby obrzeże po zabetonowaniu w gruncie wystawało ponad jego poziom minimum 5-6 cm. Po ułożeniu obrzeża możemy przystąpić do przygotowania gleby. Najpierw poprzez nasypanie ziemi lekko podnosimy poziom ścieżki o 2-3 cm. Dzięki temu zabiegowi nie będzie na niej stała woda po intensywnych opadach. Całość wyrównujemy. Następnie siejemy trawę. Najlepiej wybrać mieszankę trawy z koniczyną(więcej zieleni nawet w okresie suszy). Siejemy, grabimy, udeptujemy, podlewamy i czekamy na efekt pięknej zielonej ścieżki, który nadejdzie po 2-3 miesiącach. Należy ją kosić na tych samych zasadach co trawnik i raz po raz podlać( szczególnie w pierwszych miesiącach po wysiewie).

Ścieżka z trawy- zalety

1. Łatwe i szybkie wykonanie

Ścieżkę z trawy może wykonać każdy. Wystarczy ułożyć obrzeże i wsiać trawę. Oczywiście czas wykonania zależy od długości i szerokości ścieżki, ale w w zestawieniu z tą samą długością i szerokością ścieżki z bruku, wykonanie będzie znaczne szybsze, przyjemniejsze i łatwiejsze. Z roku na rok rośnie koszt robocizny, dlatego szczególnie ważne jest to, że możemy wykonać ścieżkę z trawy sami, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zakup roślin, lub innych elementów, które wzbogacą wizualnie nasz ogród.

śieżka_trawa
ścieżka z trawy( z wsiewką koniczyny) zimą
Ścieżka z trawy latem
ścieżka z trawy(z wsiewką koniczyny) latem

2. Niska cena

Z całą pewnością można powiedzieć, że nie ma tańszej ścieżki. Jeśli będziemy robić ją sami, to koszt wykonania ogranicza się jedynie do zakupu mieszanki trawy oraz materiałów na obrzeże. Nie oszczędzajmy jednak za bardzo i na obrzeże wybierzmy dobry i trwały materiał np. kostkę granitową lub bruk klinkierowy. Wszyscy dobrze wiemy, jakie znaczenie w ogrodzie, przy ciągle rosnących cenach mają dobre i ekonomiczne rozwiązania.

3. Ścieżka bezpieczna dla dzieci

Każdy z nas na pewno pamięta z dzieciństwa pokaleczone od upadków kolana i łokcie. Jest to nieuniknione i wpisane w dzieciństwo, jednak można to ograniczyć. Jednym ze sposobów jest właśnie ścieżka z trawy w ogrodzie. Gdy dziecko się na niej przewróci to na pewno się nie skaleczy. Możemy więc być o jeden element spokojniejsi, gdy dzieci bawią się w ogrodzie.

Ścieżka z trawy- wady

Powiem szczerze, że nie umiem wymyślić jakiejś konkretnej dużej wady. Jest jednak kilka małych minusików, które tu opiszę. Jak wiemy ścieżka z trawy jest w pełni naturalna i ma te same cechy co trawnik, dlatego nie unikniemy jej koszenia. O poranku czy po deszczu nie przejdziemy nią suchą stopą. Buty zmoczą się nam zbierającą się na trawie wodą. Należy pamiętać również, że ścieżka z trawy nigdy nie będzie miała idealnie równej powierzchni. Jeśli zastosujemy dość niskie obrzeże to z czasem trawa może je przerastać i trzeba będzie ją wyrywać. Ścieżka z trawy wymaga również corocznej, małej inwestycji- trzeba posiać nawóz.