plantacja lawendy to sama przyjemność

Mała przydomowa plantacja lawendy- sama przyjemność!!!

O plantacji lawendy, która ma dawać konkretne zyski większość z nas na pewno słyszała. Cechuje się ona dość dużym areałem i produkcją konkretnych lawendowych produktów. Nie każdy chce i może zostać lawendowym plantatorem, ale stworzyć namiastkę takiej plantacji, spełniającej głównie rolę ozdobną może stworzyć większość z nas. Wystarczy kawałek ogrodu i trochę chęci do pracy. W tym wpisie przedstawimy Państwu zalety takiego rozwiązania i po krótce opiszemy jak się za to zabrać.

Mała przydomowa plantacja lawendy- lawendowe produkty dla siebie i znajomych

200-300 krzewów lawendy daje już piękny efekt wizualny. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Z tej ilości możemy pozyskać całkiem sporą ilość kwiatów. Możemy wykonać z nich bukiety oraz ozdoby, które upiększą nasz dom. Kwiatów wystarczy także dla naszych znajomych. Możemy przygotować im nietuzinkowe lawendowe prezenty. Bukiety warto wykonywać w dwóch wersjach- na świeżo oraz suszone. Świeże będą pięknie ozdabiać i wypełniać zapachem nasze domy latem, natomiast suszone wprowadzą nam namiastkę lata w długie zimowe wieczory.

Plantacja lawendy to źródło dochodu i przyjemności

Plantacja lawendy- niesamowity efekt wizualny

Lawenda ma to do siebie, że im jej więcej tym wygląda piękniej. Przy 200-300 roślinach posadzonych na naszym ogrodowym poletku wprowadzimy do niego namiastkę Prowansji. W ciepłe letnie wieczory lawenda będzie wypełniać cały ogród niesamowitym, intensywnym zapachem. Fioletowo-niebieski kolor będzie przyciągał wzrok każdego, kto zawita do naszego ogrodu. Kwitnąca lawenda przyciąga ogromną ilość pożytecznych owadów, które wniosą do ogrodu życie oraz wypełnią go całą gamą barw.

Lawenda szybko zagospodaruje teren

Jedni mają problem ze zbyt małym ogrodem, natomiast inni borykają się z nadmiarem miejsca. Lawenda jest rośliną szybko rosnącą i dość mocno rozrastającą się na szerokość. Gdy posadzimy ją umiejętnie, to po 2-3 latach pokryje nam większość terenu, na którym została posadzona. Dzięki temu w obrębie naszego poletka pozostanie niewiele wolnego miejsca, które mogą zająć chwasty. Sprawi to, że przy lawendzie po kilku latach uprawy nie będziemy mieć zbyt wiele pracy, a zagospodarujemy spory kawałek terenu. Kawałek ten da nam tyle radości i tak piękny efekt wizualny, że inni pomyślą, że spędzamy przy nim kilka godzin dziennie.

Najważniejsze wskazówki potrzebne przy tworzeniu małej plantacji lawendy:

  • Zawsze wybierajmy stanowisko słoneczne
  • Gleba powinna być przepuszczalna, bez zastoju wody, o zasadowym odczynie
  • Im więcej posadzonych krzewów, tym lepszy efekt wizualny
  • Kupujmy sadzonki u polskich producentów, w sprawdzonych szkółkach, specjalizujących się w uprawie lawendy
  • Stosujmy nawożenie, ale z umiarem
  • Kwiaty na bukiety należy ścinać, gdy nie są jeszcze rozkwitnięte
  • Przy silnym mrozie i wietrze młode rośliny warto okryć agrowłókniną
  • Sadźmy lawendę w odpowiednim rozstawie dla danej odmiany- informację uzyskamy w szkółce, w której zakupimy sadzonki.