olsza czarna na podmokłą działkę

Olsza czarna- szybko zagospodaruje podmokłą działkę

Olsza czarna jest dziś drzewem nieco zapomnianym. Kiedyś można było ją spotkać praktycznie na każdym rowie. Była nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu, w szczególności tam, gdzie występowały duże ilości wody. W sprzyjających warunkach rośnie bardzo szybko i w oka mgnieniu zagospodaruje nam podmokły teren, na którym nic nie chce rosnąć. W tym wpisie krótko ją scharakteryzujemy, przedstawimy wymagania oraz jej zastosowanie.

Olsza czarna- charakterystyka

Jest wysokim drzewem dorastającym do 30 m wysokości. Jej średnica pnia może osiągać nawet 70 cm. Jest głównym bywalcem lasów łęgowych. Ma szeroką, wzniesioną koronę. Po ścięciu głównego pnia na jego miejscu wypuszcza wiele nowych odrostów. Pokazuje to jak silne zdolności regeneracyjne posiada to drzewo. Olsza czarna jak sama nazwa wskazuje ma czarną korę. U młodych drzew jest dość gładka, u starszych silniej spękana. Liście olszy są jajowate, soczyście-zielone i opadają na zimę. Opisywany gatunek jest jednopienny. Kwiaty zebrane są w charakterystyczne kotki. Kwitnie od początku marca do końca kwietnia. Pyłek jest przenoszony przez wiatr.

Olsza czarna szybko zagospodaruje podmokłą działkę

Olsza czarna- uprawa

Dla olszy czarnej najważniejsza jest woda. Bardzo lubi stanowiska wilgotne. Nie szkodzi jej nawet okresowe zalewanie. Preferuje stanowiska słoneczne i żyzną próchniczną glebę. Oczywiście urośnie także na gorszym podłożu, ale jej wzrost będzie powolniejszy, a docelowa wysokość mniejsza. Nie żałujmy jej więc kompostu. Dodatkowo warto zastosować dwie niewielkie dawki nawozu mineralnego- jednak nawet gdy o tym zapomnimy, to olsza sobie poradzi, ponieważ ma zdolność wiązania azotu z powietrza. Opisywane drzewo bardzo nie lubi kwaśnych gleb. Olsza czarna bardzo dobrze znosi przycinanie. Cecha ta jest szczególnie ważna w mniejszych ogrodach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na obecność bardzo dużego drzewa. Olsza jest drzewem w pełni mrozoodpornym, nie wymaga więc okrycia na zimę.

Zastosowanie

Jest drzewem idealnym do zagospodarowywania działek podmokłych. Świetnie sobie radzi w takich warunkach i rośnie bardzo szybko. Można ją sadzić w linii brzegowej stawów i dużych oczek wodnych. Korzenie olszy czarnej bardzo dobrze umacniają brzegi rowów i innych miejsc zagrożonych erozją wodną. Jej drewno jest bardzo wartościowe. Cechuje się bardzo dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Długo wytrzyma także nawet gdy jest zanurzone w wodzie. Jest dość twarde. Po wysuszeniu przyjmuje piękną pomarańczową barwę.