Masz dużo wody? Zmagazynuj ją w oczku wodnym!

Ostatnio coraz częściej słyszymy o powtarzających się długich okresach suszy przeplatanych nawalnymi opadami. Zjawiska takie nie są korzystne dla roślin. W ogrodzie efekt ten możemy nieco minimalizować przez mądre gospodarowanie zasobami wody. W okresie silnych opadów musi być ona magazynowana, a wykorzystywana w okresie suszy. Rozwiązanie takie można wprowadzić zarówno na działkach bardzo mokrych, jak i suchych. Do tego celu możemy wykorzystać oczko wodne i połączyć przyjemne z pożytecznym. W tym wpisie przedstawimy zalety takiego rozwiązania oraz przybliżymy sposób wykonania przydomowego zbiornika retencyjnego, którym może być już nawet średniej wielkości oczko wodne.

Darmowa woda

Wszystko drożeje i ciężko ten proces zatrzymać. Coraz więcej płacimy także za wodę i odprowadzanie ścieków. Wodę możemy jednak zmagazynować i cieszyć się nią w okresach suszy Co najważniejsze będzie to woda darmowa, pochodząca z opadów. W ten sposób przyczynimy się także do ochrony środowiska. Deszczówka zamiast do kanalizacji trafi do ogrodu i w ten sposób zmniejszymy jej pobór z wodociągu, ponieważ będziemy mieli czym podlewać rośliny. Już nawet średniej wielkości oczko wodne pozwoli nam na zaoszczędzenie całkiem sporej ilości pieniędzy, które będziemy mogli wykorzystać na o wiele przyjemniejsze rzeczy niż woda i ścieki 🙂

Oczko wodne- przyjemne i pożyteczne

Oczko wodne łączy w sobie dwie funkcje- ozdobną oraz użyteczną. Tak druga to oczywiście magazyn wody. Woda ożywia ogród, a zarazem wprowadza w nim spokój. Jest niesamowitym dopełnieniem otaczającej nas ogrodowej przyrody. Oczko wodne daje nam ogromne możliwości jeśli chodzi o dobór roślin i urządzenie linii brzegowej. Jeśli zdecydujemy się, aby w oczku mieszkały ryby, będą one dodatkową radością dla nas, naszych gości, a przede wszystkim dzieci.

Jak już pisaliśmy wcześniej oczko to także świetny magazyn wody. Cecha ta jest szczególnie przydatna w dużych ogrodach, w których ciężko podlać wszystko z wodociągu (ceny wody, spadki ciśnienia na dużych odległościach), a niestety w coraz dłuższych okresach suszy, które występują praktycznie każdego roku jest to niezbędne dla dobra naszych roślin.