oczko wodne

Masz dużo wody? Zmagazynuj ją w oczku wodnym!

Ostatnio coraz częściej słyszymy o powtarzających się długich okresach suszy przeplatanych nawalnymi opadami. Zjawiska takie nie są korzystne dla roślin. W ogrodzie efekt ten możemy nieco minimalizować przez mądre gospodarowanie zasobami wody. W okresie silnych opadów musi być ona magazynowana, a wykorzystywana w okresie suszy. Rozwiązanie takie można wprowadzić zarówno na działkach bardzo mokrych, jak i suchych. Do tego celu możemy wykorzystać oczko wodne i połączyć przyjemne z pożytecznym. W tym wpisie przedstawimy zalety takiego rozwiązania oraz przybliżymy sposób wykonania przydomowego zbiornika retencyjnego, którym może być już nawet średniej wielkości oczko wodne.

Darmowa woda

Wszystko drożeje i ciężko ten proces zatrzymać. Coraz więcej płacimy także za wodę i odprowadzanie ścieków. Wodę możemy jednak zmagazynować i cieszyć się nią w okresach suszy Co najważniejsze będzie to woda darmowa, pochodząca z opadów. W ten sposób przyczynimy się także do ochrony środowiska. Deszczówka zamiast do kanalizacji trafi do ogrodu i w ten sposób zmniejszymy jej pobór z wodociągu, ponieważ będziemy mieli czym podlewać rośliny. Już nawet średniej wielkości oczko wodne pozwoli nam na zaoszczędzenie całkiem sporej ilości pieniędzy, które będziemy mogli wykorzystać na o wiele przyjemniejsze rzeczy niż woda i ścieki 🙂

Oczko wodne- przyjemne i pożyteczne

Oczko wodne łączy w sobie dwie funkcje- ozdobną oraz użyteczną. Tak druga to oczywiście magazyn wody. Woda ożywia ogród, a zarazem wprowadza w nim spokój. Jest niesamowitym dopełnieniem otaczającej nas ogrodowej przyrody. Oczko wodne daje nam ogromne możliwości jeśli chodzi o dobór roślin i urządzenie linii brzegowej. Jeśli zdecydujemy się, aby w oczku mieszkały ryby, będą one dodatkową radością dla nas, naszych gości, a przede wszystkim dzieci.

Jak już pisaliśmy wcześniej oczko to także świetny magazyn wody. Cecha ta jest szczególnie przydatna w dużych ogrodach, w których ciężko podlać wszystko z wodociągu (ceny wody, spadki ciśnienia na dużych odległościach), a niestety w coraz dłuższych okresach suszy, które występują praktycznie każdego roku jest to niezbędne dla dobra naszych roślin.

Oczko wodne- ukłon w stronę przyrody

Z powodu suszy i celowego osuszania terenu znika spora część stawów i bagien. Drobne zwierzęta i ptaki tracą przez to wiele miejsc, gdzie mogą się napić i ochłodzić. Stworzone przez nas oczko wodne chociaż w części zastąpi im wysychające naturalne zbiorniki wodne. Dzięki temu sprowadzimy do naszego ogrodu wiele pożytecznych zwierząt, które tchną w niego życie. Przyczynimy się w ten sposób do poprawy warunków życia naszych małych przyjaciół, których życie przez działalność człowieka i zmieniający się klimat staje się coraz trudniejsze. Oczko wodne jest bogatym zbiorem bioróżnorodności, o którą niezwykle trudno w dzisiejszym świecie.

Oczko wodne- krótki opis wykonania

  1. Zaczynamy od ustalenia rozmiarów naszego stawku i zamówienia folii. Folia powinna mieć grubość minimum 1 mm. Firmy zajmujące się jej sprzedażą przygotują ją dla nas na wybrany wymiar. Musimy jednak dokładnie go obliczyć. I tak np. dla oczka o wymiarach 12×8,5×1,5 m folia musi mieć wymiar 16×12,5 m. Do wymiaru rzeczywistego oczka dodajemy po dwie głębokości 1, 5 m oraz po 0,5 m na zakładki, czyli w tym przypadku łącznie 4 m. Gdy mamy już wymiar i folię zamawiamy koparkę i możemy zaczynać kopać.
  2. Po wykopaniu od razu układamy folię, aby nie dopuścić do osuwania się ziemi podczas deszczu i podmywania przez wodę gruntową( jeśli na działce mamy jej dość wysoki poziom). Na dno kładziemy trochę większych kamieni i lejemy chociaż 50 cm wody, aby uniemożliwić wodzie gruntowej wypychanie folii.
  3. Przy kopaniu pamiętajmy, aby wyprofilować brzegi dość łagodnie- ułatwi to sadzenie roślin. Następnie na folię wsypujemy drobne kamienie, aby ją zamaskować i nadać oczku naturalnego charakteru. Następnie możemy przystąpić do sadzenia roślin. Po posadzeniu roślin napełniamy oczko do pożądanego przez nas poziomu wody. Póżnej zostana nam już tylko prace wykończeniowe według własnego uznania.