Czy warto podążać za modą w ogrodzie?

Moda jest bardzo szerokim pojęciem kreowanym głównie przez media. Najnowsze trendy kojarzą się zwykle z czymś pozytywnym. Dzięki dostosowaniu do nich nie odstajemy od reszty społeczeństwa i jesteśmy społecznie akceptowalni. Moda jednak może być zarówno pozytywna jak i negatywna. W niektórych przypadkach może wyrządzić ona więcej szkody niż pożytku i spowodować u nas niepotrzebne, duże wydatki.

1. Pozytywna moda ogrodowa

Na pewno pozytywna jest zdroworozsądkowa moda na posiadanie ogrodu i bycie eko. Ogród jest miejscem gdzie człowiek może odpocząć i nabrać sił. Ma także kontakt z przyrodą, który jest potrzebny, aby być w pełni szczęśliwym. Dzięki temu, że mamy ogrody także nasze dzieci już od małego poznają rośliny, uczą się prostych prac ogrodowych, wspólnego spędzania czasu i przede wszystkim są na świeżym powietrzu, a nie przed ekranem telewizora czy monitorem. Ogród jednak to nie tylko miejsce ozdobne. Jeśli jest bardzo mały, to możemy połączyć część ozdobną z użyteczną i wkomponować rośliny owocowe i warzywa w krajobraz. Jeśli nie brak nam miejsca to wydzielmy specjalną przeznaczoną na owe rośliny. Przy ciągle drożejących warzywach i owocach oraz wątpliwej jakości dużej części z nich, będzie to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowe.

2. Negatywna moda ogrodowa

Moda to niestety nie tylko aspekty pozytywne. Media mają taką siłę, że są w stanie wmówić nam coś, co w niektórych przypadkach jest nawet wbrew naszej naturze. Ludzie, aby byli zdrowi i szczęśliwi potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody. W dzisiejszych czasach coraz więcej pracujemy i nie mamy na nic czasu. Wykorzystują to firmy, które prześcigają się w oferowaniu coraz to doskonalszego sprzętu, który ma ułatwić pracę w ogrodzie. Nie są to jednak tanie urządzenia. Roboty koszące, coraz nowocześniejsze systemy nawadniania oraz wiele innych nowoczesnych sprzętów pozornie ma nam ułatwić pracę w ogrodzie. Dlaczego pozornie? Często przez reklamy popadamy w skrajność. O ile sprzęt ten będzie przydatny w bardzo dużych ogrodach, to w mniejszych już mniej, a my wydamy na niego kupę pieniędzy, aby być nowoczesnym w ogrodzie. Nie uogólniam, ale dużej części osób w dzisiejszych czasach nie chce się nawet kiwnąć palcem w ogrodzie, a przecież podlewanie, koszenie trawy, pielenie czy sadzenie roślin, to właśnie takie czynności, które pozwalają oderwać się od codziennej rzeczywistości, zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o wypełnionym stresami życiu w obecnych czasach. Nie raz warto więc pomyśleć, czy intensywna praca zawodowa, po to żeby wydawać pieniądze na coraz nowocześniejszą automatykę, która jest bardzo droga się opłaca. Może warto pracować troszkę mniej, a część prac wykonywać własnymi rękoma, czerpać z tego satysfakcję, poprawić samopoczucie przez kontakt z przyrodą i spędzić więcej czasu z rodziną przy wspólnie wykonywanych pracach ogrodowych.