Kamień polny to świetny materiał do wykorzystania w ogrodzie

Kamień polny- dlaczego ostatnio tak rzadko wykorzystujemy go w ogrodzie?

W składach budowlanych oraz centrach ogrodniczych znajdziemy ogromną ilość materiałów do tworzenia różnych elementów architektonicznych w ogrodzie. Drogie, tanie, plastikowe, betonowe, w różnych wzorach i kolorach. Przez ten ogromny wybór często zapominamy o dwóch rzeczach, które są w ogrodzie najważniejsze, a mianowicie : naturalność i prostota. Połączenia tego nie nie osiągniemy dzięki plastikowym obrzeżom czy kolorowym elementom betonowym. Możemy to osiągnąć jedynie dzięki stonowanym naturalnym materiałom. Jednym z nich jest kamień polny, coraz częściej przez nas zapomniany i pomijany przy urządzaniu ogrodu. Dlaczego?

1. Kamień polny- wyparty przez inne materiały

Każdy dzisiaj chce zarobić. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych produktów. Często faktycznie są one lepsze jeśli chodzi o wygodę montażu, jednak nie zawsze pasują do ogrodu. Nie ma jednak co się oszukiwać- ludzie w dużej mierze kierują się modą i kupują to co podsunie im pod nos centrum ogrodnicze lub market budowlany. Zapominamy wtedy o pięknych, naturalnych materiałach. Jednym z nich jest właśnie kamień polny, który w ostatnich latach traci na popularności i jest wypierany przez plastikowe lub betonowe materiały. A to właśnie on jest najbardziej pasującym do polskiego krajobrazu, praktycznie niezniszczalnym materiałem.

Kamień polny- coraz gorsza dostępność

Jeszcze kilkanaście lat temu, w szczególności na terenach wiejskich, gdzie by nie spojrzeć leżały kopce kamieni. O ile dzisiaj bardzo się postaramy to na wsi znajdziemy trochę kamieni, to w mieście jest to bardzo utrudnione. Ma to kilka przyczyn. Przez nowoczesny, duży sprzęt do uprawy ziemi, rolnicy zbierają coraz mniej kamienia. Przeszkadzają im tylko te największe, a mniejsze zostają w ziemi. Dodatkowo prawie cały kamień polny jest kruszony i przerabiany na tłuczeń, który wykorzystywany jest do utwardzania dróg i podłoża pod kostkę brukową. Sprawia to, że kamienia polnego po prostu brakuje i nie jest on już tak powszechny, tani i łatwo dostępny jak kiedyś.

3. Ciężki i niewygodny

Przy dzisiejszym tempie życia szukamy tego co szybkie w montażu i łatwe do transportu. Łatwiej iść do marketu i zabrać pod pachę lekkie plastikowe obrzeże niż dźwigać ciężkie polne kamienie, których dodatkowo z racji wagi nie przewieziemy własnym samochodem osobowym. Dodatkowo kamień polny nie jest materiałem równym, który można układać idealnie pod sznurek, a właśnie taka cecha jest mocno pożądana w nowoczesnych geometrycznych ogrodach. Te wszystkie cechy sprawiają, że kamień polny odszedł nieco w zapomnienie, jednak pozostaje on cały czas najtrwalszym i najbardziej pasującym do polskich ogrodów materiałem, który powinien znaleźć się w każdym z nich. Warto więc trochę się pomęczyć i zdobyć go, aby stworzyć piękny naturalny ogród.